Blog & news

2018-08-06

Czy jest jeszcze szansa na taniego dolara?

Czy jest jeszcze szansa na taniego dolara?

Amerykanie nie pozostają bierni i widać owoce stymulacji ich gospodarki. W Polsce sprawy mają się zgoła inaczej i zapowiadane są kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców. Zapoznaj się z analizą zestawiającą te "dwa światy" przez Rekina finansów, który próbuje przewidzieć czy i kiedy kupować USD.

Gospodarka USA powinna nadal rosnąć w średnim terminie

Donald Trump dokonuje rzeczy niesamowitych w mniemaniu europejskich polityków, w przytłaczającej większości socjalistów. Jak pokazują dotychczasowe dane z amerykańskiej gospodarki, mocna obniżka podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych, która weszła w życie 1 stycznia 2018 wcale nie doprowadziła do zwiększenia deficytu budżetowego USA. Wręcz przeciwnie, deficyt budżetowy USA znacząco maleje.

Duże znaczenie ma tutaj wojna handlowa, którą wygrywa Donald Trump. Deficyt handlowy USA z Unii Europejskiej i Chinami mocno się kurczy. Coraz więcej pieniędzy zostaje w USA. Oczywiście nałożone cła przez Donalda Trumpa na import towarów z UE i ChRL poskutkowały wzrostem cen niektórych surowców i dóbr w USA na przykład stali o blisko 30% i aluminium około 11%. Zanim amerykanie ponownie otworzą swoje fabryki w USA, zwiększając moce wytwórcze, musi minąć trochę czasu. Jak widać na poniższym tweecie US Steel właśnie reaktywuje jedną ze swoich fabryk w USA, gdzie zatrudnienie na początek znalazło 800 osób.

Reasumując, podwyżki cen dóbr w USA, a co za tym mocniejsza presja inflacyjna w USA jest tylko chwilowa. Chwila to jednak nie miesiąc czy dwa bowiem zanim inwestycje przełożą się na zwiększenie mocy wytwórczych amerykański firm w USA, musi minąć znacznie więcej czasu.

Jeśli już wspominam o inflacji, to warto podkreślić, że FED nadal zamierza podnosić stopy procentowe. Dysproporcja pomiędzy stopami procentowymi w USA, a np. tymi w Polsce jest coraz większa. Jak pisałem w poprzednich artykułach na łamach quantor.pl, coraz więcej pieniędzy płynie do USA, kosztem takich państw jak Polska.

Fatalne nastroje wśród polskich małych i średnich przedsiębiorstw

W II kwartale 2018 po raz kolejny pogorszyły się nastroje małych i średnich przedsiębiorców — tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez instytut Keralla Research na próbie około 500 firm. Wskaźnik KERNA wyniósł w nim -67,38 pkt. i spadł o 5,09 pkt. Może on przyjmować wartość od -100 do 100, a im jest niższy, tym firmy mają gorsze nastroje.

Nie ma się co dziwić bowiem kolejne biurokratyczne kłody pod nogi rzucane przez rządzących, w parze z brakiem rąk do pracy, podwyżkami kosztów i podatków muszą się skończyć bardzo źle w dłuższym terminie, co już zaczyna być widoczne np. w liczbie upadłości firm w Polsce. Przyszłość rysuje się równie niekorzystnie, bowiem od przyszłego roku Premier Morawiecki nakłada nowy podatek dochodowy czyli daninę solidarnościową 4%, którą w ok 82% zapłacą właśnie przedsiębiorcy, rozliczający się za pomocą PIT.

Na dobitkę dochodzą głosy z Rady Polityki Pieniężnej - rozważania jest obniżka stóp procentowych, co doprowadzi do jeszcze większego osłabienia złotówki. Ogromne wydatki socjalne Polski, będące rozdawnictwem demotywującym do pracy i karającym pracę, są niczym balast który ciągnie statek pod nazwą “Polska gospodarka” w dół. Przypomnę tylko, że w 2017 zatrudnienie w sektorze prywatnych przedsiębiorstw zmniejszyło się, a wzrosło tylko w sektorze publicznym. Ponad 800 tys. osób w ciągu ostatnich 2 lat zrezygnowało z pracy przechodząc na zasiłki socjalne, o czym pisałem na swoim blogu.

Efektywność polskiej gospodarki, która jest 4 razy niższa niż na Zachodzie zaczyna maleć względem konkurentów nawet w Europie Środkowej. Obniżka dotacji europejskich o około 30%, przy jednoczesnym większym wkładzie Polski do budżetu UE od 2021 roku, każe mi myśleć raczej o scenariuszu grecko-wenezuelskim dla Polski - jeśli nie nastąpi zmiana polityki gospodarczej w Polsce o 180 stopni.

Wnioski

Na ten moment wszystko wskazuje na to, że przy najbliższym kryzysie gospodarczym, polska waluta może okazać się rekordowo słaba wobec dolara. Kurs EUR/PLN również wystrzeli do góry.

Moje osobiste nastawienie jest takie aby skupować jak najwięcej dolara w cenie około 3,50 zł. Czy amerykański dolar przed kryzysem zdoła jeszcze spaść do tego poziomu? - zaczynam coraz mocniej powątpiewać.

Zapraszam do mojego kolejnego komentarza walutowego na koniec września, kiedy to poznamy kolejne wyniki gospodarcze i decyzje polityczne dotyczące światowej i polskiej gospodarki.

Rekin finansów

O autorze: Szymon Ziemba jest 30-letnim finansistą. Zmienia życie Polaków na lepsze doradzając im w oszczędzaniu, inwestowaniu i kredytowaniu. Karierę w finansach zaczynał w PKO BP, później pracował w centrali Raiffeisen Banku i KPMG w Polsce. Zarządzał również projektami inwestycyjnymi typu greenfield w Polsce i na Białorusi. Prowadzony przez niego od 2015 r. blog Rekin Finansów zgromadził dotychczas 3 mln czytelników i 10 000 subskrybentów.

Czytaj dalej

#29 Kryptowaluty - lipiec 2018 r.

2018-07-25

#29 Kryptowaluty - lipiec 2018 r.

Facebook angażuje kolejnych pracowników do zespołów badających potencjał rejestrów rozproszonych. Vitalik Buterin ostro krytykuje scentralizowane giełdy kryptowalutowe. Chiny wyrastają na międzynarodowego lidera do spraw standaryzacji Blockchain oraz IoT. Wzrost zainteresowania Bitcoinem przez największą na świecie grupę inwestycyjną znajduje odzwierciedlenie we wzroście wartości BTC. Duża większość ICO w 2017 r. spaliła na panewce.

#27 Kryptowaluty - lipiec 2018 r.

2018-07-09

#27 Kryptowaluty - lipiec 2018 r.

Malta wyrasta na światowego lidera pod względem przejrzystości regulacji prawnych dotyczących Blockchain i kryptowalut. Cmentarzysko projektów krypto cały czas się powiększa, a ilość "pogrzebanych" monet można liczyć w setkach. Facebook bierze poprawkę na kurs względem kryptowalut i częściowo przywraca możliwość ich reklamowania. Polacy jedną z najbardziej poinformowanych nacji znających waluty cyfrowe, podczas gdy banki kontynuują u nas politykę zamykania kont firmom związanym z krypto.

#25 Kryptowaluty - czerwiec 2018 r.

2018-06-27

#25 Kryptowaluty - czerwiec 2018 r.

Z giełdy Bithumb skradziono kryptowaluty o wartości 30 mln dolarów. Niektórzy eksperci twierdzą, że przed nami jeszcze nawet 10-krotny wzrost wartości Bitcoina. Apple blokuje aplikacje wydobywające waluty wirtualne. Twórca waluty TRON przejmuje sieć P2P mającą 100 mln użytkowników.