Blog & news

2018-09-17

#37 Putin konfiskuje bitomaty

#37 Putin konfiskuje bitomaty

Europejski Bank Centralny ostrożny w kwestii europejskiej kryptowaluty. Prezes Coinbase zakłada 20-krotny wzrost rynku w ciągu najbliższych 5 lat. Mimo rosyjskiej otwartości na rynek, ostatnie działania państwa wysyłają w świat nieco odmienny przekaz.

Europejski Bank Centralny ogłosił swoje stanowisko ws. emisji kryptowaluty

Według oświadczenia przewodniczącego Mario Draghi, Europejski Bank Centralny (EBC) nie wyemituje własnej cyfrowej waluty.

Odpowiadając na zapytanie Jonása Fernándeza, posła parlamentu europejskiego, Draghi powiedział, iż nadal jest potrzebny znaczny rozwój technologii kryjącej się za kryptowalutami, zanim bank centralny rozważy ich wykorzystanie.

EBC i Eurosystem obecnie nie mają planów emisji waluty cyfrowej banku centralnego. Niemniej jednak uważnie analizujemy potencjalne konsekwencje emisji takiej waluty jako uzupełnienie gotówki.

– podsumował.

Draghi zaznaczył, że te same czynniki odpowiadają na pytanie dlaczego bank nie przewiduje żadnych planów:

[…] Technologie, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane do emisji cyfrowej waluty banku centralnego […], nie zostały jeszcze gruntownie przetestowane i wymagają znacznego dalszego rozwoju, zanim mogłyby zostać wykorzystane w kontekście banku centralnego. W odniesieniu do banku centralnego zarządzającego indywidualnymi rachunkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oznaczałoby to, że bank centralny wprowadziłby konkurencję dla depozytów detalicznych w sektorze bankowym i doprowadziłby do potencjalnie znacznych kosztów operacyjnych i ryzyka.

– stwierdził.

Dodał, że na chwilę obecną nie ma potrzeby, aby dodawać kolejną walutę do strefy euro oraz zaznaczył, iż popyt na banknoty gotówkowe w UE28 nadal rośnie. Draghi postanowił przyjąć ostrożną postawę, którą 28-osobowy blok tradycyjnie utrzymuje jeżeli chodzi o bankowe kryptowaluty.

Wspólne sprawozdanie EBC i Banku Rozrachunków Międzynarodowych, które pojawiło się na początku bieżącego roku, naświetliło potencjalne skutki uboczne wprowadzenia tego rodzaju waluty, jednocześnie zaznaczając, że istnieje możliwość potrzeby wykonania dalszych badań.

Brian Armstrong przewiduje znaczne powiększenie się ekosystemu kryptowalut

Prezes giełdy kryptowalutowej Coinbase, Brian Armstrong, przewiduje, że liczba osób obecnych w ekosystemie kryptowalut w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie z obecnych 40 milionów do 1 miliarda.

Armstrong, podczas wywiadu dla TechCrunch mówił, iż ekosystem kryptografii i całkowita liczba cyfrowych walut znacząco wzrośnie. Wzrost przypisał organizacjom komercyjnym, które opracowują własne tokeny - funkcjonowałyby razem z kapitałem jako alternatywnym systemem inwestycyjnym.

Ma sens, że każda firma powinna mieć swój własny token. Każdy projekt open source, każda organizacja charytatywna, potencjalnie każdy fundusz lub te nowe typy zdecentralizowanych organizacji [i] aplikacji, wszystkie będą miały swoje własne tokeny.

- wyjaśnia.

Jednym z kluczowych czynników realizacji wizji Armstronga jest kwestia regulacji. Nazwał ją "kwestią otwartą" oraz dodał, że to, czy większość tokenów zostanie uznana za papiery wartościowe dopiero się okaże. Zaznaczył również, że Coinbase w ciągu kilku najbliższych lat może obsługiwać setki tokenów i potencjalnie miliony w przyszłości.

Coinbase, w celu zostania w pełni regulowanym brokerem-dealerem i oferowania usług obejmujących kryptograficzne transakcje na papierach wartościowych, marżę i transakcje pozagiełdowe, przejęła firmy Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace Inc., oraz Digital Wealth LLC. Ruch ten może pomóc giełdzie w późniejszej ekspansji na produkty finansowe nie kryptograficzne.

Giełda ogłosiła również rozpoczęcie handlu czterema kolejnymi kryptowalutami za funta brytyjskiego. Klienci z Wielkiej Brytanii, oprócz istniejącego już Bitcoina, mogą teraz handlować Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC) i Bitcoin Cash (BCH).

Rosyjska policja konfiskuje 22 bitomaty bez żadnego ostrzeżenia

Firma BBFpro, aż do piątku 31 sierpnia obsługiwała niedużą usługę bitomatów (bankomatów Bitcoin) w całej Rosji, po czym bez wcześniejszego ostrzeżenia lub jakiegokolwiek wyjaśnienia, wszystkie 22 bitomaty zostały skonfiskowane przez policję.

Artem Bedarev, dyrektor generalny BBFpro, zapytany o konfiskatę powiedział lokalnym mediom, iż prokuratura generalna podjęła działania w oparciu o list nadesłany przez Bank Rosji.

Powiedziano mi werbalnie, że inspekcja zajmie co najmniej sześć miesięcy i że bankomaty nie zostaną zwrócone, dopóki nie skończą.

– dodał.

Firma rozmieściła 22 urządzenia w 9 miastach - Bedarev uznał za osobliwe, iż każdy z nich był zabierany prawie jednocześnie.

Przedstawiciele Banku Rosji odmawiają udzielenia informacji w tym temacie. Powiedzieli jedynie, iż organy regulacyjne „prowadzą systematyczne prace nad odkrywaniem i zapobieganiem nielegalnych działalności na rynku finansowym”. Zasugerowali również, że konwersja aktywów cyfrowych na walutę fiat, oraz potencjalnie niekontrolowane transgraniczne przekazy pieniężne mogą zostać wykorzystane do finansowania nielegalnych działań finansowych.

W obecnym prawie nie ma zakazu na zakup kryptowalut. Firma przestrzega wszystkich procedur ustanowionych przez prawo, płaci podatki, a nawet pomimo braku obowiązku spełnienia takiego wymogu, identyfikuje wszystkich użytkowników.

– mówi Sarkis Darbinyan, przedstawiciel prawny i adwokat BBFpro w Centrum Praw Cyfrowych.

Dodatkowo, władze zażądały od firmy informacji na temat sytuacji podatkowej BBFpro, danych na temat kursu wymiany walut oraz informacji z których procedur KYC i AML firma korzysta.

Rozszerzenie do Google Chrome wykrada Monero użytkowników

MEGA, rozszerzenie przeglądarki Google Chrome, po aktualizacji do wersji 3.39.4 zostało przejęte przez hakerów, przez co jest w stanie oprócz poufnych informacji wykradać Monero użytkownika. Rozszerzenie to jest narzędziem poprawiającym wydajność przeglądarki poprzez skracanie czasu ładowania stron a także zapewniającym bezpieczną usługę przechowywania danych w chmurze.

Na oficjalnej stronie Monero na portalu Reddit użytkownik serwisu opublikował informację, że nowa prośba o otrzymanie pozwolenia, która pojawiła się po najnowszej aktualizacji rozszerzenia wydała mu się podejrzana.

Pojawiła się aktualizacja rozszerzenia, a Chrome poprosił o nowe pozwolenie (odczyt danych ze wszystkich witryn). To wzbudziło moją podejrzliwość i sprawdziłem lokalnie kod rozszerzenia (który w większości to javascript). MEGA zawiera również kod źródłowy rozszerzenia na github […]. Wygląda na to, że albo konto Google Store zostało zhackowane, albo ktoś z MEGA to zrobił. Jest to jednak czysta spekulacja.

– pisze w poście.

XMR, chwalony jako prywatna i „niewykrywalna” kryptowaluta, już w przeszłości był celem nielegalnych działań w przestrzeni krypto. Cyberprzestępcy nielegalnie wykorzystali moc obliczeniową komputerów odwiedzających różne strony internetowe, aby potajemnie wydobywać Monero.

Laboratorium Blockchain wykorzystuje doświadczenie laureatów nagrody Nobla

Cryptic Labs - Laboratorium badawcze koncentrujące się na technologii Blockchain, mianowało dwóch laureatów nagrody Nobla z dziedziny ekonomii członkami swojego zarządu. Laboratorium, którego misją jest rozwiązywanie podstawowych problemów bezpieczeństwa, w celu przyspieszenia rozwoju technologii Blockchain, wyznaczyło dr Erica S. Maskina i Sir Christophera Pissaridesa do Rady Doradczej ds. Ekonomii. Ich celem będzie zaoferowanie wsparcia m.in. w dziedzinie makroekonomii, aby poszerzyć obecny stan wiedzy o wewnętrznym funkcjonowaniu i potencjale technologii Blockchain.

Głównym naukowcem, który jest już aktywny w zespole Cryptic Labs, Dr. Whitfield Diffie, zyskał rozgłos w kręgach kryptograficznych po tym, jak zdobył nagrodę Turinga 2015.

Blockchain jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem na rynkach finansowych w ostatnich latach, ale wciąż nie wiemy o nim wystarczająco dużo, aby rekomendować hurtowe przejście wszystkich naszych rekordów transakcji do Blockchain.

- zauważył.

Luka między zainteresowaniem i doświadczeniem w dziedzinie Blockchain jest w tym roku jednym z głównych tematów do dyskusji. Przeprowadzone przez Deloitte w 2018 r. badanie tejże technologii wykazało między innymi, iż ponad 70% menedżerów uważa się za „doświadczonych” lub „ekspertów” w dziedzinie Blockchain.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#35 Kryptowaluty na Stanfordzie

2018-09-03

#35 Kryptowaluty na Stanfordzie

Ostatnie tygodnie to duże spadki przerwane słabszym odbiciem, które najgorzej z czołówki zniosła NEO. Koreańska giełda Bithumb powoli wraca do pełnego działania. Spływają złe wiadomości dla Petro-optymistów. Rosja może dokonać kroku w tył we wdrażaniu kryptowalut wprowadzając zbyt daleko idące regulacje. Tematyka Blockchain zyskuje na popularności na najlepszych uczelniach świata.

#32 Sezon ogórkowy w pełni

2018-08-20

#32 Sezon ogórkowy w pełni

Obserwujemy dalsze opadanie nastrojów w branży, na które dodatkowo nakłada się sezon ogórkowy. Na decyzję amerykańskiej SEC ws. utworzenia funduszu inwestycyjnego ETF przyjdzie poczekać do 30 września. Tether wbrew nastrojom rynkowym dokonuje dalszej emisji tokenów. Wenezuela nie zwalnia w reformowaniu gospodarki w oparciu o kryptowalutę Petro. Vitalik Buterin zimnym spojrzeniem ocenia aktualny stan rynku kryptowalut. Nvidia wycofuje się z produkcji kart graficznych pod wydobywanie walut cyfrowych.

#31 Telewizor kopiący kryptowaluty

2018-08-09

#31 Telewizor kopiący kryptowaluty

Niebawem ponowne otwarcie giełdy kryptowalut Coincheck, tym razem na ziemi amerykańskiej, dokąd przeniosła się z Japonii. Serwis nazw Ethereum (ENS) otrzyma nazwę domeny najwyższego poziomu. Google idzie w ślady Apple i zakazuje aplikacjom w ich sklepie kopania kryptowalut. Słynna sieć torrentów została ostatecznia kupiona przez TRON. Na rynku pojawił się pierwszy telewizor umożliwiający kopanie kryptowalut.

Więcej szczegółów znajdziesz w artykule poniżej.