Blog & news

2013-08-26

Kantor, czyli walutowy skup i sklep

Kantor, czyli walutowy skup i sklep

Pojawienie się kantorów było zapowiedzią szybkich przeobrażeń socjalistycznej gospodarki. Pierwsze takie instytucje w powojennej Polsce zaczęły funkcjonować już na początku 1989 roku. Ich działalność stała się możliwa dzięki zmianom prawnym, które znosiły państwowy monopol na wymianę walut.

W trakcie kolejnych dwudziestu czterech lat liczba krajowych kantorów systematycznie rosła. Od końca minionej dekady wspomniane instytucje zaczęły korzystać z sieci www. Internetowe kantory definitywnie rezygnują z gotówkowego sposobu rozliczeń. Podstawowe zasady ich funkcjonowania pozostają jednak takie same, jak w tradycyjnych placówkach.

Marża walutowa jako sposób na zysk

Każdy przedsiębiorca dąży do osiągnięcia zysku. W przypadku firm, które trudnią się działalnością kantorową źródłem korzyści jest dodatnia różnica pomiędzy bieżącym kursem sprzedaży oraz kupna dla poszczególnych par walutowych (np. USD – PLN, EUR – PLN, AUD - PLN). Wspomnianą różnicę często nazywa się spreadem albo marżą walutową.

Każdy kantor publikuje aktualną tabelę kursów, która jest podzielona na notowania dotyczące kupna i sprzedaży poszczególnych walut. Poniżej przedstawiono fragment przykładowej tabeli kursów kantorowych. Warto zwrócić uwagę, że wyceny USD, EUR i AUD zostały wyrażone przy pomocy tej samej waluty bazowej (polskiego złotego).

W analizowanym przykładzie wyceniane (kwotowane) są trzy waluty: dolar amerykański (USD), euro (EUR) oraz dolar australijski (AUD). Każda z nich cechuje się inną wartością spreadu. Największą marżę dla kantoru zapewnia obrót dolarem australijskim. Jednostka tej waluty jest nabywana od sprzedawców za 2,80 złotego. Osoby, które będą chciały ją kupić zapłacą natomiast 2,90 złotego. Dwie pozostałe waluty (EUR i USD) zwykle cieszą się znacznie większym zainteresowaniem klientów. Dlatego przykładowy kantor może pozwolić sobie na zastosowanie niższego poziomu spreadu dla każdego dolara i euro (w poniższym przykładzie wynosi on odpowiednio 6 groszy i 7 groszy).


Kurs kupna (BID) Kurs sprzedaży (ASK)
USD3,13 3,19
EUR4,18 4,25
AUD2,80 2,90

Handel walutami wymaga rejestracji

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu marży walutowej właściciele kantorów mogą wypracować pokaźne zyski. Ich działalność wymaga prowadzenia rozliczeń o dużej kwocie. Dlatego krajowe prawo przewiduje pewne rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo obrotu kantorowego.

Warto wiedzieć, że wszystkie punkty wymiany walut podlegają obowiązkowi rejestracji. Odpowiednią ewidencję dla kantorów realizujących rozliczenia gotówkowe prowadzi Narodowy Bank Polski. Pod koniec 2012 r. w tym spisie znajdowało się 4600 instytucji. Według danych NBP ubiegłoroczna wartość skupu i sprzedaży walut w stacjonarnych kantorach wyniosła odpowiednio 89 i 56 miliardów złotych. W trakcie ostatnich dziewięciu lat (2004 – 2012) wspomniane wartości systematycznie rosły. Trend wzrostowy był widoczny również w przypadku liczby tradycyjnych kantorów. Od 2004 roku grupa takich instytucji powiększyła się o 40%.

Obowiązki rejestracyjne dotyczą też kantorów internetowych. Ze względu na niejednolitość rodzimych przepisów muszą one dokonać wpisu w rejestrze dostawców usług płatniczych, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Brak wydzielonej ewidencji internetowych kantorów utrudnia określenie ich aktualnej liczby. Ostrożne szacunki wskazują, że na krajowym rynku obecnie działa ponad dwadzieścia wirtualnych punktów wymiany walut.

Czytaj dalej

Quantor 2.0

2013-07-01

Quantor 2.0

Długie miesiące pracy zaowocowały odmienionym obliczem porównywarki kantorów. Z myślą o użytkownikach stworzyliśmy jeszcze lepsze narzędzie, które pomoże zaoszczędzić przy wymianie waluty, również na wakacyjne wyjazdy. Czego możecie się spodziewać w wersji 2.0?

Ciekawostki ze świata walut

2013-06-09

Ciekawostki ze świata walut

Pieniądze papierowe pojawiły się w Chinach oraz Europie w XVII wieku. Dziś na świecie funkcjonuje ponad sto różnych walut. Dowiedz się czego jeszcze nie wiesz o tych najbardziej popularnych.

Wyróżnienie dla porównywarki kantorów

2013-05-16

Wyróżnienie dla porównywarki kantorów

Porównywarka kantorów Quantor wyróżniona została na Festiwalu Przedsiębiorczości w kategorii produkt innowacyjny. Tytuł Lidera Innowacji przyznany z rąk społeczności akademickiej szczególnie cieszy, gdyż to właśnie podróżujący studenci stanowią jedną z najliczniejszych grup użytkowników serwisu.