Blog & news

2017-11-29

Kryptowaluty dla początkujących

Kryptowaluty dla początkujących

Rosnące kursy Bitcoina i altcoinów rozpalają wyobraźnię i przyciągają coraz więcej inwestorów na rynek kryptowalutowy. Jednocześnie techniczna strona kryptowalut: zagadnienia kryptograficzne, klucze, portfele, itp. często zniechęca osoby nie zainteresowane za bardzo technologią. Przygotowaliśmy zatem dla naszych użytkowników przystępne wprowadzenie w temat kryptowalut. W tekście opisujemy podstawy kryptografii, wyjaśniamy fenomen Bitcoina oraz piszemy jak można używać kryptowalut i gdzie można je kupić.

Krótko - czym są kryptowaluty

Najprościej rzecz biorąc kryptowaluty to programy, które mają spełniać różnego rodzaju funkcje.

Duża grupa walut cyfrowych ma ułatwiać płatności. Posiadając Bitcoiny, Ripple, Bitcoin Cash i wiele innych kryptowalut mamy możliwość dokonania tańszego i szybszego przelewu środków niż wykorzystując do tego banki. Twórcy kryptowalut uznali, że skoro transfer pieniędzy to w końcu tylko zapis na koncie, nie ma potrzeby wykorzystywać całego zaplecza banków ani za to płacić.

Ale szybkie i tańsze transfery to nie jedyne funkcje cyfrowych walut. Wśród blisko 2 tysięcy różnych kryptowalut i tokenów są też takie, które m. in. mają:

 • umożliwiać zawieranie w internecie umów kupna-sprzedaży, dzierżawy, zlecenia (smart contracts)
 • obsługiwać eventy - sprzedaż, zwroty biletów na imprezy masowe
 • generować i rozliczać leady w marketingu internetowym
 • łączyć moc komputerów w super maszynę, itd.

Jak więc widać, prób zastosowań kryptowalut jest wiele. Boom na nie sprawia, że twórcy tych programów (kryptowalut) próbują zastosować je w każdej nie zagospodarowanej dziedzinie.

Na marginesie można dodać, że funkcja płatnicza (i przechowywania wartości) kryptowalut jest najczęściej atakowana przez banki (które czują się zagrożone), a jednocześnie te same banki intensywnie pracują nad własnymi projektami bazującymi na związanej z kryptowalutami technologii blockchain.

Bitcoin i Blockchain

Bitcoin (oznaczenie rynkowe BTC) jest pierwszą kryptowalutą, od której cała ta wielka rewolucja się zaczęła. Za wprowadzeniem Bitcoina na rynek technologiczny, a później finansowy stoi osoba, albo grupa osób określana mianem Satoshi Nakamoto.

Bitcoin pojawił się w świadomości rynków w 2009 r. Początkowo jako fascynacja informatycznych geeków. Później tematem zainteresowani się lubiący nowinki inwestorzy, a obecnie mamy fazę wchodzenia tematu do szerokiej świadomości.

Z Bitcoinem nierozerwalnie związane jest pojęcie technologii łańcucha bloków - blockchain. Krótko i prosto mówiąc można powiedzieć, że wszystkie operacje: wykopania, wymiany, transferu Bitocoinów są rejestrowane w łańcuchu tych transakcji, czyli bloków. Tym samym blockchain jest takim technologicznym DNA zawierającym wszystkie przeszłe operacje i portfele zaangażowane w te operacje.

Kryptografia kryptowalut

Kryptowaluty, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z kryptografii - działu technologii, który odpowiada za utajnienie wiedzy. Wystarczy tutaj rozumieć, że to utajnienie jest związane z zachowaniem własności i dyskrecji operacji związanym z kryptowalutami.

Kiedy posługujemy się kryptowalutami mamy do czynienia z dwoma rodzajami kluczy:

 1. kluczem publicznym - coś jak numer rachunku bankowego
 2. kluczem prywatnym - odpowiednio: hasło do rachunku

Trzymając się analogii bankowej, klucz publiczny możemy ujawniać innym. Możemy np. wysłać go klientowi, żeby zapłacił nam w Bitcoinach za towar, czy też zbierając środki w charytatywnej akcji.

Klucza prywatnego musimy strzec, jak w banku a nawet bardziej - do banku możemy podjechać, wyjąć dowód i potwierdzić, że my to my, następnie zablokować konto, zmienić hasło itp. W przypadku kryptowalut ktoś, kto ma oba klucze (publiczny i prywatny) jest właścicielem portfela i już, nawet jeżeli klucze zostały skradzione.

Jak używać Bitcoina

Osoby zainteresowane technologią kryptowalut najczęście zaczynają przygodę z nimi od Bitcoina. Można o nim najwięcej poczytać, jest kryptowalutą o najszerszej rynkowej akceptacji (można nim płacić w największej liczbie miejsc), wszystkie giełdy, kantory kryptowalut sprzedają i wymieniają BTC.

Jak już wspominaliśmy, najczęściej Bitcoiny są wykorzystywane jako tani, szybki i nowoczesny (atrakcyjny dla entuzjastów nowych technologii) sposób płatności. Płatności za pomocą BTC są rzeczywiście proste, tańsze niż w przypadku banków i dosyć szybkie. Aby dokonać płatności w Bitcoinach musimy:

 1. posiadać, czyli wcześniej kupić, zarobić, dostać, albo wykopać (dzisiaj kopanie w warunkach domowych jest nieopłacalne)
 2. trzymać BTC w portfelu, który umożliwi nam dokonanie płatności
 3. znać klucz publiczny odbiorcy

Powiedzmy coś więcej o portfelach kryptowalut.

Portfele kryptowalutowe

Kryptowaluty trzymamy w specjalnych portfelach. Są to najczęściej:

 • strony www
 • aplikacje komputerowe (desktopowe)
 • aplikacje mobilne (na smartfony)
 • portfele sprzętowe (hardware)
 • portfele papierowe

Te różne portfele realizują te same funkcje: generują klucze prywatne i publiczne, oraz hasła do samego portfela. Ale dzieje się to w różny, wynikający ze specyfiki danego portfela specyfiki.

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety i lepiej lub gorzej sprawdza się do konkretnych zastosowań. Można przyjąć ogólną zasadę: im bardziej wygodne, mobile i poręczne rozwiązanie, tym najczęściej bardziej narażone na kradzież, czy utratę kryptowalut.

Wyjątkową wygodą używania cechują się np. portfele w formie aplikacji na komórki, ale lepiej używać ich jedynie do codziennych operacji i niskich kwot. Portfele mniej wygodne jak hardwarowe czy papierowe są znacznie mniej wygodne, za to lepiej nadają się do bezpiecznego przechowania dużych sum kryptowalut.

Gdzie kupić kryptowaluty

Kryptowaluty można nabyć na trzy różne sposoby:

 1. w kryptowalutowym kantorze - stronie www podobnej do e-kantorów walut tradycyjnych, ale skupionej na walutach cyfrowych. Jest to rozwiązanie dobre kiedy potrzebujemy szybko, małych sum kryptowalut
 2. na giełdzie kryptowalut - najlepsze dla inwestorów zainteresowanych aktywnym handlem kryptowalutami, często z wykorzystaniem dźwigni i swapów
 3. poprzez transakcję fizyczną - spotkania dwóch osób, gdzie jedna chce sprzedać, a druga kupić kryptowaluty

Przyszłość kryptowalut

Bez względu na to jak będą kształtować się kursy Bitcoina i altcoinów w przyszłości, czy dojdzie do bańki na rym rynku rewolucja technologiczna oparta na kryptowalutach wydaje się dzisiaj nie do zatrzymania. Świat finansów jaki znamy może w najbliższych miesiącach i latach znacznie się zmienić.

Warto zapoznać się z tematyką kryptowalut i śledzić ten wątek aby w przyszłości nie być ofiarą kryptowalutowego wykluczenia.

Więcej o kryptowalutach, giełdach, kantorach kryptowalut i inwestowaniu w waluty cyfrowe można poczytać na stronach porównywarki kryptowalut - partnera naszego serwisu.

Czytaj dalej

Kantory stacjonarne nie zostaną wypchnięte

2016-12-20

Kantory stacjonarne nie zostaną wypchnięte

Szacuje się, że kantory internetowe wymieniają ok. 35 mld złotych w ciągu roku. Dane NBP wskazują, że o kilka razy więcej pieniędzy wymieniamy w kantorach stacjonarnych, bo ok. 150 miliardów złotych. Dlatego Quantor pomaga tym drugim w zdobyciu klientów z Internetu.

Currency reservation

2016-07-25

Currency reservation

Ever since the Reserve button first appeared in Quantor rankings we have observed growing confidence in the currency exchange electronic booking. Every day dozens of people from the biggest Polish cities express their interest in this unique function. Now finally it is fully available also for english users.

Kursy on-line

2016-04-25

Kursy on-line

W odpowiedzi na liczne prośby użytkowników wprowadzamy długo wyczekiwane "kursy na żywo"!