Blog & news

2013-09-10

Kurs kantorowy - alternatywa dla kursu NBP

Kurs kantorowy - alternatywa dla kursu NBP

Kursy kupna i sprzedaży walut, które publikuje Narodowy Bank Polski są sprawdzonym i wiarygodnym punktem odniesienia dla mediów oraz uczestników życia gospodarczego. Wyceny NBP nie powinny być jednak traktowane jako najbardziej aktualne źródło informacji o wahaniach obserwowanych na rynku walutowym. W tej roli znacznie lepiej sprawdzają się kursy kantorowe.

NBP publikuje swoje wyceny z opóźnieniem

Oficjalne kursy kupna i sprzedaży walut są wyznaczane według ściśle określonych zasad. Zostały one wymienione w Biuletynie Urzędowym Narodowego Banku Polskiego (nr 14/2002).

Wspomniany dokument zawiera szczegółowy algorytm obliczania urzędowych kursów kupna i sprzedaży walut. Można go zaprezentować przy pomocy poniższej listy:

  1. Pomiędzy godziną 15:25 i 15:30 NBP kieruje zapytania dotyczące bankowych kursów euro i dolara amerykańskiego. Zwrotnych informacji kursowych udziela dziesięć instytucji, które znajdują się na specjalnej liście.
  2. NBP odrzuca po dwa notowania skrajne dla EUR i USD, a następnie oblicza średnią arytmetyczną z sześciu wycen.
  3. Uśrednione kursy kupna EUR i USD są pomniejszane o 1%. W przypadku kursów sprzedaży analogiczna korekta wynosi (+1%)
  4. Kursy pozostałych walut NBP oblicza na podstawie wyznaczonego kursu euro i uśrednionych notowań z serwisów Reuters, Telerate i Bloomberg. Oszacowane kursy kupna pomniejsza się o 1%. Analogiczna korekta dla kursów sprzedaży wynosi (+1%).
  5. Gotowa tabela kursów kupna i sprzedaży w następnym dniu roboczym jest przekazywana poprzez kanały informacyjne NBP.

Zaprezentowany mechanizm wyznaczania oficjalnych notowań walut gwarantuje rzetelność i porównywalność wyników. Jego największym mankamentem jest spore przesunięcie czasowe. W tym kontekście warto pamiętać, że kursy kupna i sprzedaży, które publikuje NBP bazują na danych z poprzedniego dnia roboczego.

Kurs kantorowy szybciej reaguje na trendy

Ze względu na specyfikę swojej działalności kantory wykorzystują aktualne notowania poszczególnych walut (podobnie jak banki ankietowane przez NBP). Osoby zajmujące się obrotem kantorowym zwykle używają płatnego oprogramowania (np. Reuters 3000 Extra), które pozwala na szybką i dokładną ocenę sytuacji rynkowej.

W związku z powyższym notowania kantorów są bardziej aktualne niż wyceny Narodowego Banku Polskiego. Tę zależność dobrze ilustruje wykres umieszczony na głównej stronie serwisu Quantor.pl. Po jego przeanalizowaniu można zauważyć, że średni kurs kantorowy „wyprzedza” zmiany oficjalnych notowań walut.

Czytaj dalej

Kantor tradycyjny czy internetowy?

2013-09-03

Kantor tradycyjny czy internetowy?

Popularyzacja szybkich łączy internetowych to czynnik, który zmienił sposób świadczenia wielu usług. Wpływ powszechnej cyfryzacji jest widoczny również w przypadku polskiego rynku kantorowego. Już od trzech lat funkcjonują na nim przedsiębiorstwa wymieniające walutę w trybie on-line. Takie internetowe kantory stanowią poważną konkurencję dla swoich konwencjonalnych odpowiedników.

Kantor, czyli walutowy skup i sklep

2013-08-26

Kantor, czyli walutowy skup i sklep

Pojawienie się kantorów było zapowiedzią szybkich przeobrażeń socjalistycznej gospodarki. Pierwsze takie instytucje w powojennej Polsce zaczęły funkcjonować już na początku 1989 roku. Ich działalność stała się możliwa dzięki zmianom prawnym, które znosiły państwowy monopol na wymianę walut.

Quantor 2.0

2013-07-01

Quantor 2.0

Długie miesiące pracy zaowocowały odmienionym obliczem porównywarki kantorów. Z myślą o użytkownikach stworzyliśmy jeszcze lepsze narzędzie, które pomoże zaoszczędzić przy wymianie waluty, również na wakacyjne wyjazdy. Czego możecie się spodziewać w wersji 2.0?