Blog & news

2015-07-27

Bolączki wakacyjnej wymiany walut

Bolączki wakacyjnej wymiany walut

Kolejne wakacje z Quantor już w pełni, a razem z nimi wakacyjne stresy związane z przedwyjazdowymi zakupami, dopinaniem na ostatni guzik spraw błahych lub ważniejszych, jak choćby zakup waluty. Te wakacje różnią się jednak od wszystkich poprzednich, bo pojawiła się nowa możliwość.

Powtarzający się problem

Przed powstaniem porównywarki Quantor świat wyglądał nieco inaczej: w biegu sprawdzaliśmy strony internetowe najwyżej dwóch najbliższych kantorów, jedną ręką upychając do walizki strój kąpielowy, w drugiej telefonowaliśmy do kantoru potwierdzając, że waluta jest dostępna i umawialiśmy kurs wymiany. Problemy piętrzyły się jednak gdy waluty zabrakło lub gdy kantor nie chciał zagwarantować kursu z różnych przyczyn. W tamtych czasach nie było też kantorów internetowych i platform społecznościowej wymiany.

Dzisiaj sprawa ma się nieco inaczej, choć nadal część z nas telefonuje do kantorów, aby negocjować, potwierdzić dostępność waluty, czy po prostu sprawdzić czy kantor jest czynny. Jak to jednak często bywa, pracownicy kantoru w sezonie dwoją się i troją obsługując klientów jednocześnie rozmawiając przez telefon, co skutkuje często zajętą linią.

Naturalnym odruchem w takich sytuacjach na miejscu klienta jest rozważenie alternatyw. Dziś alternatywy widzimy przede wszystkim w internecie. E-kantory o dowolnej porze dnia i tygodnia czekają na nas z ofertą korzystnych kursów, dodatkowo kusząc prostotą obsługi i pewnością transakcji, w którą kiedyś niektórzy wątpili. Problem pojawia się jednak, jeśli nie posiadamy konta bankowego w walucie kraju do którego się wybieramy. Z pewnością większość z nas w takiej sytuacji zdecyduje się nawet dopłacić do kursu, żeby oszczędzić sobie stresu, a przede wszystkim czasu, którego zawsze mało w okresie wakacji. Można rzec, że w sieci pozostałoby tylko rozważenie wymiany społecznościowej. Problem w tym, że nie rozwiązuje ona trudności znanych z e-kantorów, a dodatkowo ogranicza wymianę do ilości, którą inne osoby wracające z wakacji przywiozły z powrotem. Nie szukamy tu jednak dodatkowej oszczędności lecz szybszego dostępu do waluty, a przynajmniej informacji o niej - czego nie dostajemy.

Nowe rozwiązanie

Dotychczas tutaj koło się zamykało i jeszcze bardziej poddenerwowani znów chwytaliśmy za słuchawkę telefonu, dzwoniąc do rozgrzanego do czerwoności od klientów kantoru. Gdzieś z tyłu głowy tliła się już lampka sygnalizująca zwiększone w tym miesiącu opłaty za telefon. Część użytkowników porównywarki skarżyła się następnie, że w czasie dojazdu do punktu wymiany, kantor zmienił kurs w stosunku do widniejącego w Quantor. W przypadku walut popularnych tj. Funta, Euro, czy Dolara zdawało się to być rzeczą przewidywalną wynikającą z płynności rynku tych walut. Z kolei o ile waluty popularne w sezonie wakacyjnym czyli np. waluty skandynawskie, Forint węgierski czy Kuna chorwacka charakteryzują się nierzadko stabilniejszym kursem w kantorach, o tyle ich dostępność bywa często ograniczona. Dotychczas problemy te częściowo rozwiązywała telefoniczna rezerwacja, gwarantująca kurs i dostępność waluty w kantorze do około godziny od odłożenia słuchawki. Niestety kantory różnią się podejściem do tego wariantu, a dochodzi do niej niedoskonałość komunikacji przez telefon.

Jako twórcy porównywarki, zadaliśmy sobie zatem pytanie, czy nie można przenieść rezerwacji telefonicznej do internetu za pośrednictwem Quantor? Odpowiedź na to pytanie szybko okazała się pozytywna po konsultacji z kantorami. Tak o to, po miesiącach pracy światło dzienne ujrzała nowa funkcja portalu Quantor: Rezerwacja wymiany w kantorze. Dla mniej wymagających - proste narzędzie zajęcia niewielkiej kwoty na wakacyjne kieszonkowe, a dla innych - nowy kanał negocjacji z kantorem. W porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem telefonicznym, jest to opcja całkowicie bezpłatna, gdyż zapominamy o kosztach połączenia i nie znajdziemy tu nigdy dodatkowych czy ukrytych opłat. Obsługa Rezerwacji wymiany jest prosta, a co ważne, raz wypróbowana na jednym kantorze działa tak samo dla wszystkich innych kantorów! Z dumą prezentujemy zatem Państwu pierwszą w Polsce możliwość rezerwacji wymiany waluty w wielu kantorach stacjonarnych. Choć na początek dostępna w części największych miast (Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz), to z dnia na dzień liczba kantorów i miast będzie się powiększać. Zachęcamy do cierpliwej obserwacji zestawień w Państwa mieście oraz do pytania kantorów o ich udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu.

Raz jeszcze zapraszamy do wypróbowania Rezerwacji wymiany, która ułatwi Państwu komunikację z kantorem, oszczędzi stres i czas oraz zapewni mały dreszczyk pozytywnych emocji podczas składania pierwszego "zamówienia" w pobliskim kantorze za pośrednictwem internetu. Rezerwowanie dostępne jest zarówno z widoku zestawienia kursów w mieście, województwie, jak i profilu kantoru poprzez naciśnięcie przycisku Rezerwuj.

Już wkrótce kolejne, szczegółowe informacje dotyczące systemu Rezerwacji.

Życzymy udanych urlopów i korzystnych kursów,
- zespół Quantor

Czytaj dalej

Samodzielność czy przejęcie przez globalnych graczy?

2015-03-02

Samodzielność czy przejęcie przez globalnych graczy?

Wraz z wejściem w życie ustawy antyspreadowej powstał w Polsce rynek internetowej wymiany walut, który wciąż się powiększa. Każdego miesiąca kilka nowych e-kantorów dołącza do grona próbujących ugryźć kawałek coraz większego tortu. Choć rynek czeka konsolidacja, to już teraz wyróżnić można największych graczy, którzy umacniają swoje pozycje inwestując w rozwój, czy nawet otwierając się na zagranicę. Najbliższe lata rysują się w kolorowych barwach, co pokazują wskaźniki oraz wyniki finansowe największych spółek z branży. Choć wielu obawia się wejścia na rynek większego gracza, to nic w tej chwili jeszcze na to nie wskazuje.

czytaj
Liczy się wygoda

2014-10-20

Liczy się wygoda

Rynek wymiany walut w Polsce od roku 2009 uległ znacznej transformacji, dzięki wejściu w życie ustawy antyspreadowej, umożliwiającej kredytobiorcom spłacanie kredytu bezpośrednio w zaciągniętej walucie, bez ponoszenia dodatkowych opłat na rzecz banku. Z roku na rok, obroty i zyski kantorów internetowych (e-kantorów) zamykają się ze znacznym wzrostem, choć nadal wyraźnie ustępują ich tradycyjnym odpowiednikom. W 2013 roku spółka Currency One SA (w skład której wchodzą 2 największe e-kantory) zanotowała obroty w wysokości 20 mld zł, podczas gdy sumaryczne obroty rynku wymiany walut w stacjonarnych punktach, oszacowano na 150 mld zł.

czytaj
Skąd kantor czerpie walutę?

2013-12-09

Skąd kantor czerpie walutę?

Ze względu na specyfikę swojej działalności stacjonarny kantor zawsze musi posiadać pewien zasób gotówki denominowanej w różnych walutach. W przeciwnym razie klienci nie będą mogli wykonać zaplanowanych transakcji. Właściciel kantoru powinien nieustannie sprawdzać, czy wykonywane operacje kupna i sprzedaży nie powodują nadmiernego ubytku jakiejś waluty. W przypadku kłopotów ze zbilansowaniem walutowych rezerw kantor musi skorzystać z usług konkurencyjnych instytucji.

czytaj
 

Podoba Ci się Quantor?

Uważasz, że to przydatne narzędzie?

Podziel się tym na Facebooku!

Zamknij