Blog & news

2018-10-16

#41 Rosjanie: Blockchain - technologia przyszłości

#41 Rosjanie: Blockchain - technologia przyszłości

Giełda Gemini otrzymuje kolejne pozwolenie od amerykańskiego regulatora. Giełda Coinbase dopuszcza handel pierwszym tokenem opartym o standard platformy Ethereum. Złośliwe oprogramowanie kopiące kryptowaluty wykryto w popularnej wtyczce do przeglądarek internetowych. Szeroko znany amerykański dziennik ekonomiczny postanowił zakończyć pilotażowe wdrożenie swojej waluty cyfrowej. Blockchain w centrum zainteresowań rosyjskiej korporacji energetycznej jako jedna z trzech głównych technologii przyszłości.

Giełda bliźniaków Winklevoss dodaje wsparcie dla Litecoina

Oficjalny wpis na blogu Medium informuje, że należąca do bliźniaków Winklevoss giełda kryptowalut Gemini otrzymała pozwolenie od organu nadzoru, aby dodać do oferty usługę powierniczą i handel Litecoinem.

Eric Winer, wiceprezes ds. Inżynierii Gemini, informuje traderów, że mogą rozpocząć depozyt Litecoina na swoje rachunki od 9:30 czasu wschodnioamerykańskiego (EDT) 13 października, a w poniedziałek 16 października, o godz. 9:30 czasu EDT rozpocznie się handel nowo dodaną kryptowalutą.

Obok Bitcoina, Ethereum i Zcash, jest to czwarta kryptowaluta obsługiwana na platformie. W związku z tym pary handlowe LTC będą dostępne dla wszystkich trzech kryptowalut, a także dla dolara amerykańskiego.

Winer w swoim poście wyraźnie akcentuje dokładny „nadzór bankowy i zobowiązania powiernicze” giełdy Gemini, które odbywają się pod nadzorem Departamentu Usług Finansowych stanu Nowy Jork (NYDFS). Zaznacza, że wsparcie handlu Litecoinem jest skutkiem bliskiej współpracy z organem nadzorującym, i że giełda przy swoim rozwoju kładzie nacisk na podejście „bezpieczeństwo przede wszystkim”.

Ponadto post ujawnia, że zaplanowane zostało również wsparcie dla Bitcoina Cash. Niestety wysoki poziom „niepewności” w społeczności Bitcoina Cash, który dotyczy „jednego lub kilku hard-forków” zaplanowanych na połowę listopada skutkował tym, że Gemini zdecydowało się opóźnić wsparcie dla tego aktywu.

Niektóre z forków [obecnie omawianych] nie posiadają funkcji replay protection, która byłaby konieczna, aby Gemini bezpiecznie wspierało Bitcoina Cash. Z powodu tej sytuacji, opóźniamy uruchomienie naszych depozytów gotówkowych, wypłat i transakcji do końca listopada, a po tym jak miną forki będziemy mogli ocenić kondycję ekosystemu Bitcoina Cash.

– czytamy w poście.

Coinbase dodaje obsługę pierwszego tokena ERC-20

Czołowa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase rozpoczęła notowanie tokena 0x (ZRX), który jest pierwszym tokenem ERC-20 obsługiwanym przez giełdę.

Tokeny ERC-20 to tokeny opracowane i używane wyłącznie na platformie Ethereum - ERC oznacza Ethereum Request for Comment, a 20 to numer przypisany do tego żądania. Tworzenie nowych tokenów dzięki ERC-20 jest niezwykle łatwe, dlatego Ethereum stało się popularne wśród firm crowdfundingowych pracujących nad projektami ICO.

Coinbase dodała wsparcie dla ZRX na swojej profesjonalnej platformie, Coinbase Pro, jednak handel będzie możliwy tylko po ustanowieniu wystarczającej płynności. Informacja o wprowadzeniu tokena na coinbase.com oraz na aplikacje iOS i Android zostanie podane w osobnym ogłoszeniu.

Start tokena zostanie podzielony na cztery niezależne etapy dla każdej nowej pary handlowej. W pierwszym etapie „transfer-only”, klienci będą mogli przenieść ZRX na swoje konta Coinbase Pro, bez opcji składania zamówień. Drugi etap „post-only” umożliwi klientom składanie zleceń z limitem. Kolejne etapy – „limit-only” i „full-trading” – umożliwiają dopasowanie zamówień limitów i pełnych usług handlowych.

Giełda swój zamiar dodania wsparcia dla tokenów ERC-20 ujawniła już w marcu:

Po ocenie takich czynników jak płynność, stabilność cen i innych wskaźników zdrowia rynkowego, możemy zdecydować się na dodanie do platformy Coinbase dowolnego aktywa ERC-20, który został wcześniej dodany do GDAX.

– stwierdziła wówczas platforma.

Aktualizacja Adobe Flash wykorzystana przez hakerów

Fałszywe aktualizacje Adobe Flash są wykorzystywane do instalowania złośliwego oprogramowania do wydobywania kryptowalut na komputerach i w sieciach, w rezultacie powodując poważne straty w wydajności systemu i podwyższenie zużycia energii u poszkodowanych użytkowników.

Do tej pory fałszywe aktualizacje Flash, które usiłują zainstalować złośliwe oprogramowanie były łatwe do wykrycia i uniknięcia, jednak ta kampania posłużyła się nowymi sztuczkami.

Już w sierpniu 2018 r. niektóre próbki podszywające się pod aktualizacje Flash zapożyczyły wyskakujące powiadomienia od oficjalnego instalatora Adobe. Te fałszywe aktualizacje Flash instalują niechciane programy, takie jak koparka kryptowalut XMRig – jednak to złośliwe oprogramowanie może również zaktualizować Flash Playera ofiary do najnowszej wersji.

– pisze Brad Duncan, analityk ds. zagrożeń z Unit 42, w poście ujawniającym intrygę.

Potencjalna ofiara może nie zauważyć niczego podejrzanego kiedy XMRig lub inny niechciany program został zainstalowany i działa cicho w tle systemu Windows. Oprogramowanie to może potencjalnie spowolnić procesor komputera, uszkodzić dysk twardy lub uzyskać dostęp do poufnych danych i przesłać je na inne platformy cyfrowe bez wiedzy i zgody ofiary.

Duncan apelował do użytkowników systemu Windows, aby byli ostrożniejsi co do rodzaju aktualizacji Adobe Flash, które próbują zainstalować. Twierdzi on, że podczas gdy pop-up i prawdziwa aktualizacja Adobe sprawiają, że fałszywy instalator wydaje się być bardziej wiarygodny, ofiary otrzymują ostrzeżenia przed uruchomieniem pobranego pliku.

Organizacje posiadające przyzwoite filtrowanie i wykształceni użytkownicy mają o wiele mniejsze szanse na zainfekowanie systemu tymi fałszywymi aktualizacjami.

– dodaje Duncan.

Wall Street Journal uśmiercił własną kryptowalutę

Jedna z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej, The Wall Street Journal (WSJ) stworzyła, a następnie zniszczyła stworzoną przez siebie kryptowalutę. Według gazety, jej emisja miała na celu zaoferowanie lepszego wglądu w branżę.

Według dziennikarza Stevena Russolillo, WSJ Coin miał rzuć światło na powstającą gospodarkę kryptograficzną jednocześnie zapewniając rzeczywiste przypadki użycia dla branży dziennikarskiej. W końcowym rozrachunku wydano jedynie dwie jednostki.

Ponadto, około 150 fizycznych monet WSJ Coin zostało rozdanych publiczności panelu dyskusyjnego omawiającego tę koncepcję podczas dorocznej konferencji technologicznej D.Live w Hong Kongu. Elizabeth Rossiello, prezes usługi przekazów pieniężnych BitPesa oraz były dyrektor ds. Technologii Ripple, Stefan Thomas, byli jednymi z przemawiających na panelu. Dostrzegli oni duży potencjał w aktywie kryptograficznym opartym na dziennikarstwie.

Jeśli obniżysz koszty przenoszenia pieniędzy, cała gospodarka się zmieni. Kwestia „Jak zapłacę za artykuły w Internecie?” ulegnie zmianie.

– powiedział Thomas.

Russolillo razem z japońskim programistą Makuto Takemiya połączyli siły, aby wykorzystać Blockchian Hyperledgera – Iroha, jako podstawę dla WSJ Coina. Ustalili oni rezerwę 8,4 mld sztuk, do której doszli przez uśrednienie rezerwy dziesięciu kryptowalut z największą kapitalizacją rynkową.

Dwoma monetami, które ujrzały światło dzienne zapłacono w lokalnym barze za dwa piwa.

Po tym, jak Russolillo przedstawił pełną emisję inwestorom, szef Etyki WSJ zatrzymał cały projekt. Neil Lipschitz, redaktor ds. Etyki i Standardów, powiedział, że WSJ Coin budzi pytania związane z kwestiami etycznymi.

Nie zajmujemy się wchodzeniem w świat kryptowalut; jesteśmy tutaj, aby o tym informować i wyjaśniać, tak jak informujemy o bankach, ale nie wychodzimy i nie zakładamy banku. Nie utworzymy waluty.

– stwierdził.

Blockchain wkracza do branży energii jądrowej

Evgeny Abakumov, szef działu informatyki Rosatom - rosyjskiej korporacji zajmującej się energią jądrową - oświadczył, że firma aktualnie opracowuje zaawansowane technologie cyfrowe, takie jak Blockchain. Mówi, iż Rosatom zamierza skupić uwagę na trzech nowych obszarach technologii: na Blockchain, AI, i Internecie rzeczy (IoT).

Dążymy do integracji technologii 4.0 na szerszą skalę: IoT, SI, Blockchain i inne mają na celu zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego.

– powiedział szef działu informatycznego Rosatom.

Dodał również, że Rosatom szuka specjalistów w tych trzech dziedzinach.

Ostatnie wydarzenia sugerują, że oficjalne rosyjskie instytucje są szeroko zainteresowane technologiami związanymi z kryptografią. Na przykład największa w kraju służba społeczna – rosyjski państwowy fundusz emerytalny - ujawnił, że tego lata planuje wprowadzić Blockchain i inteligentne kontrakty w stosunkach pracy.

We wrześniu rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców, w skład którego wchodzą wysokiej rangi rosyjscy menedżerowie znajdujący się na liście miliarderów Forbesa, podobno wziął udział w tworzeniu alternatywnego projektu ustawy o kryptografii w tym kraju.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#39 Klub Cristiano Ronaldo wyda token

2018-10-02

#39 Klub Cristiano Ronaldo wyda token

Wrzesień obfitował w odważniejsze sygnały i kroki wdrożeniowe dużych graczy z wielu branż. Google idąc w ślady Facebooka częściowo przywraca swobodę reklamowania firm kryptograficznych pod warunkiem spełnienia regulacji giganta. Wielki biznes energetyczno-finansowy tworzy wspólną platformę cyfryzującą wymianę dokumentów i danych o klienach. PKO BP jako jeden z pierwszych w Europie odważnie wdraża mechanizmy blockchainowe. Amerykańskie uniwersytety pogłębiają kryptograficzną ofertę dla studentów. Klub #CR7 zamierza wyemitować własny token w 2019 roku.

#37 Putin konfiskuje bitomaty

2018-09-17

#37 Putin konfiskuje bitomaty

Europejski Bank Centralny ostrożny w kwestii europejskiej kryptowaluty. Prezes Coinbase zakłada 20-krotny wzrost rynku w ciągu najbliższych 5 lat. Mimo rosyjskiej otwartości na rynek, ostatnie działania państwa wysyłają w świat nieco odmienny przekaz.

#35 Kryptowaluty na Stanfordzie

2018-09-03

#35 Kryptowaluty na Stanfordzie

Ostatnie tygodnie to duże spadki przerwane słabszym odbiciem, które najgorzej z czołówki zniosła NEO. Koreańska giełda Bithumb powoli wraca do pełnego działania. Spływają złe wiadomości dla Petro-optymistów. Rosja może dokonać kroku w tył we wdrażaniu kryptowalut wprowadzając zbyt daleko idące regulacje. Tematyka Blockchain zyskuje na popularności na najlepszych uczelniach świata.