Blog & news

2013-06-09

Ciekawostki ze świata walut

Ciekawostki ze świata walut

Pieniądze papierowe pojawiły się w Chinach oraz Europie w XVII wieku. Dziś na świecie funkcjonuje ponad sto różnych walut. Dowiedz się czego jeszcze nie wiesz o tych najbardziej popularnych.

Garść ciekawostek ze świata walut:

  • Powszechnie znany symbol dolara „$” powstał już w 1788 roku, a jego projekt przypisuje się Oliverowi Pollockowi.
  • Na świecie wykorzystywanych jest obecnie około 405 bilionów dolarów, z czego prawdopodobnie 32 miliony to banknoty fałszywe.
  • Każdego dnia drukowanych jest 38 milionów banknotów, z czego prawie połowa to banknoty jednodolarowe.
  • Brytyjską królową Elżbietę II znajdziemy na 33 banknotach różnych walut na całym świecie. Pierwszy raz pojawiła się na banknotach kanadyjskich już w 1935 roku, gdy przyszła monarchini miała zaledwie 9 lat.
  • Waluta euro wykorzystywana jest również w niektórych krajach z poza Unii Europejskiej. Państwa takie jak Kosowo, Czarnogóra, Andora, Monako, Watykan czy San Marino używają euro jako oficjalnego środka płatniczego.
  • Również w Polsce istnieje możliwość używania euro do rozliczeń. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów jest to możliwe w przypadkach, w których jedną stroną jest konsument.
  • Powszechnie wykorzystywany znak waluty Euro € można uzyskać na komputerze wyposażonym w standardową klawiaturę, poprzez kombinację klawiszy prawy ALT + U.

Czytaj dalej

Wyróżnienie dla porównywarki kantorów

2013-05-16

Wyróżnienie dla porównywarki kantorów

Porównywarka kantorów Quantor wyróżniona została na Festiwalu Przedsiębiorczości w kategorii produkt innowacyjny. Tytuł Lidera Innowacji przyznany z rąk społeczności akademickiej szczególnie cieszy, gdyż to właśnie podróżujący studenci stanowią jedną z najliczniejszych grup użytkowników serwisu.

Jak zaoszczędzić na wakacjach

2012-08-01

Jak zaoszczędzić na wakacjach

Wakacyjny wypoczynek z roku na rok staje się coraz droższy, dlatego powstaje coraz więcej sposobów na ograniczanie kosztów. Osoby wybierające się na urlop za granicę, mogą tego lata skorzystać z nowego pomysłu – porównywarki kantorów. Serwis internetowy Quantor to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które porównuje aktualne kursy walut z prawie 500 kantorów całego kraju.