Blog & news

2018-02-19

Kryptowaluty #7 - luty 2018 r.

Kryptowaluty #7 - luty 2018 r.

Rząd Japonii uważnie przygląda się i zleca kontrole w nielicencjonowanych giełdach kryptowalut. Szef IMF sugeruje, że międzynarodowa regulacja walut cyfrowych jest konieczna i nieunikniona. Zwrot akcji w Korei Płd. która poważnie rozważa wprowadzenie systemu regulacji. Western Union testuje przekazy międzynarodowe z pośrednictwem Ripple. Ta sama kryptowaluta ogłosiła partnerstwo z Saudyjskim Bankiem Centralnym. Narodowy Bank Polski przyłapany na finansowaniu kampanii przeciwko kryptowalutom z wykorzystaniem hashtagu #uważajnakryptowaluty

Regulacje prawne na świecie

Japońscy inwestorzy kryptowalutowi zapłacą w tym roku od 15. do 55. procent zysków z deklarowanych rocznych zeznań podatkowych. Japońska Narodowa Agencja Podatkowa orzekła już w zeszłym roku, że zyski kapitałowe z transakcji wirtualnych walut są uważane za dochody różne. Podatek od zysków kryptowalutowych jest wyższy w porównaniu do 20-procentowego podatku pobieranego od zysków z akcji i walut obcych. Dla porównania, Korea Południowa ogłosiła w styczniu, że giełdy kryptowalut będą opodatkowane na 24.2%, zgodnie z obowiązującą polityką podatkową dla korporacji.

Japońska Narodowa Agencja Podatkowa tworzy bazę danych inwestorów kryptowalutowych, w celu zapewnienia egzekwowania przepisów podatkowych, a także powoła zespoły w Tokio i Osace, aby przeglądały handel elektroniczny. Japonia uznała Bitcoina za legalną metodę płatności w kwietniu 2017 r.

Rząd Japonii planuje również kontrole 15. nielicencjonowanych giełdach kryptowalutowych. Minister usług finansowych, Taro Aso, powiedział podczas briefingu informacyjnego, że kontrole będą miały miejsce u dostawców giełd, którzy złożyli wnioski o licencje, ale nie zostali jeszcze zatwierdzeni. Nastąpiło to po sytuacji, kiedy to giełda Coincheck straciła monety NEM o wartości 533. mln dolarów podczas poważnego włamania pod koniec stycznia. Minister wskazał, że inspekcje przeanalizują techniczne procedury bezpieczeństwa giełd i sposób zarządzania funduszami użytkowników. Krajowy organ nadzoru finansowego, Financial Services Agency (FSA), uprzednio rozkazał wszystkim licencjonowanym i nielicencjonowanym giełdom w kraju, zgłoszenie swoich protokołów bezpieczeństwa i odporności na włamania, jako odpowiedź na włamanie w Coincheck. FSA po ocenie raportów podjęło decyzję, że kontrole wymagane będą dla operatorów nielicencjonowanych.

Jeżeli chodzi o regulacje o globalnym zasięgu, Szef Międzynarodowej Fundacji Walutowej (IMF), Christine Lagarde, powiedziała, że regulacja kryptowalut jest nieunikniona i konieczna na poziomie międzynarodowym. Zapytana podczas wywiadu o to czy rosnąca popularność rynków kryptowalutowych, jest spowodowana głodem wysokich zysków na światowych rynkach, Lagarde odpowiedziała, że trend ten pokazuje mentalność stadną tych, którzy szukają produktów o wysokiej wydajności, a także elementu spekulacji.

Już w październiku 2016 r. Lagarde powiedziała, że według niej banki będą przyjmować waluty cyfrowe w ciągu najbliższych pięciu lat, jednocześnie dodając, że będzie potrzebne rozporządzenie, aby zapobiec praniu brudnych pieniędzy i nielegalnym działaniom. Natomiast w październiku zeszłego roku, wyraziła zainteresowanie IMF, we wypuszczeniu na rynek własnej kryptowaluty, po swoich wcześniejszych uwagach na temat potencjalnych korzyści dla krajów o słabych walutach narodowych. Ponieważ rynki kryptowalutowe doświadczyły dość niestabilnego początku w nowym roku, banki i instytucje finansowe zaczęły traktować regulowanie kryptowalut coraz poważniej. Z drugiej strony, wspólne przesłuchanie Komisji Towarowych Kontraktów Terminowych typu Future (CFTC) oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), 6. lutego, wywołało wrażenie, że przyszłe regulacje muszą pielęgnować sektor kryptowalutowy, zamiast go przyduszać.

Korea Południowa licencjonuje giełdy kryptowalut

Wcześniejsze informacje mające świadczyć o zakazie giełd w Korei Południowej, przechodzą w niepamięć. Kraj rozważa aktualnie system licencjonowania giełd kryptowalut, co jest odwróceniem biegu akcji.

Możliwość podążania śladem Nowego Jorku i Japonii w sprawdzaniu operatorów giełdowych przed zezwoleniem im wejścia na rynek, badają prawodawcy z dedykowanej Grupy Roboczej ds. Kryptowalut. Kilkuletni program nowojorski, spotkał się z zaległościami i sporymi kosztami, kiedy to w Japonii odnotowano duży popyt.

Powołany do tej sprawy, państwowy urzędnik wypowiedział się:

“Pozytywnie rozważamy przyjęcie systemu zatwierdzania giełd jako dodatkowych regulacji dotyczącej kryptowalut.”

Korea Południowa doświadczyła kilkunastomiesięcznych wstrząsów po mieszanych wiadomościach przekazanych przez Seul dotyczących legalności kryptowalut i ich handlu. Park Sung-Ki sugerował zakaz giełd w całym kraju, co wywołało gwałtowną reakcję społeczeństwa, jednak z tego pomysłu ostatecznie zrezygnowano.

Technologia Blockchain wplatana w tradycyjny system finansowy

Dostawca usług finansowych Western Union, testuje transakcje za pomocą systemu rozrachunkowego opartego na Blockchainie Ripple - trzeciej co do wielkości kryptowaluty. Taką wiadomość przekazał dyrektor finansowy spółki, Raj Agrawal.

Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak Western Union poinformował o swoich wynikach w 2017 roku, zyskując 1,4 miliarda dolarów, co oznaczało wzrost o 5 procent w stosunku do poprzedniego roku. Jak powiedział dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, Western Union zdecydowało ulepszyć swoją platformę, aby ułatwić przekazy pieniężne, w szczególności transgraniczne. Garlinghouse wyjaśnił swój wybór, twierdząc, że Ripple pozwala na transakcje „tysiąc razy szybsze i tysiąc razy tańsze od transakcji Bitcoinem”.

Ripple to oparty na Blockchain protokół rozliczeniowy i kryptowaluta, która osiągnęła prawie połowę kapitalizacji rynkowej Bitcoina na początku stycznia 2018 r., kiedy jej cena wzrosła do ponad 3. dolarów za jednostkę.

Kilka dni wcześniej Ripple ogłosił również partnerstwo z Saudyjską Władzą Monetarną (SAMA) w celu zapewnienia technologii dla płatności transgranicznych dla banków w Królestwie Arabii Saudyjskiej (KSA).

SAMA i Ripple stworzyły program pilotażowy, aby zapewnić bankom KSA możliwość korzystania z xCurrent, oprogramowania firmy Ripple, które umożliwia bankom błyskawiczne rozliczanie płatności transgranicznych za pomocą śledzenia end-to-end.

To pierwszy program tego typu który zostanie uruchomiony przez Bank Centralny.

Banki centralne na całym świecie zapatrują się na technologię Blockchain, uznając, w jaki sposób może ona przekształcić płatności transgraniczne, co skutkuje niższymi barierami handlowymi zarówno dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów. SAMA przeciera ścieżki jako pierwszy bank centralny, który zapewnia zasoby bankom krajowym chcącym umożliwić natychmiastowe płatności za pomocą innowacyjnego rozwiązania Blockchain firmy Ripple.

– podaje Dilip Rao, szef innowacji w infrastrukturze Ripple.

Polska kampania anty-krypto

Jak donosi portal money.pl, do finansowania kampanii anty-kryptowalutowych, przyznał się Narodowy Bank Polski.

Bank we współpracy z partnerską siecią Google Gamellon, Google Ireland Limited i Facebook Ireland Limited, przeznaczył na tę kampanię 27.000 dolarów (ok. 91.000 zł). Kampania zawierała m.in. video opublikowane na kanale Youtube Planety Faktów, który ma ponad 1,5 mln subskrybentów czy Marcina Dubiela, który posiada 900.000 subskrybcji. Od 8. grudnia 2017 r. cyfrowa historia Dubiela o młodym mężczyźnie, który inwestuje wszystkie swoje pieniądze w krypto tylko po to, aby je stracić, zgromadziła ponad 500.000 wyświetleń.

#uważajnakryptowaluty to hashtag przypisany do opisu filmu. Komisja Nadzoru Finansowego oraz wspólna strona Narodowego Banku Polski poświęca w filmie sporo czasu na ostrzeżenia przed wykorzystaniem kryptowalut. Kluczowy aspekt klipu ma miejsce w restauracji, w której bohater nie może zapłacić za rachunek, gdyż ta metoda płatności jest nieuznawana przez lokal. Koniec filmu to przedstawienie w negatywnym świetle inwestora kryptowalutowego, który wprowadził Dubiela w błąd, co spowodowało utratę jego majątku.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem btcpolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

Kryptowaluty #6 - luty 2018 r.

2018-02-11

Kryptowaluty #6 - luty 2018 r.

Unijni urzędnicy wraz z polską administracją wyrażają obawy związane z kryptowalutami. Zespół powołany przez premiera Morawieckiego zamierza skontrolować polskie firmy oferujące kryptowaluty. Singapur pozostaje otwarty na waluty cyfrowe. Rosyjscy naukowcy przyłapani przez FSB na próbie kopania Bitcoina za pomocą superkomputera z ośrodka jądrowego w Sarow. Milenialsi co raz bardziej skłonni inwestować w kryptowaluty w odróżnieniu od starszych pokoleń. Ripple otwiera się na Chiny i jej wartość momentalnie pikuje.

Rezerwacja wymiany w kantorach

2017-12-14

Rezerwacja wymiany w kantorach

Czy podchodząc do kantoru w celu wymiany waluty czujesz niepewność czy dany kurs jest dla Ciebie opłacalny? Czy chciałbyś mieć poczucie bezpieczeństwa, że realizujesz transakcje w pewnym i zaufanym kantorze? A może po prostu chcesz wymienić po najlepszym kursie w mieście? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to oznacza, że Rezerwacja wymiany jest właśnie dla Ciebie!

Kryptowaluty dla początkujących

2017-11-29

Kryptowaluty dla początkujących

Rosnące kursy Bitcoina i altcoinów rozpalają wyobraźnię i przyciągają coraz więcej inwestorów na rynek kryptowalutowy. Jednocześnie techniczna strona kryptowalut: zagadnienia kryptograficzne, klucze, portfele, itp. często zniechęca osoby nie zainteresowane za bardzo technologią. Przygotowaliśmy zatem dla naszych użytkowników przystępne wprowadzenie w temat kryptowalut. W tekście opisujemy podstawy kryptografii, wyjaśniamy fenomen Bitcoina oraz piszemy jak można używać kryptowalut i gdzie można je kupić.