Blog & news

2018-10-31

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

Kluczowa giełda wycofuje najmniej dochodowe pary tokenów. Tether usuwa ponad połowę swoich tokenów. Japonia stawia na rozwiązania rynkowe kosztem biurokratycznych w kwestiach regulacji. Opublikowano raport mówiący o skali kradzieży kryptowalut. Sony opracowało bezpieczny portfel sprzętowy oparty na technologii zbliżeniowej NFC.

Czołowa giełda wycofuje ponad 50 par handlowych

OKEx, największa na świecie giełda kryptowalut pod względem skorygowanego wolumenu obrotu, wycofuje ponad 50 par handlowych o słabej wydajności.

Dziś (31.10) o godzinie 5:00 czasu polskiego, handel parami odnoszącymi słabą płynność i niski wolumen obrotu został zatrzymany. Usunięte zostały jednak tylko wskazane pary handlowe, ale nie same tokeny.

Andy Cheung, szef operacyjny OKEx, w opublikowanym kilka dni temu tweecie nazwał ten ruch „sprzątaniem”.

Jako liderzy odpowiadamy za promowanie solidnego ekosystemu […] Musimy teraz podjąć działania w stosunku do tych nierentownych tokenów. […] Notowanie nie jest ostateczne. Utrzymanie dobrej wydajności jest kluczem do sukcesu.

– mówi Cheung.

Warto również wspomnieć, iż OKEx na początku tego miesiąca ogłosił notowanie czterech stablecoinów – TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC), Gemini Dollar (GUSD) i Paxos Standard Token (PAX).

Tether niszczy ponad połowę tokenów w obiegu

Tether, emitent stablecoina USDT, w oficjalnym poście ogłosił, iż "wykupił znaczną ilość” tokenów w obiegu, oraz że zniszczy 500 milionów USDT znajdujących się w skarbcu Tether. Działanie to pozostawi 446 mln USDT w skarbcu firmy co oznacza, że wykupione i spalone tokeny stanowią 52,8% całkowitej wcześniejszej podaży.

Firma w ogłoszeniu nakazuje opinii publicznej zapoznanie się z konceptualnymi zarysami procesu wykupu i emisji tokena, tak jak to opisano w jego białej księdze, w której Tether stwierdza, że

Każdy tether wyemitowany lub wykupiony, jak jest to zarejestrowane na publicznym Blockchainie Bitcoina, będzie odpowiadać wpłacie lub wypłacie środków z rachunku bankowego [firmy].

Przejrzysty charakter publicznego łańcucha Bitcoina – na którym tokeny Tether są wydawane przez protokół Omni Layer – dla kryptograficznej strony procesów księgowych zapewnia, że transakcje tokenów można zweryfikować i śledzić.

Zgodnie z Omni Explorer aktualne rezerwy tokena Tether wynoszą 466 678 763,48 jednostek.

Ten niespodziewany ruch wywołał gorącą dyskusję na Twitterze, zwłaszcza, że niedawno – jeśli tylko na chwilę – Tether stracił zakotwiczenie w dolarze amerykańskim. Jego wartość spadła do 0,91 dolara, co spowodowało, iż firma została oskarżona o manipulowanie rynkiem poprzez odkupienie po niskich kosztach i likwidację po odbiciu rynku.

Inną możliwością jest to, że firma nie jest w stanie poprzeć tokenów odpowiednimi rezerwami, co odnosi się zarówno do kłopotliwej historii Tether w zakresie przejrzystości oraz przedłużającego się niedźwiedziego rynku.

Japonia zezwala przemysłowi kryptowalut na ustalanie własnych regulacji

Japońska Agencja Usług Finansowych (Financial Services Agency – FSA) ogłosiła, iż lokalny przemysł kryptowalut otrzymuje status "samoregulacyjny". Nadzór nad przestrzenią obecnie leży po stronie Japońskiego Stowarzyszenia Wymiany Wirtualnych Walut (JVCEA).

Agencja oczekuje, iż organ samoregulacyjny ustanowi zasady ochrony aktywów klientów, opracuje zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przedstawi robocze wytyczne dla giełd kryptowalut.

Pracownik FSA cytowany w artykule Reuters mówi, że eksperci z JVCEA poradzą sobie lepiej z regulacjami niż organ rządowy.

Jest to bardzo szybko rozwijająca się branża. Lepiej, żeby eksperci ustalali zasady w odpowiednim czasie niż żeby robili to biurokraci.

– twierdzi.

Obecnie samoregulacja weszła już w życie, a jej główne zasady i wytyczne są opublikowane na stronie internetowej JVCEA. Organ ten ma na razie 15 pracowników, ale według Cointelegraph Japan do listopada zespół ma liczyć 20 osób.

JVCEA, która została założona w kwietniu 2018 r., składa się z 16 spółek zarejestrowanych jako giełdy kryptowalut. Grupa ta została utworzona w skutek styczniowego włamania, podczas którego skradziono 534 mln dolarów z japońskiej giełdy kryptowalut Coincheck.

Obowiązkami Stowarzyszenia są m.in. bezpieczeństwo giełd kryptograficznych w kraju, a także inne konkretne zadania, takie jak ocenianie tokenów wydanych w ramach wstępnych ofert monetarnych (ICO).

Lazarus odpowiedzialny za 65% skradzionych kryptowalut

Z badań przeprowadzonych przez firmę zajmującą się cyberprzestępcząścią, Group-IB, wynika, że Lazarus - grupa hakerów rzekomo sponsorowanych przez Koreę Północną, od 2017 r. zajęła oszałamiające 571 milionów dolarów w kryptowalutach. Kluczowe wyniki badań zostały opublikowane wraz z pełnym rocznym raportem, zatytułowanym „Hi-Tech Crime Trends”.

Poświęcony włamaniom hakerskim w latach 2017 - 2018 raport wykazał, iż w badanym okresie z giełd internetowych skradziono 882 milionów dolarów. Pięć z pośród czternastu osobnych włamań zostało przypisanych grupie Lazarus, w tym rekordową w branży kradzież tokenów NEM o wartości 532 milionów dolarów z japońskiej giełdy Coincheck.

Hakerzy atakują giełdy kryptowalut głównie za pomocą tradycyjnych metod, takich jak spear phishing, social engineering i malware.

Po tym, jak sieć lokalna została skutecznie naruszona [przez pobrane złośliwe oprogramowanie], hakerzy przeszukują sieć lokalną, aby znaleźć stacje robocze i serwery używane do pracy z prywatnymi portfelami kryptowalut.

– czytamy w raporcie.

Dokument przewiduje również, że liczba ataków na giełdy w przyszłości wzrośnie, co będzie alternatywą dla tradycyjnych celów, takich jak banki.

Ponadto Group-IB wskazuje, że platformy ICO są głównymi celami dla hakerów - w latach 2017-2018 zostało skradzionych 10% wszystkich środków zebranych ze sprzedaży tokenów. Większość nielegalnych działań obierających za cel ICO zostało przeprowadzonych za pomocą metod phishingowych. Firma szacuje, że duże grupy phishingowe mają możliwość kradzieży około 1 miliona dolarów miesięcznie.

Sony opracował własny portfel sprzętowy

Japoński konglomerat technologiczny - Sony - ogłosił, iż jego dział Sony CSL ukończył opracowywanie portfela sprzętowego do kryptowalut, za pomocą którego można przechowywać Bitcoiny i inne zasoby cyfrowe w bezpiecznym środowisku offline, jednocześnie zachowując wygodę mniej bezpiecznego systemu magazynowania krypto online.

Nienazwany jeszcze portfel - w przeciwieństwie do konwencjonalnych portfeli sprzętowych, takich jak Trezor One i Ledger Nano S, które łączą się z komputerem użytkownika lub urządzeniem mobilnym za pomocą kabla USB - przechowuje prywatne klucze użytkownika na bezstykowej karcie IC, umożliwiając użytkownikowi łatwe podpisywanie transakcji z urządzenia mobilnego obsługującego NFC.

Ten portfel sprzętowy typu karty IC jest mały, przenośny i użyteczny, w przeciwieństwie do typowych istniejących portfeli sprzętowych, które łączą się z komputerami za pośrednictwem USB. Ponadto możliwe jest bezpieczne generowanie i przechowywanie klucza prywatnego dzięki wysoce niezawodnemu modułowi odpornemu na manipulacje w karcie IC.

– mówi Sony.

Aktualnie nie wiadomo jeszcze czy, lub kiedy będzie miała miejsce masowa produkcja portfela.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

Przed złotówką słaba perspektywa

2018-10-22

Przed złotówką słaba perspektywa

Obserwujemy spowolnienie niemieckiej machiny gospodarczej wraz ze spadkiem nastrojów. Polska zdaje się szykować na osłabienie złotówki, choć nie wydajemy się być na to realnie przygotowani. Amerykańska gospodarka notuje jednocześnie wzrosty na skutek obniżenia podatków, które jednak pochłaniane są przez wydatki na wojsko.

Zapoznaj się z najnowszym artykułem Rekina Finansów i poznaj więcej prognoz dotyczących USD i innych walut.

#41 Rosjanie: Blockchain - technologia przyszłości

2018-10-16

#41 Rosjanie: Blockchain - technologia przyszłości

Giełda Gemini otrzymuje kolejne pozwolenie od amerykańskiego regulatora. Giełda Coinbase dopuszcza handel pierwszym tokenem opartym o standard platformy Ethereum. Złośliwe oprogramowanie kopiące kryptowaluty wykryto w popularnej wtyczce do przeglądarek internetowych. Szeroko znany amerykański dziennik ekonomiczny postanowił zakończyć pilotażowe wdrożenie swojej waluty cyfrowej. Blockchain w centrum zainteresowań rosyjskiej korporacji energetycznej jako jedna z trzech głównych technologii przyszłości.

#39 Klub Cristiano Ronaldo wyda token

2018-10-02

#39 Klub Cristiano Ronaldo wyda token

Wrzesień obfitował w odważniejsze sygnały i kroki wdrożeniowe dużych graczy z wielu branż. Google idąc w ślady Facebooka częściowo przywraca swobodę reklamowania firm kryptograficznych pod warunkiem spełnienia regulacji giganta. Wielki biznes energetyczno-finansowy tworzy wspólną platformę cyfryzującą wymianę dokumentów i danych o klienach. PKO BP jako jeden z pierwszych w Europie odważnie wdraża mechanizmy blockchainowe. Amerykańskie uniwersytety pogłębiają kryptograficzną ofertę dla studentów. Klub #CR7 zamierza wyemitować własny token w 2019 roku.