Blog & news

2018-08-20

#32 Sezon ogórkowy w pełni

#32 Sezon ogórkowy w pełni

Obserwujemy dalsze opadanie nastrojów w branży, na które dodatkowo nakłada się sezon ogórkowy. Na decyzję amerykańskiej SEC ws. utworzenia funduszu inwestycyjnego ETF przyjdzie poczekać do 30 września. Tether wbrew nastrojom rynkowym dokonuje dalszej emisji tokenów. Wenezuela nie zwalnia w reformowaniu gospodarki w oparciu o kryptowalutę Petro. Vitalik Buterin zimnym spojrzeniem ocenia aktualny stan rynku kryptowalut. Nvidia wycofuje się z produkcji kart graficznych pod wydobywanie walut cyfrowych.

Bitcoin na urlopie do końca września

W ubiegłym tygodniu Bitcoina dotknęła głęboka korekta. Spowodowała ją Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która „wysłała na urlop” największą kryptowalutę, kiedy odłożyła decyzję o wprowadzeniu do obrotu giełdowego Bitcoinowego funduszu inwestycyjnego ETF do 30 września.

ETF to papiery wartościowe śledzące koszyk aktywów proporcjonalnie reprezentowanych w akcjach funduszu. Przez niektórych są one postrzegane jako możliwy krok naprzód do masowej adopcji kryptowalut jako regulowanego i pasywnego instrumentu inwestycyjnego.

Fundusz o którym mowa jest zasilany przez firmę inwestycyjną VanEck i firmę finansową SolidX i oczekuje się, że giełda papierów wartościowych BZX w Chicago Board of Exchange (CBOE) będzie jego miejscem notowania. Na rozważenie zmiany zasad zaproponowanej przez CBOE Global Markets Inc., która pozwoliłaby funduszowi na notowanie, komisja ma obecnie niecałe dwa miesiące.

SEC otrzymało ponad 1 300 komentarzy na temat proponowanej zmiany zasad do notowania i handlu akcji SolidX BTC wydanych przez VanEck SolidX Bitcoin Trust.

W związku z tym, Komisja, zgodnie z § 19 (b) (2) ustawy 6, wyznacza 30 września 2018 r. jako datę, do której zatwierdzi, odrzuci lub ponownie zweryfikuje proponowaną zmianę.

- czytamy w dokumencie.

SEC w ubiegłym miesiącu opóźniła decyzję o złożeniu wniosku o Bitcoinowy fundusz ETF przez firmę inwestycyjną Direxion do 21 września. Komisja powołała się w swojej decyzji na zasadniczo nieuregulowaną naturę rynków kryptowalut jako główny powód odrzucenia wniosku. Stwierdziła, że kiedy rynek spotowy nie jest uregulowany, muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązanych z aktywami bazowymi.

Tether emituje kolejne tokeny

Zgodnie z doniesieniami OmniExplorer, Tether w dniu 11 sierpnia wyemitował nowe tokeny o łącznej wartości 50 mln dolarów. Pamiętajmy również, że pod koniec marca firma wydała 300 milionów tokenów USDT wycenionych na 1 dolara za token.

W przeciągu ostatniego miesiąca kapitalizacja rynkowa Tether zmniejszyła się o około 300 mln dolarów, z 2,7 mld dolarów w połowie lipca do wartości 2,4 mld dolarów na dzień 12.08, zgodnie z danymi Coinmarketcap.

Bitfnex, giełda kryptowalutowa, która jest siódmą w rankingu giełdą po względem 24-godzinego wolumenu na Coinmarketcap, została skrytykowana razem z firmą Tether za brak przejrzystości - Tether utrzymuje, że jego tokeny USDT są wspierane w stosunku jeden do jednego przez dolara, podczas gdy firma nie poddała się jeszcze publicznemu audytowi.

Tether ponownie spotkał się z falą krytyki w dniu 13 czerwca kiedy opublikowano wyniki badań, zgodnie z którymi modele transakcyjne Tether wykazały, że był on używany do zapewnienia wsparcia cenowego i manipulowania cenami kryptowalut.

W czerwcu pojawiły się informacje, że kancelaria prawna współpracująca z Tether potwierdziła nieoficjalnie pokrycie tokenów przez dolara.

Wenezuela wprowadza oficjalne zastosowanie dla Petro

Według doniesień serwisu informacyjnego ABC International, prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro ogłosił, że krajowa kryptowaluta Petro, która jest wspierana przez ropę naftową będzie wykorzystywana jako jednostka rozliczeniowa w kraju.

Maduro oświadczył w komunikacie telewizyjnym, że państwowa firma naftowa PDVSA będzie używać Petro jako jednostki rozliczeniowej. Rząd dodatkowo wprowadzi nowe systemy wynagrodzeń oraz cen dla towarów i usług, które są zakotwiczone w Petro.

Od następnego poniedziałku Wenezuela będzie miała drugą jednostkę rachunkową opartą na cenie, wartość Petro. Będzie to druga jednostka rachunkowa Republiki i rozpocznie działanie jako obowiązkowa jednostka rachunkowa naszego przemysłu naftowego PDVSA.

– stwierdza prezydent.

Maduro podał również, że wdrożenie nowego systemu wynagrodzeń i cen w oparciu o Petro znacząco podniesie dochody pracowników i pomoże osiągnąć maksymalną cenę detaliczną.

Wenezuela od 20 sierpnia będzie miała dwie waluty rządowe: Petro i suwerenny boliwar, przy czym ten drugi będzie indeksowany do pierwszego. W ewentualnej rekonwersji monetarnej suwerenny boliwar w porównaniu do obecnej waluty krajowej, bolivar fuerte, będzie mieć o pięć zer mniej.

W ramach uruchomionej w lutym przedsprzedaży Petro, rząd Wenezueli oferował 82,4 mln pierwszej na świecie krajowej kryptowaluty wspieranej przez ropę naftową. Kraj wprowadził walutę chcąc przyciągnąć inwestorów zagranicznych oraz ominąć sankcje nałożone przez Unię Europejską i USA, a także poradzić sobie z katastrofalną hiperinflacją, która w 2018 r. ma osiągnąć milion procent.

Według białej księgi Petro, kryptowaluta ta jest w pełni zgodna z wenezuelskim prawem. Mimo tego opozycja w Zgromadzeniu Narodowym publicznie twierdziła, że emisja Petro była nielegalna.

Vitalik Buterin o aktualnej sytuacji Blockchain i Ethereum

Założyciel platformy Ethereum, Vitalik Buterin, ponownie podkreślił, że największym problemem, z którym obecnie zmaga się Blockchain jest wysoki stosunek generowanego rozgłosu do rzeczywistych przypadków użycia.

Ilość zrównoważonego wykorzystania Blockchain jest bardzo niska. Chociaż istnieje wiele osób nadających wartość kryptowalutom, ilość istniejących przydatnych rzeczy wciąż jest znacznie niższa niż się wydaje dzięki kapitalizacji rynkowej wynoszącej 200 mld dolarów.

– mówi Buterin dla Forbesa.

Już wcześniej nakreślił, że istnieje potrzeba bardziej konkretnych przypadków użycia oraz wyraził zaniepokojenie że firmy nie zdają sobie sprawy, gdzie Blockchain musi zostać zastosowany. Przemawiając na małym, prywatnym wydarzeniu zorganizowanym przez Origin, organizację studencką Blockchain w Berkeley, Buterin zagłębił się w tematy takie jak adopcja, przypadki użycia, przepisy i stan Ethereum.

Dalszą jego obawą jest brak prywatności w Blockchain:

Obecnie nie ma dobrych sposobów na używanie technologii Blockchain zachowując przy tym prywatność. Istnieją próby rozwiązania tego problemu, na przykład kryptowaluta Zcash, jak również badania nad Ethereum. Przed nami jednak nadal długa droga do przejścia w sprawie prywatności w Blockchain.

– powiedział.

Co do obecnego stanu Ethereum Vitalik mówi, że jest zadowolony z wielu rzeczy takich jak postęp kanałów stanowych i plazmowych. W sprawie skalowalności mówi, że że Fundacja jest na drodze do osiągnięcia wyższego poziomu konsensusu, oraz że uważa to rozwiązanie za znacznie lepsze niż sobie wyobrażał pięć lat temu.

Na ten moment protokół Casper jest coraz bliżej sfinalizowania. Jedyne czego brakuje to przegląd analizy akademickiej.

– mówi.

Nvidia rezygnuje z produkcji chipów do miningu

Jeden z największych producentów chipów graficznych, Nvidia, odnotował ogromne wzrosty wraz z końcem 2017 r. i przez większą część 2018 r. kiedy zapotrzebowanie na wysokiej jakości procesory graficzne potrzebne do wydobywania kryptowalut gwałtownie wzrosło. Obecne spadki na rynku spowodowały zmniejszenie popytu, co zmusiło firmę do zmiany strategii.

Nie tylko Nvidia zyskała na wzroście zainteresowania miningiem kryptowalut - jej największy rywal, firma AMD (Advanced Micro Devices), również osiągnęła rekordowy poziom, zyskując w ostatnim kwartale o ponad 100%.

Popyt na najwyższej klasy procesory graficzne z serii GeForce gwałtownie wzrósł kiedy cena Bitcoina podniosła się z 5 800 dolarów do prawie 20 000 dolarów w ciągu 1 miesiąca – co utworzyło szał zakupów wśród górników chcących zarobić na krypto-szaleństwie.

Obecne spowolnienie rynku spowodowało jednak, że magazyny Nvidii są zapełnione dużą ilością niesprzedanego sprzętu z powodu słabnących stóp procentowych i nastrojów na rynku.

Nvidia powiedziała, że spodziewała się w drugim kwartale finansowym około 100 mln dolarów ze sprzedaży chipów używanych do miningu. Zamiast tego sprzedaż w tym okresie wyniosła 18 mln dolarów, do tego w przyszłości dochody prawdopodobnie znikną całkowicie.

– pisze Bloomberg.

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidii, planuje zakończyć produkcję skierowaną na mining kryptowalut. Podczas niedawnej rozmowy konferencyjnej Huang mówił o wejściu na nowe drogi i skupieniu się na mocnych stronach Nvidii.

Nasze podstawowe platformy przekroczyły nasze oczekiwania, nawet kiedy krypto w dużej mierze zniknęło. Nie planujemy rozwoju miningu kryptograficznego.

– powiedział.

Pomimo tego, że mining kryptowalut pozwolił Nvidii na szybki wzrost przychodów i wartości rynkowej, firma nie może dłużej konkurować z gigantami miningu takimi jak chińska firma Bitmain, która produkuje i używa koparek ASIC - są one w stanie wydobywać kryptowaluty znacznie wydajniej niż najlepsze karty Nvidii.

Producent chipów zdecydował, że zamiast tego skupi się na swoich mocnych stronach, w szczególności na branży gier komputerowych, sztucznej inteligencji i przetwarzaniu danych.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#31 Telewizor kopiący kryptowaluty

2018-08-09

#31 Telewizor kopiący kryptowaluty

Niebawem ponowne otwarcie giełdy kryptowalut Coincheck, tym razem na ziemi amerykańskiej, dokąd przeniosła się z Japonii. Serwis nazw Ethereum (ENS) otrzyma nazwę domeny najwyższego poziomu. Google idzie w ślady Apple i zakazuje aplikacjom w ich sklepie kopania kryptowalut. Słynna sieć torrentów została ostatecznia kupiona przez TRON. Na rynku pojawił się pierwszy telewizor umożliwiający kopanie kryptowalut.

Więcej szczegółów znajdziesz w artykule poniżej.

Czy jest jeszcze szansa na taniego dolara?

2018-08-06

Czy jest jeszcze szansa na taniego dolara?

Amerykanie nie pozostają bierni i widać owoce stymulacji ich gospodarki. W Polsce sprawy mają się zgoła inaczej i zapowiadane są kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców. Zapoznaj się z analizą zestawiającą te "dwa światy" przez Rekina finansów, który próbuje przewidzieć czy i kiedy kupować USD.

#29 Kryptowaluty - lipiec 2018 r.

2018-07-25

#29 Kryptowaluty - lipiec 2018 r.

Facebook angażuje kolejnych pracowników do zespołów badających potencjał rejestrów rozproszonych. Vitalik Buterin ostro krytykuje scentralizowane giełdy kryptowalutowe. Chiny wyrastają na międzynarodowego lidera do spraw standaryzacji Blockchain oraz IoT. Wzrost zainteresowania Bitcoinem przez największą na świecie grupę inwestycyjną znajduje odzwierciedlenie we wzroście wartości BTC. Duża większość ICO w 2017 r. spaliła na panewce.