Blog & news

2019-03-06

#II.19 Samsung S10 z krypto-portfelem

#II.19 Samsung S10 z krypto-portfelem

W lutym obserwowaliśmy postępy w pracach regulacyjnych szczególnie na kontynencie europejskim i w Azji. Obserwujemy rosnące zainteresowanie walutami cyfrowymi wśród sektora publicznego oraz korporacji bankowych i technologicznych.

Rosyjskiemu parlamentowi został wyznaczony deadline dla ponownego rozpatrzenia regulacji walut cyfrowych po zbyt daleko idących uogólnieniach. W Indiach Sąd Najwyższy wciąz spiera się z rządem, dając mu 4 tygodnie na opracowanie regulacji. W stanie Ohio pierwszy raz firmy pośrednio zapłaciły podatki za pośrednictwem kryptowalut. Samsung oficjalnie potwierdził wsparcie dla portfeli krypto w swojej natywnej aplikacji. Jeden z największych amerykańskich banków potwierdza poważne zamiary wdrożenia własne waluty cyfrowej. W ponad 30 argentyńskich miejscowościach ponad 7 milionów osób będzie mogło zapłacić za transport publiczny za pomocą kryptowalut. Włoski parlament z wolna posuwa naprzód regulacje dotyczące inteligentnych kontraktów i zapisów na Blockchainie.

Putin wyznacza rządowi termin przyjęcia regulacji kryptowalut

Prezydent Rosji, Władimir Putin, w instrukcjach dla Zgromadzenia Narodowego opublikowanych na oficjalnej stronie internetowej prezydenta, Kremlin.ru, wyznaczył rządowi termin na przyjęcie przepisów dotyczących przemysł cyfrowych aktywów.

Według dokumentu, prezydent Putin dał rządowi czas na wprowadzenie w życie przepisów do 1 lipca 2019 r. Zażądał on od Rady Federacji Rosyjskiej oraz izby niższej Federalnego Zgromadzenia Rosji (rosyjskiej Dumy Państwowej) aby rozporządzenie zostało przyjęte podczas wiosennego posiedzenia w 2019 r.

Przepisy mają mieć na celu regulację cyfrowych rozliczeń cywilnoprawnych oraz rozwój gospodarki cyfrowej. Powinny one przyciągać większe zasoby finansowe oparte na cyfrowych technologiach, oraz zawierać ramy prawne dotyczące cyfrowych aktywów finansowych.

Posunięcie Putina przypomina jego wcześniejsze oświadczenie z 2018 r., kiedy nakazał rządowi ustanowienie przepisów dotyczących ICO, handlu Bitcoinem i innymi kryptowalutami, oraz miningu.

Rosyjski parlament uchwalił przepisy dotyczące kryptowalut podczas pierwszego czytania w maju 2018 r. Jednak jesienią wszystkie terminy związane z tokenami i kryptografią zostały zastąpione terminem "prawa cyfrowe" oraz wycięta z projektu ustawy została definicja wydobywania kryptowalut. W konsekwencji, w grudniu 2018 r. ustawa została odesłana z powrotem do etapu pierwszego czytania.

Sąd Najwyższy Indii wyznacza termin wydania regulacji kryptowalut

Publikacja Inc42 stwierdza, iż Sąd Najwyższy Indii dał władzom indyjskim cztery tygodnie na opracowanie zasad uregulowania kryptowalut. Jeżeli rząd ram regulacyjnych w wyznaczonym terminie nie dostarczy, Sąd Najwyższy wyda własną opinię, podaje artykuł.

25 lutego odbyła się rozprawa, podczas której Sąd dał ostatnią szansę Związkowi Indyjskiemu na opracowanie regulacji kryptograficznych, podkreślając, że po tym czasie Sąd przestanie wysłuchiwać spraw związanych z branżą kryptografii - w tym stron, które zażądają cofnięcia okólnika wydanego przez Bank Rezerw Indii (RBI).

Okólnik, o którym mowa, został wydany przez RBI na początku kwietnia 2018 r. i zabrania bankom świadczenia usług dowolnej osobie lub firmie zajmującej się kryptowalutami. Sąd w Delhi następnie skrytykował go stwierdzając, że decyzja ta narusza konstytucję.

Pomimo iż decyzja RBI odbiła się negatywnie na adaptację kryptowalut, Bank Centralny w sierpniu 2018 r. potwierdził plany dotyczące utworzenia własnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), jednak w styczniu wstrzymał ich realizację.

Indyjski komitet rządowy tymczasem opublikował raport, w którym wzbudzono obawy dotyczące wpływu kryptowalut na walutę lokalną, w wypadku przyjęcia krypto jako formy płatności. Raport innego komitetu rządowego z kolei sugeruje, że w kraju kryptowaluty powinny być zalegalizowane, podkreślając, że istnieje ogólna zgoda co do tego, że kryptowaluta nie może być odrzucona jako całkowicie nielegalna.

Pierwsi podatnicy w Ohio rozliczyli się poprzez kryptowaluty

Zgodnie wypowiedzią na forum Roberta Sprague, skarbnika stanowego, dwie firmy z amerykańskiego stanu Ohio zapłaciły podatki za pomocą kryptowalut. Ohio zostało pierwszym stanem, który umożliwił firmom płacenie podatków za pomocą kryptowalut takich jak Bitcoin.

Sprague, podczas forum poświęconego kwestiom polityki stojących przed stanem, powiedział, iż skarb państwa otrzymał tylko dwa pokwitowania na płatności podatkowe wykonane za pomocą kryptowalut, jednak nie ujawnił konkretnej kwoty płatności.

Podkreślił on, że skarb państwa nie zajmuje się bezpośrednio kryptowalutami wyjaśniając, że nie przyjmuje waluty innej niż dolar amerykański. Wyjaśnił, że płatności podatkowe z wykorzystaniem kryptowalut są przeprowadzane za pośrednictwem platformy ułatwiającej wymianę kryptowalut na fiat.

Nigdy nie przyjmujemy won ani renminbi, franków ani kryptowalut, ani żadnej innej waluty. Musisz rozliczyć swoje podatki w stanie Ohio dolarami amerykańskimi. Właśnie to akceptujemy. Platforma ta pozwala tylko na taką wymianę, która ma miejsce w zasadzie jeszcze zanim zobowiązanie zostanie rozliczone w stanie Ohio.

- powiedział.

Galaxy S10 będzie zawierał funkcję portfela kryptowalut

Oficjalny komunikat prasowy podaje, iż najnowszy smartfon Samsunga, Galaxy S10, będzie zawierał funkcję przechowywania prywatnych kluczy kryptowalut.

Firma ogłosiła wprowadzenie nowego telefonu w Seulu, San Francisco i Londynie, gdzie poinformowała, że telefon będzie obejmował funkcję Samsung Knox.

Galaxy S10 ma wbudowanego ochronnego Samsunga Knox, a także bezpieczną, wspieraną sprzętowo pamięć masową, w której znajdują się klucze prywatne do usług mobilnych obsługujących Blockchain.

– czytamy w komunikacie prasowym.

Pogłoski o możliwej konfiguracji telefonu oraz obsłudze portfeli kryptowalutowych oraz DApps pojawiły się jeszcze przed premierą S10. W zeszłym miesiącu pojawiły się obrazy, rzekomo przedstawiające w najnowszym modelu "Samsung Blockchain Keystore". Wyciekłe zdjęcia ujawniały, że na liście "obsługiwanych kryptowalut" znajduje się portfel Ethereum, jednak w komunikacie prasowym o takim portfelu nie wspomniano.

Firma Samsung nie jest jedyną dużą firmą, która do swoich telefonów wprowadza funkcję kryptograficzne. W maju ubiegłego roku HTC Electronics przedstawiła "pierwszy natywny telefon Blockchain" - HTC Exodus, który w dniu premiery będzie obsługiwał liczne sieci Blockchain, a w tym sieci Bitcoina i Ethereum.

JPMorgan uruchamia swoją kryptowalutę

Według CNBC, amerykański gigant bankowy JPMorgan Chase uruchomi własną kryptowalutę. W tym celu zostanie wykorzystany nowo opracowany JPM Coin, który ma zwiększyć efektywność rozliczeń. Wielu komentatorów podchodzi jednak do tej wiadomości sceptycznie.

Umar Farooq, który w JPM prowadzi zespół odpowiedzialny za Blockchain, w rozmowie z CNBC powiedział:

Wszystko, co obecnie istnieje na świecie, przechodzi na Blockchain (…) i korzysta z niego już wiele korporacji i innych instytucji.

Początkowo JPM Coin będzie się koncentrować na międzynarodowych rozliczeniach dużych korporacji, pomagając przyspieszyć transakcje trwające przy użyciu obecnie istniejących opcji takich jak SWIFT trwających dzień lub dłużej.

Farooq twierdzi, że kryptowaluty będą się dalej rozwijać. Usługi skarbowe i transakcje na papierach wartościowych również mogą dzięki nowej monecie odnieść korzyść - jeśli tylko kryptowaluta odniesie sukces będzie rozwijać się dalej.

Nawet gdyby było to ograniczone do klientów JPM na poziomie instytucjonalnym, nie powinno to nas powstrzymywać.

– dodał Farooq.

Argentyńczycy za transport publiczny mogą płacić Bitcoinem

SUBE (Sistema Único de Boleto Electrónico) - argentyńska państwowa karta transportu publicznego może być doładowywana za pomocą Bitcoinów.

Platforma służąca do doładowywania środków do kart SUBE, Alto Viaje, nawiązała współpracę z Bitex, który dostarcza firmom usługi finansowe oparte na technologii Blockchain. W rezultacie tego partnerstwa kartę SUBE można doładowywać za pomocą Bitcoina, za pośrednictwem strony internetowej Alto Viaje.

CMO Bitex, Manuel Beaudroit, powiedział dla Cointelegraph, że z SUBE - za pomocą którego można podróżować pociągiem, metrem oraz autobusem - korzysta ponad 7 mln. osób w 37 lokacjach w Argentynie. Dodał, że Alto Viaje współpracował wcześniej z systemem PayPal i Rapipago, argentyńskim systemem płatności cyfrowych.

CMO wyjaśnił dalej, że głównym celem partnerstwa jest zapewnienie ludziom szerszego dostępu do "tak rewolucyjnej technologii jak Bitcoin".

Stojącym za SUBE dostawcą technologii jest argentyński Nacion Servicios S.A., filia banku narodowego Banco de la Nación Argentina.

Gdzie indziej, a konkretnie w Wielkiej Brytanii, główny dostawca usług transportu publicznego, Go-Ahead Group Plc. nawiązał współpracę ze startupem typu Blockchain, DOVU. Współpraca ma na celu wprowadzenie systemu tokenizacji nagród dla klientów kolei za pośrednictwem platformy, która korzysta z natywnego tokena ERC-20, DOV, aby nagradzać członków za dzielenie się swoimi danymi podróżnymi.

Włoski parlament zatwierdził ustawę definiującą technologie DLT

Projekt ustawy definiującej technologie DLT, takie jak Blockchain został zatwierdzony przez włoską Izbę Reprezentantów.

Projekt ustawy nazwany „Semplificazioni”, posunął się naprzód przy 75 głosach za, 206 przeciw i 27 wstrzymujących się. Agenzia per l’Italia Digitale określi teraz kryteria techniczne, które inteligentne kontrakty będą musiały spełnić, aby uzyskać prawną ważność.

Członek włoskiego parlamentu z partii Movimento 5 Stelle, Maria Laura Mantovani, powiedziała Cointelegraph Italy, że korzystnym przykładem użycia technologii Blockchain jest zastosowanie jej w głosowaniu online.

Zauważyła jednak, iż nie istnieją obecnie projekty służące wdrożeniu takich systemów. Zgodnie z jej słowami, partia M5S szuka obecnie naukowców, którzy mogliby udowodnić skuteczność Blockchain przy głosowaniu.

Włoski projekt ustawy został zatwierdzony przez Senat już 23 stycznia. Ustawa ta stanowi również, że zapisy cyfrowe przechowywane na Blockchain w momencie rejestracji będą uznawane za legalne potwierdzenie dokumentów.

Czytaj dalej

Bezpieczne przechowywanie krypto

2019-02-11

Bezpieczne przechowywanie krypto

Waluty cyfrowe są wyjątkowo wdzięcznym obiektem zainteresowania hakerów z uwagi na dużą płynność finansową. Atrakcyjne są również dlatego, że ich posiadacze często nie wiedzą, jak je skutecznie zabezpieczyć je przed kradzieżą i nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa kryptowalut w sieci. Tymczasem istnieją metody, które w dużej mierze zapewniają skuteczną ochronę posiadanych coinów.

#I.19 USA: Krypto jest pieniądzem

2019-02-06

#I.19 USA: Krypto jest pieniądzem

Pierwszy stan USA uzna kryptowaluty za pieniądz jeszcze w tym kwartale. Rząd Korei Południowej pozostaje z kolei konserwatywny w kwestiach regulacji ICO. KNF wydał autoryzację "małej firmy płatniczej" pierwszej polskiej giełdzie kryptowalut, czyniąc ja tym samym legalną według obowiązującego prawa. Najważniejsze banki centralne zrzeszone w Szwajcarskiej organizacji BRM prowadzą badania nad wprowadzeniem oficjalnej waluty cyfrowej w swoich państwach. Japoński gigant, giełda Coincheck utrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w kraju kwitnącej wiśni.

Rekin: 2019 słaby dla PLN

2019-01-21

Rekin: 2019 słaby dla PLN

Po względnie dobrym 2018 r. polska waluta wchodzi w okres niepewności, w którym nie będzie zależała tylko od naszej gospodarki. Polityka FED-u, pod warunkiem stabilności amerykańskiego rynku finansowego, pozwala przewidywać brak większych wahań USD/PLN. Europa na skutek spowolnienia gospodarczego, w szczególności w świetle ostatnich niepokojów społecznych we Francji, zdaje się schodzić na drugi plan światowej gospodarki ustępując Chinom. Wiele wskazuje na to, że 2019 r. nie będzie opiewał w znaczne wzrosty wartości złotówki.