Blog & news

2019-01-08

#1 2018 rokiem korekty

#1 2018 rokiem korekty

CEO Binance mówi o roku 2018 jako o czasie korekty rynku kryptowalut, który jednak nie zatrzyma rozwoju branży. Ethereum od pół roku jest masowo wycofywane z kontraktów ICO, ale mimo tego odzyskuje pozycję największego altcoina kosztem Ripple. Wall Street wstrzymuje swoje plany na skutek pogłębiających się spadków na rynku walut cyfrowych. Według McAfee, znacznie wzrosła ilość złośliwego oprogramowania czyhającego na użytkowników rynku kryptograficznego. Facebook planuje wydanie stabilnej waluty cyfrowej, która miałaby być trasferowana przez WhatsApp. Podczas popularnej konferencji złamano zabezpieczenie popularnych portfeli sprzętowych. Bitmain planuje masowe zwolnienia oraz odesłanie Zarządu na emeryturę.

CEO giełdy Binance: rok 2018 rokiem korekty

Changpeng Zhao, CEO giełdy Binance, w wywiadzie dla Bloomberg nazwał rok 2018 "rokiem korekty" dla kryptowalut. Zhao wypowiadał się w kontekście rynku niedźwiedzia, który w listopadzie tego roku mocno przybrał na sile.

Zhao, który jest dyrektorem generalnym i współzałożycielem giełdy kryptowalut Binance, zauważył, że podczas gdy „cena jest bardzo silną przynętą” dla spekulantów, branża będzie się rozwijać dzięki deweloperom, którzy tworzą aplikacje i rzeczywiste przypadki użycia napędzające dalszą adaptację kryptowalut.

W odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób korekta cenowa wpłynęła na plany Binance, Zhao oznajmił, że firma uruchomiła jedną giełdę fiat, planuje uruchomić dwie lub trzy w ciągu następnego miesiąca i dziesięć kolejnych giełd w przeciągu roku.

Żaden z naszych planów się nie zmienił, nadal agresywnie dążymy do przodu.

– dodał.

CEO wypowiedział się również w sprawie zwiększonych regulacji i zaangażowania rządu w przestrzeń kryptowalut. Twierdzi on, że przemysł kryptograficzny chce przejrzystości, a w wielu krajach wciąż istnieje zbyt wiele niepewności. Zaznaczył, że przemysł kryptograficzny chce przepisów, które promują innowacje a nie całkowicie im przeszkadzają. Kończąc dodał, że czuje dużą pewność co do tej branży.

Masowe wycofywanie Ethereum

Od czerwca 2018 roku projekty, które miały swoje ICO na Blockchainie Ethereum szybko wycofywały swoje aktywa. Ponad 420 000 ETH zostało „zlikwidowanych” a wypłaty z tytułu papierów skarbowych w grudniu osiągnęły najwyższy poziom.

Według danych Diar, w ubiegłym miesiącu z ICO zostało wypłaconych ponad 40 milionów coinów, co uczyniło ten miesiąc największym okresem wypłat w ubiegłym roku.

Firma zajmująca się badaniami rynku ujawniła ponadto statystyki dotyczące przedłużającego się rynku niedźwiedzia z 2018 roku. W styczniu łączna liczba ETH w skarbcach ICO wynosiła 4,6 mln jednostek. Liczba ta została niedawno zmniejszona do 3,05 mln ETH. W grudniu z obligacji skarbowych wycofano 12,2% Eteru podczas gdy średnie miesięczne wypłaty wynoszą 2,45%.

Dane z rocznego wykresu cen ETH wskazują, że trzeci kwartał był szczególnie bezlitosny dla czołowego altcoina. W grudniu spadł on do zaledwie 83 dolarów, co stanowi wartość niższą prawie o 95% od rekordowo wysokich wyników z początku ubiegłego roku.

Wall Street reaguje na rynek niedźwiedzia

Zgodnie z podaniami Bloomberg, giganci z Wall Street opóźniają swoje plany aktywniejszego wkroczenia do przemysłu kryptograficznego, z powodu dużych spadków wartości kryptowalut.

Artykuł rozpoczyna się słowami: „Stan zawieszenia – tam można znaleźć Wall Street, jeśli chodzi o kryptowaluty”, a następnie skupia się na działaniach podjętych w tym roku w sferze kryptograficznej przez międzynarodową firmę finansową Morgan Stanley, giganta bankowego Goldman Sachs, konglomerat bankowy Citigroup Inc. i brytyjskiego dostawcę usług finansowych Barclays PLC.

Osoby znające działalność Goldman Sachs w zakresie kryptografii poinformowały, iż postępy firmy były zbyt powolne, by można je było zauważyć. Ponadto anonimowy informator stwierdził, że fundusze kryptograficzne nie będące instrumentami pochodnymi przyciągnęły do tej pory tylko 20 klientów.

Justin Schmidt, zatrudniony na stanowisku dyrektora ds. aktywów cyfrowych w Goldman Sachs, stwierdził w listopadzie, że organy regulacyjne ograniczają jego plany. Nienazwany rozmówca dodaje jednak, że firma zamierza dodać specjalistę ds. aktywów cyfrowych do swojego głównego działu maklerskiego.

W odniesieniu do Morgan Stanley, firma była gotowa do wprowadzenia kontraktów swap śledzących kontrakty terminowe na Bitcoina od wczesnej jesieni, jednak nie otrzymała jeszcze ani jednej umowy. Nie zmienia to jednak faktu, że firma jest gotowa do uruchomienia usług kryptograficznych, gdy tylko pojawi się jakikolwiek sygnał popytowy.

Citigroup i Barclays miały podobne problemy. Źródła podają, że grupa bankowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych nie handlowała jeszcze żadnymi produktami związanymi z kryptografią w ramach regulacyjnych, a dwóch pracowników Barclays zatrudnionych aby zbadać branżę opuściło firmę w zeszłym roku. Rzecznik zauważył, że firma z Wielkiej Brytanii nie planuje otwierania biura handlu kryptograficznego.

Rozkwit złośliwego oprogramowania do miningu

Wyniki badań McAfee podają, że liczba przypadków złośliwego oprogramowania do krypto-górnictwa wzrosła w zeszłym roku o ponad 4000%.

Zgodnie z grudniowym raportem amerykańskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w Internecie w samym trzecim kwartale 2018 r. pojawiły się prawie cztery miliony nowych zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem, w porównaniu do mniej niż 500 000 w 2017 i 2016 r.

Wykres podający konkretne liczby wykazuje, że ilość złośliwych krypto koparek wzrosła o prawie 55% w trzecim kwartale 2018 r., co daje łączny 44-krotny wzrost w ciągu czterech kwartałów.

fot. McAfee

Wielu użytkowników oprogramowania typu ransomware przestawia się na bardziej lukratywny model biznesowy: kryptografię.

– stwierdza raport.

Wśród cyberprzestępców obserwujemy rosnącą tendencję do skupiania się na wykorzystywaniu urządzeń Internetu Rzeczy (Internet of Things - IoT), mówi McAfee. Złośliwe oprogramowanie nowego rodzaju ukierunkowane na te urządzenia osiągnęło 72% wzrost, a całkowite złośliwe oprogramowanie, które obiera za cel IoT wzrosło w ciągu ostatnich czterech kwartałów o 203%.

Facebook rzekomo planuje emisję własnego stablecoina

Facebook, gigant mediów społecznościowych, wedle doniesień ma zamiar opracować własnego stablecoina, który będzie wykorzystywany do przelewów pieniężnych.

Powołując się na anonimowe źródła znające ten plan, Bloomberg podaje, że firma w pierwszej kolejności chce skupić się na rynku indyjskim, aby użytkownicy mieli możliwość przesyłania pieniędzy za pośrednictwem kryptowaluty dzięki aplikacji WhatsApp, której Facebook jest właścicielem od 2014 roku.

Dodatkowym czynnikiem może być fakt, że Indie są jednym z największych rynków przekazów pieniężnych – sami migranci w 2017 roku wysyłali w rodzinne strony 69,59 miliardów dolarów, wynika z najnowszego rocznego raportu Banku Światowego.

W podaniu zaznaczono również, że zanim dojdzie do rzeczywistej emisji stablecoina może minąć jeszcze sporo czasu, ponieważ inicjatywa znajduje się obecnie na etapie planowania strategicznego.

Zespół Blockchain Facebooka został założony w maju, aby zbadał nowo powstającą technologię. W grudniu portal otworzył nowe stanowiska pracy dla pięciu ekspertów, chcąc dodać do swojego zespołu Blockchain więcej członków z doświadczeniem w zakresie nauki o danych, inżynierii oprogramowania i marketingu. Zespołowi przewodzi David Marcus, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa w dziale aplikacji Messenger.

Sytuację skomentował również Anthony Pompliano, analityk kryptowalut i założyciel oraz partner w Morgan Creek Digital Assets:

Jeśli Facebook uruchomi stablecoina, którego podobno budują, szybko stanie się najczęściej używanym produktem w krypto. […] Rząd Indii walczy z krypto, więc sprawy przybiorą bardzo, bardzo interesujący obrót.

Grupa badaczy złamała zabezpieczenia trzech najlepszych portfeli sprzętowych

Podczas konferencji 35C3 Refreshing Memories grupa naukowców zademonstrowała w formie nagrania sposób w jaki udało jej się złamać zabezpieczenia do portfeli Trezor One, Ledger Nano S i Ledger Blue.

Trzy osoby składające się na zespół badawczy odpowiedzialny za projekt hakowania nazwany „Wallet.fail”, to projektant sprzętu i zabezpieczeń Dmitry Nedospasov, programista Thomasa Roth i badacz bezpieczeństwa oraz były oficer, Josh Datko.

Podczas konferencji zespół ogłosił, że z powodzeniem wydobył prywatny klucz z portfela sprzętowego Trezor One za pomocą flashowania (nadpisywania istniejących danych) niestandardowego oprogramowania układowego. Zaznaczyli jednak, że ten exploit działa tylko wtedy, gdy użytkownik nie ustawił hasła.

Dyrektor techniczny firmy SatoshiLabs (firmy odpowiedzialnej za Trezor), Pavol Rusnak, poinformował na Twitterze, że przed demonstracją nie dostał żadnych informacji w ramach programu Responsible Disclosure, i że pod koniec stycznia zajmie się zgłoszonymi lukami w zabezpieczeniach.

Grupa stwierdziła również, że są oni w stanie zainstalować dowolny firmware na wiodącym portfelu sprzętowym Ledger Nano S. Zespół wykorzystał tę lukę w celu zagrania w grę Snake na urządzeniu.

Możemy wysyłać złośliwe transakcje do ST31 [bezpiecznego chipa], a nawet potwierdzić je sami [za pomocą oprogramowania] lub możemy nawet wyświetlić na ekranie inną transakcję [nie tę, która jest faktycznie wysyłana].

– oznajmił członek zespołu, który odnalazł exploita.

Portfel Ledger Blue, najdroższy portfel produkowany przez firmę, jest wyposażony w kolorowy ekran dotykowy. Sygnały w nim są przenoszone na ekran przez niezwykle długi Trace na płycie głównej w wyniku czego sygnały te wyciekają w postaci fal radiowych.

W czasie gdy do urządzenia podłączony jest kabel USB, fale te są wystarczająco silne, aby mogły zostać odbierane z kilku metrów. Korzystając ze specjalnego oprogramowania, zespół był w stanie uzyskać pin urządzenia w momencie, w którym został on wprowadzony.

Bitmain zaprzestanie wydobywania kryptowalut i zwolni ponad 500 pracowników

Prezesi Bitmain, Jihan Wu i Jenke Group, w niedługim czasie rzekomo przejdą na emeryturę. Plotki o ich odejściu zgłosiły chińskie lokalne media Odaily 28.

Serwis powołuje się na anonimowe źródło zaznajomione z sytuacją, zgodnie z którą Bitmain jest obecnie w okresie przejściowym. Artykuł informuje również, że pracownicy nie byli optymistami co do wyników pracy i systemu obu prezesów.

Chińskie lokalne media informowały w połowie listopada o tym, że Wu nie będzie już w stanie wpływać na decyzje korporacyjne u producenta koparek, twierdząc, że został zdegradowany ze stanowiska dyrektora do nadzorcy.

Ponadto Odaily poinformowało, że zgodnie z anonimowymi źródłami Bitmain planuje zaprzestać operacji wydobywczych i zlecił już odpowiednim dealerom sprzedaż używanych Antminerów S9. Oznaczałoby to, że firma zwolni ponad 500 pracowników.

Rynek niedźwiedzi nie oszczędził również producenta układów graficznych, Nvidii. Firma stoi obecnie w obliczu pozwu grupowego o zgłoszone straty, kiedy to niskie ceny kryptowalut skutkowały zmniejszonym popytem na GPU przez górników.

Zgodnie z pozwem, Nvidia „reklamowała swoją zdolność do monitorowania rynku kryptowalut i w razie potrzeby dokonywała szybkich zmian w swojej działalności.” Według aktu oskarżenia takie założenie jest wprowadzającym w błąd i fałszywym oświadczeniem.

Ethereum odzyskuje pozycję największego altcoina

Dane z Coinmarketcap podają, że Ethereum pokonało Ripple, i odzyskało swoją pozycję największego altcoina pod względem kapitalizacji rynkowej.

Ethereum, który przez wiele tygodni znajdował się na miejscu numer trzy, w czasie niedawnych wzrostów całej dwudziestki największych kryptowalut nagle wyłonił się ponownie, przekraczając wówczas kapitalizację rynkową XRP o ponad 500 000 dolarów.

Zdarzenie to wydaje się być skorelowane z niedawnymi kontrowersjami zarówno dla XRP, jak i jego związku z siecią płatniczą Ripple.

Po tym, jak giełda kryptowalut ze Stanów Zjednoczonych – Kraken – publicznie poprosiła wyższego kierownika o poradę, jak nazywać kryptowalutę, w zeszłym tygodniu w mediach głównego nurtu pojawiło się zamieszanie dotyczące tego, czy Ripple może podejmować decyzje wykonawcze w stosunku do XRP.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#49 Rynek niedźwiedzi na Świąteczne zakupy?

2018-12-12

#49 Rynek niedźwiedzi na Świąteczne zakupy?

Użytkownicy z Bałkanów oraz Rumunii ofiarą niespodziewanego zamknięcia kont na największej giełdzie kryptowalutowej. Na konferencji BlockShow Asia 2018 zaprezentowano 3 główne przyczyny załamania rynku walut cyfrowych. W 2019 r. na Nasdaq ruszą kontrakty futures na Bitcoinie. Siedem państw UE ogłosiło wspólne zobowiązanie do rozwoju Blockchaina w celu usprawnienia e-administracji. Tymczasem Intel patentuje zoptymalizowaną metodę wydobywania Bitcoinów.

#47 Element kryminalny siłą krypto?

2018-11-27

#47 Element kryminalny siłą krypto?

Kanadyjska firma BIG uważa brak doświadczenia inwestorów za główną przyczynę niedźwiedziego rynku walut cyfrowych. Wartość Bitcoina spadła poniżej wartości pokrycia kosztów wydobycia w północnych prowincjach Chin, gdzie koparki można nabyć nawet 20-krotnie taniej względem pierwotnej wartości. Akcje producenta kart graficznych - giganta Nvidia - wyraźnie spadły po ogłoszeniu prognoz sprzedaży zmniejszonych przez spadki popytu na mining. Waluty cyfrowe na dobre zadomowiły się już w popkulturze i sporcie.

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

2018-11-13

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

Blockchain.com rozpoczyna wsparcie dla Stellara oraz dokonuje największego rozdania tokenów. Ukraina ustala ramy legalizacji kryptowalut i widzi w nich nową siłę napędową gospodarki kraju. Jeden z największych banków na świecie dostrzega potencjał walut cyfrowych. Oficjalna kryptowaluta rządu Wenezueli już dostępna w sprzedaży. Hakerzy wypuszczają nową aplikację do śledzenia użytkowników Apple celem wykradania dóbr cyfrowych.