Blog & news

2018-09-03

#35 Kryptowaluty na Stanfordzie

#35 Kryptowaluty na Stanfordzie

Ostatnie tygodnie to duże spadki przerwane słabszym odbiciem, które najgorzej z czołówki zniosła NEO. Koreańska giełda Bithumb powoli wraca do pełnego działania. Spływają złe wiadomości dla Petro-optymistów. Rosja może dokonać kroku w tył we wdrażaniu kryptowalut wprowadzając zbyt daleko idące regulacje. Tematyka Blockchain zyskuje na popularności na najlepszych uczelniach świata.

NEO najgorzej sprawującym się czołowym tokenem sierpnia

Kryptowaluta NEO okazała się największym przegranym spośród 25 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej według Coinmarketcap.

W trakcie ostatniego miesiąca, czternasta co do wielkości kryptowaluta szczególnie mocno odczuła ruchy szerszego rynku, który w wyniku decyzji amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o odrzuceniu szeregu Bitcoinowych funduszy ETF, w sierpniu zanotował duże spadki.

W połowie miesiąca kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut po raz pierwszy od ośmiu miesięcy spadła poniżej 200 mld dolarów, przynosząc ponad 100 mld dolarów strat. NEO w tym samym czasie zanotował swój najniższy miesięczny wynik - poniżej 14,50 dolarów.

Kolejne dwa tygodnie sierpnia były znacznie bardziej korzystne - rynek znacznie odbił w górę, odzyskując prawie 40 mld dolarów z utraconej wartości całkowitej kapitalizacji rynkowej.

Wzrost ten niestety nie był wystarczający dla wielu kryptowalut, aby zrekompensować straty poniesione w poprzednich dwóch tygodniach. Dwie największe kryptowaluty, Bitcoin i Ethereum, zakończyły miesiąc notując dwucyfrowe straty.

NEO pomimo tego, że odzyskał 35 procent z najniższych poziomów z 14 sierpnia, nadal znajduje się na szarym końcu.

Miesiąc rozpoczął wartością 31,73 dolara, a zakończył go spadkiem o 39,62% i wartością na poziomie 19,16 dolara.

Bithumb wznawia rejestrację rachunków

Według doniesień lokalnego magazynu medialnego Yonhap News, jedna z największych giełd kryptowalut Korei Południowej, Bithumb, ponownie otworzy rejestrację rachunków po miesięcznym okresie zawieszenia tej funkcji. Rzecznik Nonghyup Bank, partnera bankowego giełdy mówi, że Bithumb w zamian za odzyskanie wsparcia bankowego spełni określone wymagania dyktowane przez prawo Korei Południowej.

Nonghyup zawiesił usługi dla Bithumb pod koniec lipca. Nieoficjalne doniesienia sugerowały, że decyzja została podjęta w skutek włamania hakerskiego na giełdę, które miało miejsce miesiąc wcześniej.

Zdecydowaliśmy się trzymać aktywa inwestorów oddzielnie, oraz nie przyjmujemy odsetek ani depozytów.

– powiedział rzecznik.

Korea Południowa w styczniu wprowadziła wachlarz nowych zasad dotyczących giełd kryptowalut, które obejmowały zakaz dla zagranicznych obywateli oraz wymagały, aby wszyscy inwestorzy powiązali swoje rachunki ze swoim rachunkiem bankowym powiązanym z prawdziwym nazwiskiem.

Giełda Bithumb obecnie znajduje się na piątym miejscu pośród wszystkich krypto-giełd na świecie pod względem dziennych obrotów, osiągając 426,5 mln dolarów w ciągu 24 godzin.

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na Petro

Petro, narodowa kryptowaluta Wenezueli wspierana przez ropę naftową została potępiona jako nieprzejrzysty „wyskok” wspierany przez scentralizowany i zadłużony podmiot, czytamy w raporcie Wired.

W odpowiedzi na rosnącą hiperinflację wenezuelskiej gospodarki, prezydent Nicolas Maduro wprowadził przemianowaną walutę fiducjarną - suwerennego boliwara - który ma o pięć zer mniej niż jego poprzednik, Bolivar Fuerte. Nowa waluta została z kolei zakotwiczona w Petro.

Zamienimy Petro na symbol, które określa ruchy całej gospodarki. […] Wiem, że kiedy zmienisz miłość w politykę, mogą się zdarzyć cuda.

– mówił telewizji publicznej Maduro.

Inne zdanie na ten temat ma dyrektor generalny wenezuelskiego startupu Cryptobuyer, Jorge Farias:

Jeden Petro ma być wart 60 dolarów lub 3 600 suwerennych boliwarów. Jest rzekomo wspierany przez baryłki ropy produkowane przez krajową firmę naftową PDVSA – haczyk: PDVSA ma również długi w wysokości 45 mld dolarów. A w prawdziwym życiu, Petro – krypto czy nie – wcale nie istnieje. Nie widzieliśmy w cyrkulacji ani jednego Petro, ani jego inteligentnych kontraktów, ani zasad tokena, a tym bardziej jego Blockchainu.

– powiedział w wywiadzie dla Wired.

Dyrektor generalny stacjonującej w Limie giełdzie kryptowalut Bitlena, Roger Benites, stwierdził, iż wydaje mu się, że Maduro używa technologii Blockchain i Petro jako zasłony dymnej, aby powierzchownie dystansować swoje działania od wcześniejszej, nieudanej denominacji byłego prezydenta Hugo Chaveza.

[Sytuacja] jest po prostu nonsensem – wspieranie waluty fiducjarnej kryptowalutą związaną z baryłkami ropy naftowej od podmiotu, który ma zewnętrzny dług, którego nie mogą zapłacić.

– zauważa.

Prezydent Wenezueli stwierdził niedawno, że Petro będzie służyć jako jednostka rozliczeniowa i już przedstawił ją jako panaceum na wszystko od bezdomności po bezrobocie wśród młodzieży. W lutym rząd uruchomił przedsprzedaż Petro, a ICO zebrało rzekomo już ponad 3,8 mld dolarów.

Dickie Armor z firmy Corre Innovation powiedział dla Wired:

To może być wyskok, ale wyskok który działa. Pytanie brzmi jednak – dla kogo? Dla prezydenta Nicholasa Maduro i jego kohorty czy obywateli Wenezueli? Niestety, bardziej prawdopodobne jest to pierwsze.

Rosja rozważa kryminalizację nielegalnych operacji kryptowalutowych

Zgodnie z doniesieniami Izwiestia, Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa wprowadzenie odpowiedzialności karnej za przeprowadzanie niezarejestrowanych operacji kryptograficznych.

Dokumenty zdobyte przez Izwiestię sugerują, że ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji opracowuje nowelizację przepisów, zgodnie z którymi legalne będą tylko zarejestrowane operacje kryptowalutami typu open source, takimi jak Bitcoin, Ethereum i inne. W celu przeprowadzenia legalnych transakcji kryptowalutowych, osoby lub podmioty powinny nabyć obowiązkową rejestrację u organów państwowych prowadzących regulacje finansowe i podatkowe.

Inicjatywa ta ma podobno pochodzić od głównej dyrekcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji ds. Kontroli Narkotyków (GUKON). Szef GUKONu, Andriej Chrapow, w dniu 13 lipca poprosił rosyjskie Ministerstwo Finansów o wypowiedzenie się na temat potencjalnej wykonalności realizacji proponowanych środków legislacyjnych.

Inicjatywa ta nie ma jednak swoich przeciwników. Rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego podobno wyraziło sceptyczne nastawienie do proponowanych zmian twierdząc, że na rozważenie kryminalizacji operacji kryptowalutowych jest wciąż za wcześnie.

Ekspert prawny i dyrektor generalny Sputnik DLT, Artem Tolkachev, potwierdził stanowisko Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego w wiadomości e-mail do Cointelegraph.

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o kryminalizacji nielegalnych [niezarejestrowanych] operacji kryptowalutowych, ponieważ nie ustalono niezbędnych przepisów dla tego przemysłu.

– pisze.

Jako prawdopodobny skutek takich inicjatyw ekspert prawny zasugerował, że rosyjskie projekty związane z kryptografią będą ostatecznie szukać innej jurysdykcji.

Jeśli takie inicjatywy jak kryminalizacja kryptowalut w przyszłości zyskają na sile, będzie to miało negatywny wpływ na prawdziwe projekty, które w rezultacie będą szukać innej jurysdykcji. W rzeczywistości wielcy operatorzy kryptograficzni nie pracują już w rosyjskich strukturach, zamiast tego operują przez obce programy.

– mówi Tolkachev.

Najlepsze uniwersytety na świecie wykładają o kryptowalutach

Badania przeprowadzone niedawno przez amerykańską giełdę Coinbase wykazały, że 42% z 50 najlepszych uniwersytetów na świecie ma co najmniej jeden kurs o kryptowalutach lub technologii Blockchain. Badania te zostały przeprowadzone wspólnie przez firmę badawczą Qriously i giełdę Coinbase. Łącznie przeprowadzono wywiady z 675 studentami ze Stanów Zjednoczonych i zbadano kursy na 50 międzynarodowych uniwersytetach.

Spośród 172 zajęć ocenionych w badaniu, 15% było oferowanych na wydziałach ekonomii, finansów, prawa i biznesu, a 4% przez dział nauk społecznych. Wyniki badań wykazały również, że kursy związane z Blockchain i kryptografią są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Z 18 zbadanych uniwersytetów, które działają poza USA, tylko pięć oferuje co najmniej jeden wykład na te tematy.

Największą popularnością kursy związane z Blockchain cieszą się na uniwersytetach Stanford i Cornell – których jest tam dostępnych odpowiednio 10 i 9. Kolejne dwa miejsca zajmują Uniwersytet Pensylwanii i National University of Singapore, które oferują 6 i 5 kursów.

Profesor informatyki w Berkeley, Dawn Song mówi, że jej kurs „Blockchain, Krypto-ekonomia i Przyszłość Technologii, Biznesu i Prawa” był nadzwyczaj popularny, i że instruktorzy musieli odmówić uczestnictwa ponad 200 studentom, ponieważ ich sala mogła pomieścić tylko 70 osób.

Blockchain łączy teorię z praktyką i może prowadzić do przełomowych odkryć w wielu obszarach badawczych. Może mieć naprawdę głęboki i szeroki wpływ na społeczeństwo w wielu różnych branżach.

– mówi Song.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#32 Sezon ogórkowy w pełni

2018-08-20

#32 Sezon ogórkowy w pełni

Obserwujemy dalsze opadanie nastrojów w branży, na które dodatkowo nakłada się sezon ogórkowy. Na decyzję amerykańskiej SEC ws. utworzenia funduszu inwestycyjnego ETF przyjdzie poczekać do 30 września. Tether wbrew nastrojom rynkowym dokonuje dalszej emisji tokenów. Wenezuela nie zwalnia w reformowaniu gospodarki w oparciu o kryptowalutę Petro. Vitalik Buterin zimnym spojrzeniem ocenia aktualny stan rynku kryptowalut. Nvidia wycofuje się z produkcji kart graficznych pod wydobywanie walut cyfrowych.

#31 Telewizor kopiący kryptowaluty

2018-08-09

#31 Telewizor kopiący kryptowaluty

Niebawem ponowne otwarcie giełdy kryptowalut Coincheck, tym razem na ziemi amerykańskiej, dokąd przeniosła się z Japonii. Serwis nazw Ethereum (ENS) otrzyma nazwę domeny najwyższego poziomu. Google idzie w ślady Apple i zakazuje aplikacjom w ich sklepie kopania kryptowalut. Słynna sieć torrentów została ostatecznia kupiona przez TRON. Na rynku pojawił się pierwszy telewizor umożliwiający kopanie kryptowalut.

Więcej szczegółów znajdziesz w artykule poniżej.

Czy jest jeszcze szansa na taniego dolara?

2018-08-06

Czy jest jeszcze szansa na taniego dolara?

Amerykanie nie pozostają bierni i widać owoce stymulacji ich gospodarki. W Polsce sprawy mają się zgoła inaczej i zapowiadane są kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców. Zapoznaj się z analizą zestawiającą te "dwa światy" przez Rekina finansów, który próbuje przewidzieć czy i kiedy kupować USD.