2013-09-03
Popularyzacja szybkich łączy internetowych to czynnik, który zmienił sposób świadczenia wielu usług. Wpływ powszechnej cyfryzacji jest widoczny również w przypadku polskiego rynku kantorowego. Już od trzech lat funkcjonują na nim przedsiębiorstwa wymieniające walutę w trybie on-line. Takie internetowe kantory stanowią poważną konkurencję dla swoich konwencjonalnych odpowiedników.
Nie oznacza to jednak, że stacjonarne punkty wymiany walut są skazane na szybką migrację do Internetu. W pewnych sytuacjach ich tradycyjny sposób działania okazuje się sporą zaletą.
Osoby korzystające z usług kantorów internetowych najczęściej akcentują dwie zalety takiego rozwiązania. Pierwsza z nich to możliwość prowadzenia całodobowych rozliczeń w zaciszu własnego domu. Wspomniany aspekt nabiera szczególnego znaczenia dla klientów, którzy mieszkają z dala od tradycyjnych kantorów.
Drugi atut internetowej wymiany walut wiąże się z poziomem tzw. spreadów. W przypadku kantorów, które oferują rozliczenia w systemie on-line różnica pomiędzy aktualnym kursem kupna i sprzedaży zwykle osiąga niższy poziom. Zastosowanie bardziej atrakcyjnej marży jest możliwe ze względu na bardzo dużą liczbę obsługiwanych klientów i niższe koszty działalności. W tym kontekście trzeba nadmienić, że internetowe kantory skutecznie redukują wydatki związane z najmem lub zakupem odpowiedniego lokalu.
Stacjonarne kantory prowadzą rozliczenia przy pomocy banknotów oraz bilonu. Ta cecha jest szczególnie istotna dla klientów, którzy chcą otrzymać gotówkę denominowaną w obcej walucie. W przypadku rozliczeń internetowych muszą oni czekać na zasilenie osobnego konta walutowego. Pobranie środków z takiego rachunku bez automatycznego (i nieopłacalnego) przewalutowania na złotówki wymaga wizyty w jednej z placówek banku. Warto dodać, że dyspozycja wypłaty w walucie zwykle wiąże się z koniecznością uregulowania dodatkowej opłaty lub prowizji za obsługę kasową.
Tradycyjne kantory są szczególnie użyteczne również dla klientów, którzy niezwłocznie chcą wymienić zagraniczną walutę na krajowe banknoty. Z punktu widzenia takich osób transakcje bezgotówkowe po prostu nie mają większego sensu.
|
Czytaj dalej
2013-08-26 Kantor, czyli walutowy skup i sklepPojawienie się kantorów było zapowiedzią szybkich przeobrażeń socjalistycznej gospodarki. Pierwsze takie instytucje w powojennej Polsce zaczęły funkcjonować już na początku 1989 roku. Ich działalność stała się możliwa dzięki zmianom prawnym, które znosiły państwowy monopol na wymianę walut. |
|
2013-07-01 Quantor 2.0Długie miesiące pracy zaowocowały odmienionym obliczem porównywarki kantorów. Z myślą o użytkownikach stworzyliśmy jeszcze lepsze narzędzie, które pomoże zaoszczędzić przy wymianie waluty, również na wakacyjne wyjazdy. Czego możecie się spodziewać w wersji 2.0? |
|
2013-06-09 Ciekawostki ze świata walutPieniądze papierowe pojawiły się w Chinach oraz Europie w XVII wieku. Dziś na świecie funkcjonuje ponad sto różnych walut. Dowiedz się czego jeszcze nie wiesz o tych najbardziej popularnych. |
|