Blog & news

2019-02-06

#I.19 USA: Krypto jest pieniądzem

#I.19 USA: Krypto jest pieniądzem

Pierwszy stan USA uzna kryptowaluty za pieniądz jeszcze w tym kwartale. Rząd Korei Południowej pozostaje z kolei konserwatywny w kwestiach regulacji ICO. KNF wydał autoryzację "małej firmy płatniczej" pierwszej polskiej giełdzie kryptowalut, czyniąc ja tym samym legalną według obowiązującego prawa. Najważniejsze banki centralne zrzeszone w Szwajcarskiej organizacji BRM prowadzą badania nad wprowadzeniem oficjalnej waluty cyfrowej w swoich państwach. Japoński gigant, giełda Coincheck utrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w kraju kwitnącej wiśni.

Wyoming przyjął ustawę uznającą kryptowaluty za pieniądze

Jak podaje strona internetowa ustawodawcy, stan Wyoming przyjął ustawę, zgodnie z którą kryptowaluty są uznawane za pieniądze.

Dnia 18 stycznia w Wyoming przedstawiono projekt ustawy, która wyklarowałaby kwestię klasyfikacji kryptowalut. Wedle nowych przepisów aktywa kryptograficzne zostaną podzielone na trzy kategorie: waluty wirtualne, cyfrowe papiery wartościowe i cyfrowe aktywa konsumpcyjne. Cyfrowe aktywa, które należą do tych trzech kategorii, zdefiniowane zostaną jako niematerialne dobra osobiste, w skutek czego wirtualne waluty będą traktowane tak samo jak pieniądze fiducjarne.

Ustawa upoważnia również banki do:

Świadczenia usług powierniczych dla aktywów cyfrowych zgodnych z niniejszą sekcją po przekazaniu komisarzowi 60-dniowego pisemnego powiadomienia.

Jak podano na stronie internetowej legislatury Wyoming, ustawa wejdzie w życie 1 marca 2019 r.

Duża część państw na całym świecie, w przeciwieństwie do Wyoiming, nadal nie wie, jak skategoryzować kryptowaluty. W Meksyku i Danii kryptowaluty wciąż są postrzegane jako nieuregulowany zasób, podczas gdy Japonia i Niemcy traktują je jak pieniądze.

Wyoming regularnie podejmuje wysiłki przybliżające go do swojego celu, którym jest zostanie centrum kryptowalutowym Stanów Zjednoczonych. Na początku zeszłego miesiąca stan ten przedstawił wiele innych projektów ustaw związanych z kryptografią, aby pomóc w dalszym regulowaniu kryptowalut.

Korea Południowa utrzyma zakaz ICO

Organ regulacji finansowych Korei Południowej, Komisja Usług Finansowych (FSC), poinformował w komunikacie prasowym, że Korea Południowa utrzyma zakaz wstępnych ofert monetarnych (ICO).

Regulator, powołując się na wyniki ankiety przeprowadzanej od września 2018 r. stwierdził, że firmy przeprowadzające ICO, które korzystały z zagranicznych systemów prawnych, w dalszym ciągu zbierały fundusze od obywateli Korei Południowej.

Projekty ICO zostały oficjalnie zakazane w Korei Południowej we wrześniu 2017 r., powołując się na łatwość manipulacji i brak stabilności.

Jeśli mamy do czynienia z bezprawnym działaniem musi interweniować strona trzecia, jednak trudno jest interweniować dopóki nie dojdzie do wzrostu wolumenu transakcji lub ceny.

– mówił pracownik FSC.

W sierpniu zrodziły się nadzieje na odwołanie zakazu po tym, jak Zgromadzenie Narodowe rozpoczęło debatę nad zakazem. Jednak od tego czasu ton rozmów wyraźnie się zmienił.

Rząd przyjął ostrożne stanowisko w sprawie instytucjonalizacji ICO. Będziemy się tego trzymać.

– podał komunikat prasowy.

Pierwsza w pełni legalna polska giełda kryptowalut

Operator giełdy kryptowalut Bitclude, Tapik sp. z o.o., otrzymał oficjalne pozwolenie do przyjmowania i przetwarzania płatności klientów. Jest to jeden spośród podmiotów wymienionych w rejestrze „małych firm płatniczych”, opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Obecnie spółka działa pod nową nazwą Bitclude sp. z o.o. Jakub Wierzcholski, jej prezes, powiedział, że dzięki uzyskaniu autoryzacji firma stała się „pierwszą w Polsce w pełni legalną giełdą kryptowalut”.

Po długich rozmowach z nadzorcą udało nam się wypracować rozwiązania, które pozwoliły nam znaleźć się na liście instytucji.

– podsumowuje Jakub Wierzcholski.

Aktualnie na oficjalnym adresie bitclude.com znajduje się licznik oraz informacja „Coming Soon”.

Wydarzenie to sprawia, iż po raz pierwszy w naszym kraju mamy do czynienia z w pełni legalnym handlem kryptowalutami. Do tej pory inwestorzy korzystali z innych giełd, które nie zapewniały 100% bezpieczeństwa. Nowy rejestr KNF, może zatem przynieść znaczące zmiany dla polskiej przestrzeni kryptowalut.

70 procent banków centralnych jest zaangażowanych w badania nad CBDC

Według raportu opublikowanego 8 stycznia przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BRM), siedemdziesiąt procent banków centralnych z całego świata prowadzi badania nad emisją cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jednak jeśli chodzi o konkretne plany wdrożenia i motywację istnieją znaczne różnice zależne od kontekstu.

Siedziba BRM znajduje się w Szwajcarii. Organizacja składa się z 60 banków centralnych i w przeszłości poświęciła wiele ważnych raportów zarówno zdecentralizowanym kryptowalutom, jak i CBDC. Te ostatnie różnią się od tych pierwszych tym, że są walutami cyfrowymi emitowanymi przez bank centralny, których status prawnego środka płatniczego zależy od prawa lub regulacji rządowych.

BRM podkreśla, że CBDC są klasyfikowane na dwa sposoby. Jako „hurtowe” - tj. tokeny cyfrowe do rozliczeń hurtowych o ograniczonym dostępie, takich jak płatności międzybankowe i rozliczenia papierów wartościowych - lub „handel detaliczny”.

Druga kategoria jest dalej dzielona przez BRM na „ogólnego przeznaczenia i oparte na rachunkach” - szeroko dostępne i ukierunkowane na transakcje detaliczne – lub „ogólnego przeznaczenia i oparte na tokenach lub wartości”. Te z kolei są formą cyfrowej gotówki emitowanej przez bank centralny dostępnej dla ogółu społeczeństwa, która ma podobną dostępność do detalicznego CBDC, ale jest dystrybuowana i przekazywana w inny sposób.

BRM w swoim badaniu wzięło pod uwagę 63 banki centralne z całego świata, z których 41 ma siedzibę w gospodarkach wschodzących, a 22 z nich jest częścią zaawansowanych gospodarek – łącznie reprezentują prawie 80% światowej populacji i ponad 90% jej produkcji gospodarczej. 70% spośród nich angażuje się już w teoretyczne badania nad CBDC.

Pośród banków zaangażowanych w badania CBDC około połowa z nich przeszła do eksperymentów i Proof of Concept, jednak duża część z tych PoC ma charakter analityczny i nie wskazuje rzeczywistych planów emisji CBDC. Zaledwie pięć banków centralnych przeszło do realizacji projektów pilotażowych bankowej kryptowaluty.

Coincheck otrzymuje licencję od FSA

Zgodnie z opublikowanym oficjalnym komunikatem, Financial Services Agency (FSA), japoński organ nadzoru finansowego udzielił giełdzie Coincheck zezwolenia na kontynuowanie działalności w tym kraju.

Giełda kryptowalut Coincheck, z której w skutek włamania hakerskiego skradziono kryptowaluty o wartości 530 milionów dolarów, dołącza teraz do powoli rosnącej liczby oficjalnie zaakceptowanych giełd obsługujących rynek japoński.

Wydarzenie to jest kamieniem milowym tak dla samej giełdy, jak i dla Monex Group, brokera online, który w kwietniu wykupił Coincheck za 33,5 mld dolarów. W komunikacie prasowym opublikowanym przez Monex Group czytamy, iż Coincheck zarejestrował się w Kanto Financial Bureau.

W wyniku niepokoju wywołanego poziomem zabezpieczeń giełd, w przeciągu ostatniego roku Japonia dążyła do wdrożenia systemu licencjonowania. Pomimo zaostrzonych przepisów, włamania hakerskie na małą skalę trwają nadal – inna platforma, Zaif, straciła we wrześniu około 20 milionów dolarów.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

Rekin: 2019 słaby dla PLN

2019-01-21

Rekin: 2019 słaby dla PLN

Po względnie dobrym 2018 r. polska waluta wchodzi w okres niepewności, w którym nie będzie zależała tylko od naszej gospodarki. Polityka FED-u, pod warunkiem stabilności amerykańskiego rynku finansowego, pozwala przewidywać brak większych wahań USD/PLN. Europa na skutek spowolnienia gospodarczego, w szczególności w świetle ostatnich niepokojów społecznych we Francji, zdaje się schodzić na drugi plan światowej gospodarki ustępując Chinom. Wiele wskazuje na to, że 2019 r. nie będzie opiewał w znaczne wzrosty wartości złotówki.

#1 2018 rokiem korekty

2019-01-08

#1 2018 rokiem korekty

CEO Binance mówi o roku 2018 jako o czasie korekty rynku kryptowalut, który jednak nie zatrzyma rozwoju branży. Ethereum od pół roku jest masowo wycofywane z kontraktów ICO, ale mimo tego odzyskuje pozycję największego altcoina kosztem Ripple. Wall Street wstrzymuje swoje plany na skutek pogłębiających się spadków na rynku walut cyfrowych. Według McAfee, znacznie wzrosła ilość złośliwego oprogramowania czyhającego na użytkowników rynku kryptograficznego. Facebook planuje wydanie stabilnej waluty cyfrowej, która miałaby być trasferowana przez WhatsApp. Podczas popularnej konferencji złamano zabezpieczenie popularnych portfeli sprzętowych. Bitmain planuje masowe zwolnienia oraz odesłanie Zarządu na emeryturę.

#49 Rynek niedźwiedzi na Świąteczne zakupy?

2018-12-12

#49 Rynek niedźwiedzi na Świąteczne zakupy?

Użytkownicy z Bałkanów oraz Rumunii ofiarą niespodziewanego zamknięcia kont na największej giełdzie kryptowalutowej. Na konferencji BlockShow Asia 2018 zaprezentowano 3 główne przyczyny załamania rynku walut cyfrowych. W 2019 r. na Nasdaq ruszą kontrakty futures na Bitcoinie. Siedem państw UE ogłosiło wspólne zobowiązanie do rozwoju Blockchaina w celu usprawnienia e-administracji. Tymczasem Intel patentuje zoptymalizowaną metodę wydobywania Bitcoinów.