2013-10-21
Prawie 150 mld zł każdego roku wymienianych jest w tradycyjnych kantorach. Udział w tym rynku mają zarówno kantory z małych, przygranicznych miejscowości, jak i większych miast czy stolic województw. Ceny walut różnią się ze względu na lokalizację kantoru jak i okres, w którym dokonujemy wymiany. Czy warto udać się do innego miasta aby zakupić Euro? Korzystać z kantorów rano, czy może po pracy? Gdzie i kiedy najbardziej opłaca się wymieniać waluty? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w raporcie przygotowanym przez serwis Quantor.pl
Polska posiada specyficzny rynek wymiany walut. W niewielu krajach można znaleźć tak duże nagromadzenie kantorów. W każdym dużym mieście, na głównych ulicach lub w centrach handlowych, znajdziemy co najmniej kilka konkurujących ze sobą kantorów. Łącznie w całym kraju daje to w przybliżeniu liczbę 5 tys. punktów wymiany walut. Stawia to potencjalnych klientów kantorów w dobrej sytuacji, zwiększając ich swobodę w wyborze korzystnego kantoru.
"Po euro najlepiej wybrać się do Małopolski lub na Podkarpacie. W Krakowie i Rzeszowie ceny sprzedaży europejskiej waluty są najkorzystniejsze."
Opublikowany raport serwisu Quantor.pl podpowiada gdzie i kiedy, z punktu widzenia statystyki, opłaca się korzystać z kantorów. Szczególną uwagę poświęcono tu najczęściej wymienianej w polskich kantorach walucie – Euro. Z opracowania dowiemy się jakie są dobowe oraz tygodniowe zależności w wahaniach kursów walut oraz jak wpływa lokalizacja kantoru na cenę ich sprzedaży.
Raport przedstawia analizę statystyczną powstałą na bazie 1,24 mln. par cen detalicznych walut, publikowanych w serwisie Quantor w I połowie 2013 roku - od 1 stycznia do 31 czerwca. Wykorzystano kursy pochodzące z 380 kantorów położonych w 12 województwach, w których zagęszczenie i aktywność kantorów są największe.
Na mapie Polski opublikowanej w raporcie serwisu Quantor.pl zaobserwować możemy różnice w regionalnych wysokościach kursów walut w kantorach.
Osoby pragnące zakupić Euro najwięcej zapłacą na Pomorzu. Aby zaoszczędzić przy wymianie euro warto udać się do kantorów południowo-wschodnich stolic województw, małopolskiego i podkarpackiego.
Rzeszów i Kraków to również miejsca, gdzie korzystnie kupimy dolara amerykańskiego i funta szterlinga. Natomiast po franka szwajcarskiego warto si ę udać do Katowic lub Poznania. Chcąc oszczędzić, na pewno rozsądnie zrobimy wymieniając walutę w dużym mieście, gdzie konkurencja między kantorami jest większa. Szczególnie dotyczy to wymiany większych kwot. Kupując w ten sposób 10 tys. Euro zaoszczędzimy około 90zł.
Mając więcej czasu na zakup waluty warto zaplanować wymianę w odpowiednim momencie. Z informacji publikowanych w raporcie serwisu Quantor.pl wynika, iż statystycznie najlepszym okresem na zakup większości walut jest początek tygodnia.
W przypadku Euro, opłacalne zakupy zrobimy jeszcze w piątek. Środa natomiast, okazała się statystycznie najgorszym dniem na zakup europejskiej waluty. Warto również zwrócić uwagę na przedstawione w raporcie dobowe wahania cen walut.
Szukając najniższego kursu sprzedaży Euro lub Dolara amerykańskiego, największe szanse na to będziemy mieli udając się do kantoru między godziną 11:00 a 12:00. Dane te należy oczywiście traktować z pewnym dystansem. Na to kiedy najlepiej kupić daną walutę duży wpływ mają bowiem aktualne trendy notowań, wzrostowe lub spadkowe, dla danej waluty.
„Wymieniając euro tylko w poniedziałki przed południem na kupnie 10 tys. euro możemy zaoszczędzić średnio nawet 120 zł.”
Raport serwisu Quantor.pl podpowiada jak korzystać z kantorów, by dokonać korzystnej wymiany. Z punktu widzenia pojedynczej wymiany, np. zakupu gotówki na wakacyjny wyjazd, przedstawione analizy nie mają dużego wymiaru finansowego. Jednak osoby systematycznie wymieniające walutę, np. kupujące środki na spłatę raty kredytu czy sprzedające pieniądze zarobione za granicą, powinny zainteresować się przedstawioną statystyką.
Zobacz pełny raport »
|
Czytaj dalej
2013-09-10 Kurs kantorowy - alternatywa dla kursu NBPKursy kupna i sprzedaży walut, które publikuje Narodowy Bank Polski są sprawdzonym i wiarygodnym punktem odniesienia dla mediów oraz uczestników życia gospodarczego. Wyceny NBP nie powinny być jednak traktowane jako najbardziej aktualne źródło informacji o wahaniach obserwowanych na rynku walutowym. W tej roli znacznie lepiej sprawdzają się kursy kantorowe. |
|
2013-09-03 Kantor tradycyjny czy internetowy?Popularyzacja szybkich łączy internetowych to czynnik, który zmienił sposób świadczenia wielu usług. Wpływ powszechnej cyfryzacji jest widoczny również w przypadku polskiego rynku kantorowego. Już od trzech lat funkcjonują na nim przedsiębiorstwa wymieniające walutę w trybie on-line. Takie internetowe kantory stanowią poważną konkurencję dla swoich konwencjonalnych odpowiedników. |
|
2013-08-26 Kantor, czyli walutowy skup i sklepPojawienie się kantorów było zapowiedzią szybkich przeobrażeń socjalistycznej gospodarki. Pierwsze takie instytucje w powojennej Polsce zaczęły funkcjonować już na początku 1989 roku. Ich działalność stała się możliwa dzięki zmianom prawnym, które znosiły państwowy monopol na wymianę walut. |
|