Blog & news

2018-11-27

#47 Element kryminalny siłą krypto?

#47 Element kryminalny siłą krypto?

Kanadyjska firma BIG uważa brak doświadczenia inwestorów za główną przyczynę niedźwiedziego rynku walut cyfrowych. Wartość Bitcoina spadła poniżej wartości pokrycia kosztów wydobycia w północnych prowincjach Chin, gdzie koparki można nabyć nawet 20-krotnie taniej względem pierwotnej wartości. Akcje producenta kart graficznych - giganta Nvidia - wyraźnie spadły po ogłoszeniu prognoz sprzedaży zmniejszonych przez spadki popytu na mining. Waluty cyfrowe na dobre zadomowiły się już w popkulturze i sporcie.

Bitwa o nazwę Bitcoin Cash zakończona

Miliarder, przedsiębiorca i zwolennik Bitcoina Cash SV, Calvin Ayre, w opublikowanym artykule oświadczył, że moneta ta nie potrzebuje już nazwy Bitcoin Cash. Oświadczenie podaje, że Bitcoin Cash SV jest w rzeczywistości „oryginalnym” Bitcoinem, oraz że będzie istnieć niezależnie od Bitcoina Cash.

Bitcoin SV to oryginalny Bitcoin, a nie oryginalny Bitcoin Cash.

– pisze.

Autor apeluje do Bitcoina Cash ABC - monety wspieranej przez Rogera Vera będącej rezultatem ostatniego hard forka Bitcoina Cash - aby w ramach rozwiązania "win-win" dwie sieci zostały trwale podzielone.

Ponadto, Ayre w artykule oskarża zarówno zwolenników Bitcoina Cash jak i Bitcoina o to, że pozmieniali Bitcoina na śmierć. Otóż według Ayre-a, Bitcoin i BCH ABC - który odzyskał tytuł Bitcoina Cash - porzucając konsensus Nakamoto oraz zaufanie do dowodu pracy (proof of work) górników porzuciły fundamentalne zasady Bitcoina.

Ayre w końcowej części artykułu pisze, że ma nadzieję na to, iż utworzenie oddzielnej monety będzie "końcem tego odcinka". Dodał również, że nakazał swojemu zespołowi aby „zaczął pracować z wszystkimi” by wydać Bitcoina Cash SV jako niezależną monetę od Bitcoina Cash.

Niedoświadczeni inwestorzy odpowiedzialni za spadki na giełdzie?

Dyrektor generalny kanadyjskiej firmy Blockchain Intelligence Group (BIG) w wywiadzie opublikowanym w niemieckiej prasie ekonomicznej Finanzen.de powiedział, że spadek cen kryptowalut w 2018 roku jest wynikiem „braku edukacji” inwestorów.

Podczas rozmowy z przedstawicielem niemieckiego banku inwestycyjnego GBC AG, Prezes BIG, Lance Morginn, zasugerował, że niedźwiedzi rynek jest rezultatem połączenia początkujących inwestorów, niepewności regulacyjnej i standardowych zasad podaży i popytu.

Wszystkie te czynniki łączą się razem z brakiem zrozumienia jakie przeciętny inwestor posiada w tym sektorze, i to jest powód za którym stoją obecne ceny kryptowalut.

– powiedział dyrektor generalny firmy.

Wśród różnych komentatorów popularna stała się koncepcja początkujących inwestorów wchodzących ślepo na wzrostowy rynek pod koniec 2017 roku. Jeśli ceny utrzymają się na wystarczająco niskim poziomie oczekuje się, że długoterminowi inwestorzy będą wszystkim, co pozostanie.

Morginn jest jednym z tych, których kryzys nie przeraża.

Dobrą wiadomością dla BIG jest jednak to, że tak długo, jak krypto ma formę wartości, a element kryminalny może wykorzystywać ich jako mechanizm płatności, nasze usługi są konieczne dla naszych klientów, więc spadek ten na dłuższą metę nie ma na nas wpływu. Fundamenty branży są wciąż nienaruszone.

– dodał.

Koparki w Chinach sprzedawane na kilogramy

Według lokalnego chińskiego krypto outletu 8BTC operacje wydobywania kryptowalut w Chinach sprzedają koparki nie na sztuki lecz na wagę.

Rynek kryptowalut w ostatnim czasie doświadczył potężnych spadków, a cena Bitcoina obniżyła się do 3 684 dolarów za jednostkę. Rezultatem jest podobny spadek rentowności w branży wydobywczej co zmusiło chińskich operatorów do sprzedania swoich koparek ze stratą. Według 8BTC urządzenia wydobywcze są sprzedawane na kilogramy.

Kryptowalutowi górnicy szczególnie chętnie sprzedają starsze modele, a konkretnie Antminera S7, Antminera T9 i Avalon A741, jako że osiągnęły one swoją „cenę zamknięcia”. Lokalna chińska gazeta Tencent News informuje, że dochody z miningu nie wystarczają już na pokrycie kosztów energii elektrycznej i innych powiązanych kosztów.

Najbardziej na obecnej sytuacji na rynku ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa wydobywcze w chińskich regionach Xinjiang i Mongolii Wewnętrznej.

Niektóre koparki w tych regionach są sprzedawane za zaledwie 5% ich oryginalnej wartości. Maszyna kupiona w ubiegłym roku za cenę 2 885 dolarów jest sprzedawana za zaledwie 144 dolary.

Gigant wydobywczy Bitmain na początku tego miesiąca ogłosił plany dotarcia do lokalnych farm górniczych w bogatej w węgiel prowincji Xinjiang - zainstalował w tym regionie około 90 000 urządzeń Antminer S9. Posunięcie to jest uważane za ruch strategiczny w obliczu „wojny mocy obliczeniowej” związanej z hard forkiem Bitcoina Cash.

Nvidii udzielił się „Krypto kac”

Jeden z największych producentów chipów do kart graficznych, Nvidia Corp., ujawniła prognozę swoich sprzedaży. W wyniku spadku wydobycia kryptograficznego firma utraciła popyt, a jej akcje spadły aż o 19% kiedy ta ujawniła, że przychody były niższe niż oczekiwano.

Nvidia w ostatnich latach doświadczyła nie byle jakich zysków. Ceny akcji firmy z 12 dolarów w 2012 roku wzrosły do najwyższego poziomu 289,36 dolarów za akcję w dniu 1 października 2018 roku.

Za znaczną część tego wzrostu były odpowiedzialne spekulacje, jednak większość wynikała ze zwiększonego popytu na układy graficzne firmy, które są postrzegane jako branżowy standard dla operacji wydobywania kryptowalut, urządzeń do gier i centrów danych. Nvidia poinformowała, że przychody wzrosły o 2,5% do 3,18 dolara, co jest wynikiem niższym od wcześniejszych szacunków firmy oraz szacunków analityków. Dochód netto w wysokości 1,84 dolara był jednak w stanie przebić 1,71 dolara, przewidywanego przez analityków z Wall Street.

Wynik ten najczęściej jest tłumaczony redukcją w miningu kryptograficznym. Spadek wartości kryptowalut takich jak Bitcoin spowodował zmniejszenie popytu na procesory Nvidii używanych do wydobywania kryptowalut. W konsekwencji Nvidia pozostała z większymi zapasami niż początkowo oczekiwała.

Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidii, podczas konferencji powiedział, że firma była zaskoczona, ponieważ „krypto kac przetrwał dłużej niż oczekiwano”, oraz dodał:

kiedy ceny spadły, spodziewaliśmy się, że popyt wzrośnie znacznie szybciej.

Gwiazda NBA specjalnym gościem krypto konferencji

Kobe Bryant, dwukrotny złoty medalista olimpijski i gwiazda NBA, wystąpi jako gość specjalny na konferencji NiTRON Summit 2019 w San Francisco. Będzie on gościem założyciela TRON Justina Suna.

Zgodnie z komunikatem prasowym, mistrz koszykówki został zaproszony na specjalną konferencję, aby „podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami życiowymi, aby zainspirować młodych liderów i przedsiębiorców”.

W przeciągu kilku ostatnich lat kryptowaluty zyskały popularność wśród wielu znanych osobistości z całego świata. Niedawno nowy album Eminema „Kamikaze” przedstawił Bitcoina jako nowy mainstream w słowach: “now everybody doing Bitcoin”.

Autor dwunastu hitów Billboard Top Ten, raper Akon, uruchomił własną kryptowalutę przeznaczoną do wykorzystania w jego „Akon Crypto City”. Wiosną były piłkarz Liverpoolu, Michael Owen, nawiązał współpracę z giełdą Global Crypto Offering Exchange z Singapuru, aby wydać tokeny OWN, kryptowalutę popartą nazwiskiem Owena. Jesienią były prezydent USA Bill Clinton wygłosił przemówienie na konferencji globalnych technologii płatności Ripple.

Warto pamiętać, iż Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) niejednokrotnie ostrzegała już, że wstępne oferty monetarne promowane przez celebrytów można uznać za nielegalne.

Gwiazdy […] wykorzystując media społecznościowe, aby zachęcić społeczeństwo do zakupu akcji i innych inwestycji, […] mogą działać niezgodne z prawem.

– informowało SEC.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

2018-11-13

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

Blockchain.com rozpoczyna wsparcie dla Stellara oraz dokonuje największego rozdania tokenów. Ukraina ustala ramy legalizacji kryptowalut i widzi w nich nową siłę napędową gospodarki kraju. Jeden z największych banków na świecie dostrzega potencjał walut cyfrowych. Oficjalna kryptowaluta rządu Wenezueli już dostępna w sprzedaży. Hakerzy wypuszczają nową aplikację do śledzenia użytkowników Apple celem wykradania dóbr cyfrowych.

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

2018-10-31

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

Kluczowa giełda wycofuje najmniej dochodowe pary tokenów. Tether usuwa ponad połowę swoich tokenów. Japonia stawia na rozwiązania rynkowe kosztem biurokratycznych w kwestiach regulacji. Opublikowano raport mówiący o skali kradzieży kryptowalut. Sony opracowało bezpieczny portfel sprzętowy oparty na technologii zbliżeniowej NFC.

Przed złotówką słaba perspektywa

2018-10-22

Przed złotówką słaba perspektywa

Obserwujemy spowolnienie niemieckiej machiny gospodarczej wraz ze spadkiem nastrojów. Polska zdaje się szykować na osłabienie złotówki, choć nie wydajemy się być na to realnie przygotowani. Amerykańska gospodarka notuje jednocześnie wzrosty na skutek obniżenia podatków, które jednak pochłaniane są przez wydatki na wojsko.

Zapoznaj się z najnowszym artykułem Rekina Finansów i poznaj więcej prognoz dotyczących USD i innych walut.