Blog & news

2018-06-01

#22 Kryptowaluty - maj 2018 r.

#22 Kryptowaluty - maj 2018 r.

W kontrowersyjnych warunkach Tether dokonuje emisji tokenów o łącznej wartości 250 mln dolarów. Rządy państw narażonych na sankcje (Rosja, Iran) co raz poważniej rozważają rozliczanie wymiany towarów w oparciu o kryptowaluty. Amerykański DoJ prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego wpływania na ceny Bitcoina i Ethereum. Sylwester Suszek, CEO Bitbay pisze otwarty list do Premiera RP jednocześnie przenosząc spółkę na Maltę. We Włoszech uruchomiono licytację milionowej rezydencji wspieraną przez system oparty o łańcuch bloków.

Wyemitowano nowe tokeny Tether

Tether, budzący kontrowersje stablecoin, wyemitował tokeny USDT o łącznej wartości 250 mln dolarów. Firma twierdzi, że wydawane przez nich tzw. stablecoiny USDT, są wspierane przez dolary amerykańskie w stosunku 1:1. Na Tether spłynęła fala krytyki spowodowana brakiem przejrzystości firmy. Zanim oficjalny audyt mógł zostać przeprowadzony, Tether zerwał powiązania z firmą audytorską Friedman LLP.

Całkowita wartość tokenów Tether wynosi 2.5 mld dolarów, i niektórzy krytycy mówią, iż ciężko jest im uwierzyć w to, że wszystkie są wspierane przez dolary amerykańskie.

Anonimowy bloger Bitfinex'ed jest jednym z tych krytyków. Wskazał on na powiązanie pomiędzy emisją monet Tether a wzrostem cen czołowych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Indeksy cen Bitcoina i Ethereum wskazują, że cena Bitcoina wzrosła o 120 dolarów a Ethereum o 10 dolarów w przeciągu godziny od wydania nowych tokenów USDT.

Siostrzana spółka Tether, giełda Bitfinex, zagroziła postępowaniem sądowym przeciwko krytykom, którzy kwestionują współczynnik 1:1 Tether z dolarem - co w dalszym ciągu nie zostało udowodnione audytem.

Kryptowaluty mogą połączyć Rosję i Iran

USA oraz wiele państw europejskich nakłada sankcje na niektóre kraje. Część z nich ma możliwość ominięcia owych sankcji wykorzystując do tego zdecentralizowane kryptowaluty. Rosja i Iran mogą wkrótce skorzystać z tego rozwiązania ze względu na to, że oba kraje obecnie są poddawane silnym sankcjom.

Politycy w tych krajach rozmawiają o możliwości użycia kryptowalut do obejścia sankcji. Jedną z największych zalet walut cyfrowych jest ich decentralizacja. Kryptowalutowe transakcje nie mogą zostać zatrzymane przez centralę lub organ - w przeciwieństwie do walut fiducjarnych.

Irański poseł Mohammad-Reza Pourebrahimi, podczas spotkania w Moskwie omówił perspektywę wykorzystania cyfrowych walut do płatności międzynarodowych. Stwierdził on, że oba kraje mogą zastosować kryptowaluty, aby uniknąć transakcji w dolarach amerykańskich lub nawet wyprzeć system płatności międzybankowych SWIFT. Dodatkowo parlament Iranu nakazał Centralnemu Bankowi Iranu zbadanie potencjalnych przypadków użycia kryptowalut.

Rosja podziela naszą opinię. Powiedzieliśmy, że jeśli uda nam się ruszyć z tą pracą do przodu, będziemy pierwszymi krajami, które używają kryptowalut w celu wymiany towarów. Rosja i Iran rozważają zastosowanie krypto do obejścia sankcji - stwierdził Pourebrahimi.

W spotkaniu brał udział także Dmitrij Mezentsev, przewodniczący Komitetu ds. Polityki Gospodarczej Rady Federacji. Na oświadczenie Pourebrahimi odpowiedział:

Bardzo ważne znaczenie mają relacje międzybankowe między naszymi krajami. Wiele usankcjonowanych krajów może postrzegać kryptowaluty jako potencjalne zamienniki tradycyjnych międzynarodowych systemów bankowych, takich jak SWIFT. Międzynarodowe transfery bankowe to nie jedyny problem, przed którym stoją sankcjonowane kraje. Scentralizowane usługi płatnicze, takie jak Paypal lub Venmo, również nie są dozwolone w niektórych krajach. Te usługi płatnicze można również zastąpić zdecentralizowanymi kryptowalutami.

USA wszczęło śledztwo ws. manipulacji ceną Bitcoina

Departament Sprawiedliwości Ameryki (DoJ) podjął kroki mające na celu zbadanie potencjalnej manipulacji ceną Bitcoina przez traderów. Źródła Bloomberga podają, że śledztwo prowadzą prokuratorzy federalni i Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Sprawdzi ono, czy i w jaki sposób traderzy wpłynęli na ceny nielegalnymi sposobami, takimi jak spoofing i wash trading.

Spoofing ma miejsce, kiedy składane są duże ilości zamówień, które następnie są anulowane. Praktyka ta już wcześniej była stosowana na rynku kryptowalutowym. "Spoofy" - trader lub grupa traderów, złożyła zamówienia o łącznej wartości 1 mln dolarów, z których się wycofała. O Wash tradingu, z kolei, mówimy kiedy przedsiębiorca wykupuje własne zamówienia, stwarzając iluzoryczny popyt na rynku, mający na celu przyciągnięcie większej liczby kupujących.

Źródła zaznaczyły również, że dochodzenie skupia się w szczególności na Bitcoinie i Ethereum. CFTC jak i Departament Sprawiedliwości odmówiły skomentowania sprawy.

List BitBay do Mateusza Morawieckiego

Sylwester Suszek, Prezes największej polskiej giełdy BitBay, napisał otwarty list do Mateusza Morawieckiego, Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.


źródło: https://www.facebook.com/BitBayPolska/

Mimo tego wiadomo już, że prezes, zmuszony niedogodnymi warunkami stworzonymi przez rząd Polski, podjął decyzję o przeniesieniu firmy na Maltę.

XVII-wieczna rezydencja włoska licytowana na Blockchainowej aukcji

Agencja nieruchomości Hilton & Hyland, połączyła siły ze startupem Blockchainowym Propy, w celu sprzedania włoskiej rezydencji Palazzetto, w Palazzo Albertoni Spinola.

Budynek będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO, został zaprojektowany przez architekta Giacomo Della Porta na początku XVII wieku. Obecnie wyceniany jest na 42 mln dolarów. Dyrektor Generalny Propy, Natalia Karayaneva, informuje, że do licytowania można używać pieniędzy fiducjarnych lub walut cyfrowych.

Dyrektor mówi, że aukcja ta jest niezwykłą okazją do zarejestrowania sprzedaży zabytku na Blockchainie. Zaznacza, że używanie technologii Blockchain na rynku nieruchomości nie jest częste.

To nie jest test transferu o wartości kilku dolarów, lub wątpliwych cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich – ale wielomilionowy kontrakt, w którym brak przejrzystości może skutkować znacznie gorszym interesem dla inwestora lub sprzedawcy – dodała.

Wyraziła swoją nadzieję na to, że w przyszłości technologia Blockchain będzie używana znacznie częściej do sprzedaży nieruchomości. Zwróciła uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo oraz niezmienny zapis technologii dają kupującym pewność, że ich funduszom nic nie grozi. Twierdzi również, że zastosowanie Blockchainu ma potencjał uczynienia procesu nabywania budynków bardziej wydajnym, dzięki zautomatyzowaniu transakcji dotyczących nieruchomości. W rezultacie zmniejszy to wymagane opłaty i umożliwi właścicielom domów udowodnienie ich praw własności.

Proces kupowania nieruchomości w dzisiejszych czasach jest nieprzejrzysty i niezabezpieczony nawet w USA. Mechanizm licytacji oferujący oferty na ślepo jest bardzo podatny na manipulacje, dlatego ważne jest zautomatyzowanie nie tylko płatności i aktów własności… ale także aukcji i mechanizmów oferujących – powiedziała Karayaneva.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

Dlaczego dolar jest taki słaby?

2018-04-03

Dlaczego dolar jest taki słaby?

Dlaczego kurs amerykańskiej waluty stopniowo obniża się w stosunku do złotówki od ponad roku? Czy gospodarka Polski jest taka mocna czy może gospodarka USA taka słaba? Czy warto kupować dolara? Odpowiedzi na te pytania poszukał dla Was Rekin Finansów.

Kryptowaluty #9 - marzec 2018 r.

2018-03-05

Kryptowaluty #9 - marzec 2018 r.

Zcash ogłasza pierwszą aktualizację, która ma wzmocnić protokół i przygotować do przyszłych aktualizacji. Koreański bank zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić międzynarodowe przekazy pieniężne za pośrednictwem kryptowaluty Ripple. Rakuten zamierza wprowadzić kryptowalutę opartą o istniejący program lojalnościowy. Bank Frick znajdujący się w księstwie Liechtensteinu uruchamia dla swoich klientów możliwość zakupu najpopularniejszych kryptowalut.

Więcej szczegółów przeczytasz w dzisiejszym artykule przygotowanym przez BtcPolska.com

6 czynników tworzących kurs walutowy

2018-03-01

6 czynników tworzących kurs walutowy

Do komentarzy walutowych zaprosiliśmy finansistę-blogera Rekina Finansów, który raz w miesiącu będzie dzielił się swoimi spostrzeżeniami co do trendów w zmianie kursu walut. Analizy będą dotyczyć głównie par walutowych EUR/PLN, USD/PLN, UAH/PLN oraz EUR/PLN.
W dzisiejszym artykule Rekin Finansów dzieli się 6 kluczowymi czynnikami, które determinują zachowanie kursów par walutowych. Jak podkreśla – silna gospodarka na tle partnerów gospodarczych to w długim terminie silna waluta.