Blog & news

2018-12-12

#49 Rynek niedźwiedzi na Świąteczne zakupy?

#49 Rynek niedźwiedzi na Świąteczne zakupy?

Użytkownicy z Bałkanów oraz Rumunii ofiarą niespodziewanego zamknięcia kont na największej giełdzie kryptowalutowej. Na konferencji BlockShow Asia 2018 zaprezentowano 3 główne przyczyny załamania rynku walut cyfrowych. W 2019 r. na Nasdaq ruszą kontrakty futures na Bitcoinie. Siedem państw UE ogłosiło wspólne zobowiązanie do rozwoju Blockchaina w celu usprawnienia e-administracji. Tymczasem Intel patentuje zoptymalizowaną metodę wydobywania Bitcoinów.

Giełda Binance zamknęła bez wyjaśnienia część kont użytkowników

Binance, największa giełda kryptowalut, zablokowała konta niektórych użytkowników bez wcześniejszego ostrzeżenia czy wyjaśnień. Zważając na fakt, iż większość skarg pochodzi z Serbii, Rumunii lub Bośni i Hercegowiny, wydaje się, iż konta są wybierane pod względem lokalizacji geograficznej.

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy użytkownicy giełdy zebrali się na portalu Reddit aby się dowiedzieć co powinni zrobić. Przesłany zrzut ekranu z otrzymaną od giełdy informacją podaje:

Zgodnie z naszymi Warunkami korzystania z usługi nie możemy dłużej świadczyć usług na rzecz Twojego adresu IP. Jeśli uważasz, że jest to błąd, przeprowadź weryfikację tożsamości lub prześlij zgłoszenie do pomocy technicznej.

Trader z Serbii korzystający z nazwy użytkownika Sempiternalll również podał wartą uwagi informację:

„Aktualizacja: dla wszystkich osób, których to dotyczy. Właśnie otrzymałem wiadomość e-mail od supportu, która zasadniczo mówiła o zabraniu funduszy „najszybciej jak to możliwe”.

Na portalu Twitter użytkownik @mangefort opublikował inny zrzut ekranu z odpowiedzią zespołu Binance:

Prawdą jest, że nie jesteśmy w stanie świadczyć usług dla niektórych krajów z powodu problemów z przestrzeganiem przepisów. Kraje te niekonieczne znajdują się na liście sankcji UNSC i OFAC. Niestety nie możemy podać więcej informacji dotyczących tej sytuacji.

– czytamy.

Pomimo tego, że oficjalna strona internetowa Binance nie zawiera listy obszarów o ograniczonym dostępie, wielu traderów wypowiadających się w innych wątkach - twierdzących, że pochodzą z tzw. krajów trzeciego świata - również nie ma dostępu do usług giełdy.

Tom Lee o obecnej sytuacji na rynkach

Tom Lee, współzałożyciel Fundstrat Global Advisors, podczas przemówienia na BlockShow Asia 2018 powiedział, że trwający obecnie rynek niedźwiedzia jest złotym czasem na wejście na rynek kryptowalut.

Wymienił on trzy główne przyczyny niedawnego załamania rynku: działania regulacyjne amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wymuszające na ICO zwrócenie funduszy inwestorom, sporny hard fork Bitcoina Cash oraz „straszny” stan globalnych rynków, które w październiku i listopadzie spadły o około 10%.

Lee nie zmienił swojego stanowiska i nadal utrzymuje swoje pozytywne nastawienie do kryptowalut. Poproszony o opisanie obecnej sytuacji powiedział:

Mamy do czynienia z korektą cen, która spowodowała spadek ceny nawet poniżej 200 dni [popularny wskaźnik techniczny używany przez inwestorów do analizy trendów cenowych], ale jeśli masz czas, pojawi się wzrost. Nie stanie się to w ciągu trzech miesięcy, czy jednego roku, ale za dwa do trzech lat, a to jest złoty czas na posiadanie krypto. Jak tylko Bitcoin przekroczy swoje 200-dni, wiemy, że nadejdzie powódź pieniędzy.

Na życzenie Cointelegraph, Lee rozwinął swoją wypowiedź dotyczącą spojrzenia na przyszłość rynku kryptowalut:

Jedyny czas, kiedy zwrot jest lepszy niż 7% jest wtedy, gdy kupujesz na rynku niedźwiedzim […] Bitcoin w najbliższym czasie może mieć wady, ale to nie zmienia faktu, że wciąż jesteśmy w pierwszych dniach krypto i wkrótce stanie się ono nową klasą aktywów.

Według jego przemówienia na BlockShow, rynek kryptowalut ma tylko 50 milionów aktywnych portfeli, podczas gdy PayPal liczy 250 milionów kont a Visa i MasterCard 4.6 miliarda. Porównując Bitcoina z innymi systemami płatniczymi pod względem wartości sieci społecznościowych Lee prognozuje, że za dziesięć lat Bitcoin może być wart 10 milionów dolarów za jedną monetę.

Giełda Nasdaq podaje termin uruchomienia Bitcoinowych kontraktów futures

Zgodnie z doniesieniami brytyjskiego dziennika The Express, druga co do wielkości giełda na świecie, Nasdaq, potwierdziła plany i podała termin uruchomienia Bitcoinowych kontraktów futures. Planowany start ma mieć miejsce w pierwszej połowie 2019 roku.

Oświadczenie Josepha Christinata, wiceprezesa zespołu medialnego Nasdaq wyjaśniło, że działanie to wymaga zgody amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Włożono w to wystarczająco dużo pracy [kwestię zgody organu regulacyjnego], aby stworzyć pracę naukową […] robimy to i to się dzieje.

– mówił.

Dla The Express, Christinat powiedział, że giełda przygląda się przestrzeni kryptowalut od lat, oraz że prace nad nad Bitcoinowym kontraktem terminowym trwały przez większość 2018 roku.

Przeznaczyliśmy mnóstwo pieniędzy i energii na dostarczanie tej możliwości. […] od dawna jesteśmy na to gotowi – na długo zanim rynek wpadł w chaos, i nie wpłynie to w żaden sposób na czas. Nie i kropka. Robimy to bez względu na wszystko.

– dodał.

Z wywiadu nie wynika jasno, czy Bitcoinowe kontrakty futures dostępne na Nasdaq będą zabezpieczone gotówkowo czy też rozliczone fizycznie (tj. ze zwrotami wypłacanymi w BTC, a nie w walutach fiducjarnych).

7 krajów UE jednoczy się pod banerem Blockchain

Siedem państw członkowskich UE połączyło siły, aby promować korzystanie z technologii Blockchain w celu ulepszenia jakości usług rządowych i dobrobytu gospodarczego.

Deklarację promującą przyjęcie Blockchain w celu przekształcenia krajowych gospodarek podpisały Francja, Włochy, Hiszpania, Malta, Cypr, Portugalia i Grecja. Dodatkowo, deklaracja podpisana 4 grudnia w Brukseli, zobowiązuje państwa do współpracy nad rozwojem technologii w celu zostania wiodącym regionem w tym sektorze.

Grupa stwierdza, że technologia Blockchain może być przełomem w zwiększaniu efektywności i przejrzystości usług rządowych - od edukacji i opieki zdrowotnej po transport i odprawy. Obywatele będą mieli dostęp do sprawniejszych usług dzięki „rozliczalności i prywatności dla użytkowników końcowych”.

Może to skutkować nie tylko poprawą jakości usług e-administracji, ale także zwiększoną przejrzystością i zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, lepszą odprawą celną i lepszym dostępem do informacji publicznej.

– czytamy w deklaracji.

Sekretarz parlamentu Malty ds. gospodarki cyfrowej, usług finansowych i innowacji, Silvio Schembri, napisał tweeta mówiącego, że jest dumny z faktu, iż Malta - najmniejszy kraj w UE - odgrywa „wiodącą rolę” w adaptacji Blockchain.

Wyspiarskie państwo-miasto podjęło już szereg inicjatyw mających na celu stworzenie „wyspy Blockchain”. W czerwcu parlament tego kraju wydał trzy projekty ustaw związane z kryptowalutami i technologią Blockchain, i od tego czasu wyspa przyciąga godne uwagi firmy kryptograficzne.

Intel patentuje sposób na tańsze wydobywanie Bitcoinów

Według amerykańskiego Patent and Trademark Office (USPTO), znana firma technologiczna Intel złożyła nowe zgłoszenie patentowe na „energetycznie wydajne, wysokoproduktywne wydobywanie Bitcoinów”.

Patent Intela jest poświęcony akceleratorowi sprzętowemu, który korzysta z algorytmu SHA-256 i wykorzystuje zoptymalizowane ścieżki danych. Celem jest zmniejszenie energii zużywanej do wydobywania Bitcoinów aż o 15%.

Zespoły silników SHA mogą zużywać wiele mocy (np. z częstotliwością większą niż 200 W). […] Przykłady wykonania niniejszego odkrycia obejmują energooszczędne silniki SHA oparte na ASIC, które zużywają mniej energii do wydobywania Bitcoinów.

– czytamy w dokumencie.

Minionej wiosny firma Intel złożyła inny wniosek patentowy, którego celem było zmniejszenie ilości energii zużywanej przez wydobycie kryptograficzne, poprzez minimalizację energii zużytej na hasz oraz zmaksymalizowanie wydajności na wat.

Dodatkowo, na początku tego roku Intel nawiązał współpracę z platformą Enigma - platformą zdecentralizowanych aplikacji - aby uruchomić Blockchain testnet, który zapewnił pierwsze środowisko dla skalowalnych i kompleksowych zdecentralizowanych aplikacji.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#47 Element kryminalny siłą krypto?

2018-11-27

#47 Element kryminalny siłą krypto?

Kanadyjska firma BIG uważa brak doświadczenia inwestorów za główną przyczynę niedźwiedziego rynku walut cyfrowych. Wartość Bitcoina spadła poniżej wartości pokrycia kosztów wydobycia w północnych prowincjach Chin, gdzie koparki można nabyć nawet 20-krotnie taniej względem pierwotnej wartości. Akcje producenta kart graficznych - giganta Nvidia - wyraźnie spadły po ogłoszeniu prognoz sprzedaży zmniejszonych przez spadki popytu na mining. Waluty cyfrowe na dobre zadomowiły się już w popkulturze i sporcie.

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

2018-11-13

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

Blockchain.com rozpoczyna wsparcie dla Stellara oraz dokonuje największego rozdania tokenów. Ukraina ustala ramy legalizacji kryptowalut i widzi w nich nową siłę napędową gospodarki kraju. Jeden z największych banków na świecie dostrzega potencjał walut cyfrowych. Oficjalna kryptowaluta rządu Wenezueli już dostępna w sprzedaży. Hakerzy wypuszczają nową aplikację do śledzenia użytkowników Apple celem wykradania dóbr cyfrowych.

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

2018-10-31

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

Kluczowa giełda wycofuje najmniej dochodowe pary tokenów. Tether usuwa ponad połowę swoich tokenów. Japonia stawia na rozwiązania rynkowe kosztem biurokratycznych w kwestiach regulacji. Opublikowano raport mówiący o skali kradzieży kryptowalut. Sony opracowało bezpieczny portfel sprzętowy oparty na technologii zbliżeniowej NFC.