wybierz język:   

Blog & news

2018-02-25

Kryptowaluty #8 - luty 2018 r.

Kryptowaluty #8 - luty 2018 r.

Wenezuela uruchamia państwową kryptowalutę opartą na ropie naftowej i zapowiada uruchomienie kolejnej opartej na złocie. Władimir Putin zapowiada, że Rosja będzie promować innowacje związane z Blockchainem i uważa tę technologię za przyszłość. Instytut Fraunhofera w Dreźnie zamierza wykorzystać Blockchain w połączeniu z RFID w celu usprawnienia sektora logistyki. Amerykańskie giełdy kryptowalut w gotowości do wdrożenia aktualizacji SegWit dla Bitcoina. Firma Robinhood zamierza uruchomić giełdę bez prowizji dla kilku amerykańskich stanów. Coinbase zamierza przekazać amerykańskiej skarbówce dane 13.000 klientów dokonujących największych transakcji.

Wenezuela uruchomiła państwową kryptowalutę, Petro

20. lutego odbyła się premiera wenezuelskiej kryptowaluty wspieranej przez rząd - Petro. Prezydent Nicolas Maduro od razu zasugerował, że niedługo zostanie wydana kryptowaluta drugiego rządu. Tak wynika ze sponsorowanego przez rząd portalu informacyjnego TelSsur.

Tym razem kryptowaluta promowana przez rząd będzie wspierana nie przez ropę naftową, ale przez złoto. Podczas spotkania w Patria Para Todos, w Teatrze Narodowym w Caracas, Maduro ogłosił:

Petro to unikalna na skalę światową kryptowaluta wspierana przez ropę naftową, i mam niespodziankę. Wystartuję w przyszłym tygodniu z Petro Oro [złoto], wspierane przez złoto, które jest jeszcze mocniejsze.

Od początkowej oferty monety Petro (ICO), która została otwarta 20. lutego, rzekomo pozyskano 735 milionów dolarów, jak wynika z Twittera Maduro. Żadne oficjalne dane odnośnie ICO nie zostały opublikowane przez prasę. Niektórzy Wenezuelczycy na Twitterze użyli hashtagu „#AlFuturoConElPetro” [przyszłość w Petro], aby wesprzeć uwolnienie monety. Użytkownik José David Cabello R napisał:

#AlFuturoConElPetro przeciwko wojnie ekonomicznej, przeciwko blokadzie. Za pokój i Wenezuelę.

Przed inauguracją zagraniczni inwestorzy z Brazylii, Polski, Danii, Hondurasu i Norwegii powiedzieli, że są otwarci na przyjęcie Petro, którego jedna moneta wyceniana jest na jedną baryłkę ropy.

Wenezuela boryka się obecnie z hiperinflacją przekraczającą 4.000 procent w ostatnim roku, a krajowa waluta Bolivar straciła około 96 procent swojej wartości. Decyzja prezydenta o uruchomieniu kryptowaluty była sprzeczna z poglądami parlamentu opozycyjnego tego kraju, który ogłosił Petro jako „nielegalną” walutę w dniu 9. stycznia. Krytycy w parlamencie widzą Petro jako sposób dla Maduro na uniknięcie finansowych sankcji nałożonych przez Zachód na Wenezuelę.

Rosja chce być liderem w dziedzinie Blockchain

Podczas spotkania z Hermanem Grefem, prezesem największego rosyjskiego banku Sberbank, rosyjski prezydent Władimir Putin mówił o znaczeniu rozwoju technologii Blockchain. Sberbank już w grudniu zeszłego roku wprowadził Blockchain w swoich systemach transferu i przechowywania dokumentów, współpracując z Federalną Służbą Antymonopolową (FAS), a niedługo otwiera giełdę kryptowalut w Szwajcarii.

Gref w rozmowie z Putinem mówił również o potrzebie bardzo ostrożnej regulacji w celu promowania innowacji i był przeciwny zakazom. W odpowiedzi Putin, nie wspominając o Blockchain, poruszył kwestię, dlaczego Rosja potrzebuje tej technologii mimo, że ma wszystko: ropę, gaz, węgiel, metale wszelkiego rodzaju, złota, platyny, diamenty, itd. Następnie mówi, że ta branża w Rosji rozwija się dobrze i ma dobrą bazę intelektualną. Putin dodał również, cytując analogię dawnego ministra naftowego kraju arabskiego:

Epoka kamienia nie skończyła się z powodu braku kamieni, ale dlatego, że pojawiły się nowe technologie.

Zdaniem Putina, kraje, które spóźniają się z przyjęciem tej nowej technologii, bardzo szybko znajdą się pod wpływem jej liderów, co jest czymś, na co Rosja nie może sobie w żadnym wypadku pozwolić.

Sektor logistyki w Niemczech będzie ulepszony dzięki technologii Blockchain

Instytut Fraunhofera dla Photonic Microsystems (IPMS) z siedzibą w Dreźnie zamierza wykorzystać koncepcje Blockchain do opracowania systemów czujników bezprzewodowej identyfikacji radiowej (RFID) w sektorze logistyki, zgodnie z informacją prasową z 22. lutego.

Wykorzystanie rozwiązań Blockchain do zdecentralizowanego przechowywania danych generowanych przez czujniki RFID może być w tym kontekście możliwe dzięki unikalnemu podejściu do każdego klienta. Fraunhofer IPMS opracowuje indywidualne rozwiązania sprzętowe i programowe dla swoich klientów i analizuje ich indywidualne wymagania za pomocą symulacji. Chociaż firma Fraunhofer IPMS nie oferuje jeszcze gotowego produktu z integracją Blockchain, zaprezentuje rozwiązania programowe dla bezprzewodowych systemów czujników RFID, które mogą być rozszerzone technologią Blockchain na Targach Rozwiązań Intralogistycznych i Zarządzania Procesami (LogiMat). Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 13-15 marca 2018 w Stuttgarcie w Niemczech, to największe europejskie targi branży logistycznej.

Według informacji prasowej instytutu, Fraunhofer IPMS widzi duży potencjał w wykorzystaniu technologii Blockchain do zarządzania danymi w łańcuchach dostaw w procesach automatyzacji i logistyki i mówi, że może przyspieszyć dostawy, uniknąć oszustw i błędów, a także zmniejszyć koszty.

Dr Andreas Weder, lider zespołu Fraunhofer IPMS, powiedział, że przechowywanie danych generowanych przez transpondery czujników RFID w Blockchain umożliwia ich wiarygodne prześledzenie przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw:

Nasze pasywne transpondery z czujnikiem RFID mierzą parametry fizyczne, takie jak wilgotność, wibracje lub temperatura, i przesyłają je bezprzewodowo do czytnika, który również dostarcza energię.

Niemiecka grupa lobbingowa Blockchain Bundesverband powiedziała na początku tego miesiąca, że niemiecki rząd stworzy ramy prawne dla regulacji technologii Blockchain w ruchu na rzecz przemysłu Blockchain w tym kraju.

Aktualizacje i nowości związane z giełdami

Dwie spośród najbardziej popularnych giełd kryptowalut, Coinbase i Bitfinex, ogłosiły 20. lutego, że są gotowe do wdrożenia aktualizacji SegWit dla Bitcoina. Coinbase napisał na Twitterze informację, że zakończył końcowe etapy testowania SegWit dla Bitcoina i ma na celu wprowadzenie go do połowy przyszłego tygodnia. Bitfinex ogłosił już funkcjonujące wdrożenie SegWit dla wszystkich klientów handlujących Bitcoinem.

Ulepszenie SegWit ma na celu skrócenie czasu transakcji i zmiejszenie opłat za transakcje. Dyrektor technologiczny Bitfinex, Paolo Ardoino, został zacytowany w komunikacie giełdowym dotyczącym uaktualnienia SegWit:

SegWit zapewnia nie tylko natychmiastową korzyść dla użytkowników, ale także stanowi podstawę przyszłego rozwoju Bitcoina. Obsługując adresy SegWit, Bitfinex zajmuje się trzema z największych problemów krypto-entuzjastów: opłatami transakcyjnymi, szybkością transakcji i całkowitą przepustowością sieci.

Natomiast 22. lutego, firma Robinhood ogłosiła na swoim blogu wprowadzenie na rynek aplikacji mobilnej, która umożliwia handel kryptowalutami bez prowizji. Pierwszymi użytkownikami, którzy uzyskają dostęp do korzystania z opcji handlu na platformie są klienci mieszkający w stanach Kalifornia, Massachusetts, Missouri, Montana i New Hampshire. Robinhood zapowiada, że aplikacja będzie stopniowo wdrażana, a wsparcie dla wielu państw pojawi się późniejszym okresie.

W tej chwili wszyscy użytkownicy Robinhood są w stanie monitorować rynek pod kątem cen 16 różnych kryptowalut, niezależnie od tego, czy mają dostęp do rzeczywistej funkcji handlowej. Jak 25. stycznia zaznaczył Robinhood, głównym celem uruchomienia platformy jest zebranie jak największej liczby nowych klientów. Według najnowszego doniesień obecna liczba użytkowników Robinhood Crypto osiągnęła 4 miliony. Użytkownicy przeprowadzili transakcje za ponad 100 miliardów dolarów i tym samym oszczędzili na prowizjach ponad miliard.

Poza wprowadzeniem możliwości na swojej platformie Robinhood wydał także swój Robinhood Feed, który pozwala inwestorom kryptowalutowym omawiać rynki, trendy i newsy dotyczące kryptowlut.

Unikanie podatków i pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut

W piątek, 23. lutego, amerykańska giełda kryptowalut Coinbase, wysłała oficjalne zawiadomienie do około 13.000 klientów, w którym poinformowała o tym, że prawnie wymagane informacje zostaną przekazane do US Internal Revenue Service (IRS). IRS pierwszy raz poprosił Coinbase o przekazanie szczegółowych informacji na temat każdego z ponad 500.000. użytkowników w lipcu 2017 r., próbując uchwycić oszustwa podatkowe. Jednak kolejne orzeczenie sądowe z listopada 2017 r. zmniejszyło tę liczbę do około 14.000 użytkowników o wysokich transakcjach, które platforma zgłasza teraz w liczbie 13.000.

W piątek Coinbase poinformował około 13.000 klientów, których dotyczy ta sprawa, o tym, że w ciągu 21. dni firma przedstawi IRS ich identyfikator, imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i historyczne zapisy transakcji od 2013. W korespondecji Coinbase zachęca swoich klientów, żeby w razie jakichkolwiek pytań niezwłocznie zasięgnęli porady prawnej od adwokata. Ich strona internetowa zaznacza również, że odpowiedzi na pytania i obawy mogą znaleźć w sekcji „Najczęściej zadawane pytania podatkowe” na stronie Coinbase.

Trwająca walka między Coinbase i rządem USA sięga listopada 2016 r., kiedy to IRS złożył wezwanie w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii.

13. lutego Personal Finance Credit Karma opublikowała dane, z których wynika , że do tej pory w tym roku podatkowym tylko 0.04% klientów zgłosiło kryptowaluty w swoich federalnych zeznaniach podatkowych.

Z kolei w Japonii, według doniesień Narodowej Agencji Policji, podejrzewa się 669 przypadków prania pieniędzy wykorzystanych za pomocą kryptowalut w okresie od kwietnia do grudnia 2017. Raporty pochodzą bezpośrednio od samych operatorów wymiany kryptowalut, które są zobowiązane w ramach japońskich środków regulacyjnych do zgłaszania podejrzanych transakcji, które mogą sygnalizować pranie pieniędzy. Środek został ustanowiony w celu zapobiegania transakcjom kryminalnym – jednej z największych obaw związanych z cyfrowymi walutami. Obecnie dokładnie 16 giełd kryptowalutowych jest legalnie zarejestrowanych, aby działać w Japonii.

Należy jednak zauważyć, że ogólna liczba podejrzeń o pranie pieniędzy w Japonii w 2017 r. wynosi obecnie 400.043, co oznacza, że przypadki związanie z kryptowalutami zgłoszone podczas tych 9 miesięcy stanowią mniej niż 0,17% wszystkich podejrzanych o pranie pieniędzy.

Niezwykle mały odsetek przypadków prania pieniędzy za pomocą kryptografii zdaje się podważać argument, że waluty cyfrowe są narzędziami dla przestępców, którzy chcą wyprać pieniądze, choć może sugerować, że wiele transakcji kryptowalut kryminalnych jest niezauważanych.

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy w Dziedzinie Egzekwowania Prawa (Europol) stwierdziła ostatnio, że od 3 do 4 miliardów funtów (od 4,1 do 5,5 miliarda dolarów) pieniędzy kryminalnych jest prana przy użyciu kryptowalut tylko w samej Europie.

Sprawozdania poza Japonią zdają się sugerować, że albo Europol myli się w swojej ocenie, albo że Europa ma o wiele bardziej znaczący problem prania pieniędzy, niż większość ludzi mogłaby zakładać.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem btcpolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

Kryptowaluty #7 - luty 2018 r.

2018-02-19

Kryptowaluty #7 - luty 2018 r.

Rząd Japonii uważnie przygląda się i zleca kontrole w nielicencjonowanych giełdach kryptowalut. Szef IMF sugeruje, że międzynarodowa regulacja walut cyfrowych jest konieczna i nieunikniona. Zwrot akcji w Korei Płd. która poważnie rozważa wprowadzenie systemu regulacji. Western Union testuje przekazy międzynarodowe z pośrednictwem Ripple. Ta sama kryptowaluta ogłosiła partnerstwo z Saudyjskim Bankiem Centralnym. Narodowy Bank Polski przyłapany na finansowaniu kampanii przeciwko kryptowalutom z wykorzystaniem hashtagu #uważajnakryptowaluty

czytaj
Kryptowaluty #6 - luty 2018 r.

2018-02-11

Kryptowaluty #6 - luty 2018 r.

Unijni urzędnicy wraz z polską administracją wyrażają obawy związane z kryptowalutami. Zespół powołany przez premiera Morawieckiego zamierza skontrolować polskie firmy oferujące kryptowaluty. Singapur pozostaje otwarty na waluty cyfrowe. Rosyjscy naukowcy przyłapani przez FSB na próbie kopania Bitcoina za pomocą superkomputera z ośrodka jądrowego w Sarow. Milenialsi co raz bardziej skłonni inwestować w kryptowaluty w odróżnieniu od starszych pokoleń. Ripple otwiera się na Chiny i jej wartość momentalnie pikuje.

czytaj
Rezerwacja wymiany w kantorach

2017-12-14

Rezerwacja wymiany w kantorach

Czy podchodząc do kantoru w celu wymiany waluty czujesz niepewność czy dany kurs jest dla Ciebie opłacalny? Czy chciałbyś mieć poczucie bezpieczeństwa, że realizujesz transakcje w pewnym i zaufanym kantorze? A może po prostu chcesz wymienić po najlepszym kursie w mieście? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to oznacza, że Rezerwacja wymiany jest właśnie dla Ciebie!

czytaj
 

Podoba Ci się Quantor?

Uważasz, że to przydatne narzędzie?

Podziel się tym na Facebooku!

Zamknij