Blog & news

2013-11-18

Polska – kraj wielu kantorów

Polska – kraj wielu kantorów

Polski rynek kantorowy ma bogatą tradycję, choć oficjalnie jego historia rozpoczęła się dopiero wiosną 1989 roku. W trakcie kolejnych dwóch dekad Polska szybko dogoniła kraje Europy Zachodniej pod względem liczby kantorów. Obecnie nasz kraj wyróżnia się bardzo dużą liczbą punktów wymiany walut.

Kantorowa metropolia

Specyfikę polskiego rynku kantorowego można dobrze zilustrować na przykładzie Warszawy. W tym mieście obecnie działa około 140 stacjonarnych kantorów. Mieszkańcy czeskiej Pragi mają do dyspozycji jedynie 50 punktów wymiany walut. Liczba kantorów, które działają w Berlinie i Barcelonie jest jeszcze mniejsza (patrz poniższa tabela).

Bardziej szczegółowa analiza wskazuje, że na 100 tys. mieszkańców Stolicy przypada ponad osiem kantorów. Ponad dwukrotnie niższą wartość odnotowano w Pradze. Barcelona uplasowała się na kolejnej pozycji (wynik 2,5). Ostatnie miejsce w grupie analizowanych miast zajął Berlin. Na 100 000 mieszkańców niemieckiej stolicy przypada mniej niż jeden kantor (patrz poniższe zestawienie).


Szacunkowa liczba kantorówLiczba mieszkańcówLiczba kantorów na 100 tys. mieszkańców
Barcelona401,6 mln2,5
Berlin303,5 mln0,9
Praga501,2 mln4,0
Warszawa1401,7 mln8,2

Skąd tak duża liczba kantorów?

Bardzo dużym zagęszczeniem sieci kantorowej cechują się nie tylko największe krajowe metropolie (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk). Podobne zjawisko jest obserwowane również na terenie mniejszych miast. Jego przyczyn nie można upatrywać wyłącznie na płaszczyźnie ekonomicznej. Dużą rolę odgrywają też czynniki geograficzne i historyczne.

Osoby analizujące specyfikę polskiego rynku uważają, że istnienie dużej liczby stacjonarnych kantorów jest związane z:

  • szczególną rolą Polski jako kraju tranzytowego;
  • bardzo dużym nasileniem emigracji zarobkowej do państw Europy Zachodniej;
  • położeniem Polski w sąsiedztwie krajów, które stosują odmienne waluty (rubla rosyjskiego, rubla białoruskiego, hrywnę ukraińska, koronę czeską oraz euro);
  • uwarunkowaniami historycznymi (m.in. powszechnością nielegalnej wymiany walut w czasach PRL-u);
  • wzrostem zamożności Polaków, który pozytywnie wpływa na popularność turystyki zagranicznej;
  • dużą liczbą osób spłacających kredyty denominowane we franku szwajcarskim oraz euro;
  • swobodą przepływu towarów w ramach Unii Europejskiej, która zachęca wielu krajowych przedsiębiorców do podjęcia eksportu lub importu.

Z punktu widzenia polskiego rynku kantorowego spore znaczenie ma również odrębność waluty. Można przypuszczać, że liczba działających kantorów spadnie po akcesji naszego kraju do Strefy Euro. W obecnych warunkach trudno jednak przewidzieć, kiedy zrealizuje się ten scenariusz. Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Finansów zakomunikowało, że Narodowy Plan Wprowadzenia Euro został czasowo zawieszony. Jego wznowienie powinno nastąpić, gdy Strefa Euro upora się z kryzysem zadłużenia.

Read more

Raport: Wymiana w kantorach – gdzie i kiedy?

2013-10-21

Raport: Wymiana w kantorach – gdzie i kiedy?

Prawie 150 mld zł każdego roku wymienianych jest w tradycyjnych kantorach. Udział w tym rynku mają zarówno kantory z małych, przygranicznych miejscowości, jak i większych miast czy stolic województw. Ceny walut różnią się ze względu na lokalizację kantoru jak i okres, w którym dokonujemy wymiany. Czy warto udać się do innego miasta aby zakupić Euro? Korzystać z kantorów rano, czy może po pracy? Gdzie i kiedy najbardziej opłaca się wymieniać waluty? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w raporcie przygotowanym przez serwis Quantor.pl

Kurs kantorowy - alternatywa dla kursu NBP

2013-09-10

Kurs kantorowy - alternatywa dla kursu NBP

Kursy kupna i sprzedaży walut, które publikuje Narodowy Bank Polski są sprawdzonym i wiarygodnym punktem odniesienia dla mediów oraz uczestników życia gospodarczego. Wyceny NBP nie powinny być jednak traktowane jako najbardziej aktualne źródło informacji o wahaniach obserwowanych na rynku walutowym. W tej roli znacznie lepiej sprawdzają się kursy kantorowe.

Kantor tradycyjny czy internetowy?

2013-09-03

Kantor tradycyjny czy internetowy?

Popularyzacja szybkich łączy internetowych to czynnik, który zmienił sposób świadczenia wielu usług. Wpływ powszechnej cyfryzacji jest widoczny również w przypadku polskiego rynku kantorowego. Już od trzech lat funkcjonują na nim przedsiębiorstwa wymieniające walutę w trybie on-line. Takie internetowe kantory stanowią poważną konkurencję dla swoich konwencjonalnych odpowiedników.