Blog & news

2018-03-01

6 czynników tworzących kurs walutowy

6 czynników tworzących kurs walutowy

Do komentarzy walutowych zaprosiliśmy finansistę-blogera Rekina Finansów, który raz w miesiącu będzie dzielił się swoimi spostrzeżeniami co do trendów w zmianie kursu walut. Analizy będą dotyczyć głównie par walutowych EUR/PLN, USD/PLN, UAH/PLN oraz EUR/PLN.
W dzisiejszym artykule Rekin Finansów dzieli się 6 kluczowymi czynnikami, które determinują zachowanie kursów par walutowych. Jak podkreśla – silna gospodarka na tle partnerów gospodarczych to w długim terminie silna waluta.

Inflacja i wzrost gospodarczy kształtują kursy walut

Inflacja i wzrost gospodarczy to zdecydowanie najważniejsze czynniki decydujące o tym czy dana waluta wzmacnia się czy osłabia. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj punkt odniesienia czyli inflacja i wzrost PKB w kraju do którego porównujemy wyniki zmian. Oba kraje muszą mieć także silne powiązania gospodarcze jeśli chcemy trafnie przewidywać kursy walut. W przypadku Polski jest to zdecydowanie strefa euro (głównie Niemcy). W przypadku strefy euro to USA. Zachowanie polskiej waluty to zatem pochodna tego co dzieje się na parze walutowej EUR/USD.

1. Inflacja

Doskonałym przykładem na wpływ zmiany inflacji i wzrostu PKB na kurs waluty jest spadek kursu dolara wobec euro i złotówki w 2017 roku. Jak widzimy na wykresie w 2016 inflacja i PKB w USA rosły szybciej niż w UE.

Kurs dolara pozostawał mocny wobec euro i złotówki. Gdyby inflacja była niższa, kurs dolara na pewno umacniałby się wobec tych walut. Fakty jednak były takie, że PKB USA 2016 roku rosło szybciej niż w strefie euro ale niestety inflacja była też wyższa niż w strefie euro.

2. Wzrost PKB

W 2017 nastąpiła zmiana. Zdaniem banku centralnego USA FED inflacja rosła zbyt szybko w stosunku do wzrostu PKB. W dłuższej perspektywie to bardzo niebezpieczna sytuacja prowadząca do "przegrzania" gospodarki i poważnego kryzysu gospodarczego. USA zaczęły podnosić stopy procentowe aby schłodzić gospodarkę i przede wszystkim zdusić inflację, która relatywnie do wzrostu PKB USA niebezpiecznie szybko rosła.

Efekt ?

Jak nie trudno było przewidzieć w 2017 roku dolar zaczął mocno się osłabiać w stosunku do Euro po podwyżce stóp w USA. Inflacja została stłumiona ale tylko chwilowo, natomiast tempo wzrostu PKB wyraźnie spadło. Strefa Euro „wyprzedziła” USA pod względem stopy wzrostu PKB przy niższej inflacji. Euro drożało, a dolar taniał.

W następnym artykule serii pojawi się aktualna prognoza kursu dolara wobec euro i złotówki na rok 2018.

Omówmy pokrótce pozostałe czynniki wpływające na kursy walut. Bezpośrednich czynników nie jest wiele, ale każdy z nich składa się z czynników pośrednich np. na bilans handlu zagranicznego ma wpływ np. zmiana polityki podatkowej i prawnej, inwestycje zagraniczne, czynniki losowe jak np. katastrofy naturalne.

3. Bilans handlu zagranicznego

Bilans handlowy to nic innego jak różnica pomiędzy eksportem a importem gospodarki danego państwa. Gdy eksport jest większy od importu, mówimy wówczas o dodatnim bilansie handlowym.

Bilans handlowy to nie tylko wymiana towarów i usług pomiędzy krajami. To także przepływ dywidend, zysków przedsiębiorstw, odsetek. Deficyt handlu USA ze strefy Euro w 2017 roku zwiększył się do 151 mld USD co miało bardzo duży wpływ na osłabienie dolara.

Analizując bilans handlu zagranicznego na przykładzie Polski warto znać fakt, iż Polska gospodarka jest „skolonizowana” przez zagraniczny kapitał. Oznacza to, że ogromna część (prawdopodobnie większość, nie licząc państwowych monopoli) przedsiębiorstw w Polsce, w ujęciu obrotów, należy do zagranicznych właścicieli.

Warto zdawać sobie także sprawę że gro z tych przedsiębiorstw to firmy produkcyjne. Jeśli na rynku globalnym jest zatem hossa, a szczególnie w Niemczech do których najwięcej eksportujemy towarów z Polski, to bilans handlu zagranicznego powinien się poprawiać i tak też się działo w 2017 roku.

Z drugiej strony, na import wpływ mają następujące czynniki:

  • cła (im wyższe tym mniej opłaca się importować)
  • kurs dolara (im słabszy dolar tym bardziej opłaca się import np. z Chin)
  • koszty produkcji ( im wyższe koszty produkcji w rodzinnym kraju w stosunku do kraju z którego się importuje dobra, tym bardziej opłaca się import)

4. Dług publiczny, 5. stabilność i jakość prawa, 6. polityka gospodarcza

Przy najbliższym kryzysie zobaczymy jak kurs USD mocno wzrośnie w stosunku do złotówki. Euro również osłabi się w stosunku do dolara. Nietrudno przewidzieć, że gospodarka USA będzie sobie dużo lepiej radzić w czasie kryzysu za sprawą polityki gospodarczej Donalda Trump’a m.in.:

  • niższym podatkom od 2018, które mocno pobudzą gospodarkę USA
  • redukcji biurokracji i ograniczeń prawnych (zasada Trump’a – za 1 nowy przepis, 2 inne muszą być usunięte)
  • zahamowaniu długu publicznego USA w stosunku do PKB.
  • wielkiemu programowi rozbudowy i modernizacji wszelkiego rodzaju infrastruktury

W przeciwieństwie do Polski, W USA wszystko co się da Donald Trump wypycha w sektor prywatny, który w praktyce prawie zawsze jest tańszy i efektywniejszy w działaniu niż machina urzędniczo-polityczna. Dzięki temu rząd USA ma pieniądze na wspieranie innowacyjnych technologii i badania, które jeszcze teraz komercyjnie są nieopłacalne, a które w przyszłości pozwolą zdominować rynek globalny amerykańskim firmom. Drastyczna obniżka podatków i likwidacja zbędnego prawa (zasada Trump’a – za 1 nowy przepis, 2 inne muszą być usunięte) da fantastyczne efekty gospodarce USA w długim terminie.

O wpływie długu publicznego, prawa i polityki gospodarczej na zachowanie kursów walut można przeczytać szerzej na blogu Rekina Finansów.

Rekin finansów

Więcej na temat czynników, które wpływają na zachowanie kursów walut można przeczytać w artykule Rekina Finansów „Od czego zależy kurs waluty?”

O autorze: Szymon Ziemba jest 30-letnim finansistą. Zmienia życie Polaków na lepsze doradzając im w oszczędzaniu, inwestowaniu i kredytowaniu. Karierę w finansach zaczynał w PKO BP, później pracował w centrali Raiffeisen Banku i KPMG w Polsce. Zarządzał również projektami inwestycyjnymi typu greenfield w Polsce i na Białorusi. Prowadzony przez niego od 2015 r. blog Rekin Finansów zgromadził dotychczas 3 mln czytelników i 10 000 subskrybentów.

Czytaj dalej

Kryptowaluty #8 - luty 2018 r.

2018-02-25

Kryptowaluty #8 - luty 2018 r.

Wenezuela uruchamia państwową kryptowalutę opartą na ropie naftowej i zapowiada uruchomienie kolejnej opartej na złocie. Władimir Putin zapowiada, że Rosja będzie promować innowacje związane z Blockchainem i uważa tę technologię za przyszłość. Instytut Fraunhofera w Dreźnie zamierza wykorzystać Blockchain w połączeniu z RFID w celu usprawnienia sektora logistyki. Amerykańskie giełdy kryptowalut w gotowości do wdrożenia aktualizacji SegWit dla Bitcoina. Firma Robinhood zamierza uruchomić giełdę bez prowizji dla kilku amerykańskich stanów. Coinbase zamierza przekazać amerykańskiej skarbówce dane 13.000 klientów dokonujących największych transakcji.

czytaj
Kryptowaluty #7 - luty 2018 r.

2018-02-19

Kryptowaluty #7 - luty 2018 r.

Rząd Japonii uważnie przygląda się i zleca kontrole w nielicencjonowanych giełdach kryptowalut. Szef IMF sugeruje, że międzynarodowa regulacja walut cyfrowych jest konieczna i nieunikniona. Zwrot akcji w Korei Płd. która poważnie rozważa wprowadzenie systemu regulacji. Western Union testuje przekazy międzynarodowe z pośrednictwem Ripple. Ta sama kryptowaluta ogłosiła partnerstwo z Saudyjskim Bankiem Centralnym. Narodowy Bank Polski przyłapany na finansowaniu kampanii przeciwko kryptowalutom z wykorzystaniem hashtagu #uważajnakryptowaluty

czytaj
Kryptowaluty #6 - luty 2018 r.

2018-02-11

Kryptowaluty #6 - luty 2018 r.

Unijni urzędnicy wraz z polską administracją wyrażają obawy związane z kryptowalutami. Zespół powołany przez premiera Morawieckiego zamierza skontrolować polskie firmy oferujące kryptowaluty. Singapur pozostaje otwarty na waluty cyfrowe. Rosyjscy naukowcy przyłapani przez FSB na próbie kopania Bitcoina za pomocą superkomputera z ośrodka jądrowego w Sarow. Milenialsi co raz bardziej skłonni inwestować w kryptowaluty w odróżnieniu od starszych pokoleń. Ripple otwiera się na Chiny i jej wartość momentalnie pikuje.

czytaj
 

Podoba Ci się Quantor?

Uważasz, że to przydatne narzędzie?

Podziel się tym na Facebooku!

Zamknij