Blog & news

2018-11-13

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

#45 Ukraina stawia na kryptowaluty

Blockchain.com rozpoczyna wsparcie dla Stellara oraz dokonuje największego rozdania tokenów. Ukraina ustala ramy legalizacji kryptowalut i widzi w nich nową siłę napędową gospodarki kraju. Jeden z największych banków na świecie dostrzega potencjał walut cyfrowych. Oficjalna kryptowaluta rządu Wenezueli już dostępna w sprzedaży. Hakerzy wypuszczają nową aplikację do śledzenia użytkowników Apple celem wykradania dóbr cyfrowych.

Blockchain.com wykonuje największy airdrop w historii

W oficjalnym poście na blogu, Blockchain.com - dostawca usług portfela - ogłosił, iż na równi z dodaniem pełnego wsparcia dla altcoina Stellar został wykonany airdrop XLM o wartości 125 milionów dolarów.

[Jest to] największy airdrop w historii krypto i najprawdopodobniej największy konsumencki giveaway w historii. [...] Są one również świetnym sposobem na zasilanie decentralizacji i adopcji dla nowych sieci

- pisze Blockchain.com

Wymienione przez firmę korzyści dla konsumentów płynące z airdropów kryptowalut to możliwość testowania, wymiany i przeprowadzania transakcji nieznanymi aktywami, bez konieczności wcześniejszego miningu lub inwestowania.

Blockchain.com oświadczyło również, że powodami które stały za decyzją uruchomienia wsparcia dla Stellar to fakt, iż sieć tego tokena jest „zbudowana dla skalowalności”, oraz to, że Stellar zapewnia możliwość tworzenia niestandardowych tokenów reprezentujących rzeczywiste lub wirtualne towary.

Do tej pory portfel Blockchain.com obsługiwał Bitcoina, Bitcoina Cash i Ethereum.

Wraz z końcem września firma ta znalazła się z pierwszej dziesiątce najbardziej rozchwytywanych pracodawców w Wielkiej Brytanii. Wśród najważniejszych jej atutów wymieniono darmową żywność, elastyczny czas pracy, nieograniczoną politykę urlopową i system premiowy wypłacany dla pracowników w Bitcoinie.

Ukraina w pełni ureguluje kryptowaluty

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, rząd Ukrainy potwierdza swoje plany ustanowienia ram prawnych, których celem jest legalizacja kryptowalut.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu na Ukrainie, w ramach inicjatywy mającej na celu uznanie kryptowalut jako obiecującej, wschodzącej technologii, opublikowało nową politykę państwa służącą nadzorowaniu różnych sektorów związanych z kryptowalutami.

Rząd Ukrainy w latach 2018 - 2019 będzie wprowadzać przepisy, które pozwolą na ścisłe zarządzanie lokalnym rynkiem wymiany kryptowalut. Platformy transakcyjne będą zmuszone do wdrożenia systemów KYC i AML, co pomoże lokalnym władzom w monitorowaniu rynku.

Druga część inicjatywy polega na zagłębieniu się w przemysł miningowy, inteligentne kontrakty i opodatkowanie, na co rząd przeznaczył czas do 2020 r.

Według naukowca Denisa Zarytsky, oficjalny dokument wydany przez rząd Ukrainy określa jedynie 5-procentowy podatek zarezerwowany dla podmiotów i osób posiadających udziały w kryptowalutach. Jest to stawka znacznie niższa niż np. w Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje ponad 10% podatek od kryptowalut.

Ich celem jest ustalenie wytycznych dotyczących klasyfikacji tokenów. Ponadto będą poruszać kwestie związane z inteligentnymi kontraktami i wydobywaniem kryptowalut. Z tego powodu prace te będą w toku. Będą dwa odrębne etapy wdrażania nowej polityki państwa. Mamy nadzieję, aby ta polityka była w pełni skuteczna do 2021 roku. Oprócz nowej polityki państwa, rząd wniósł nowy projekt ustawy podatkowej. Przedstawia on nowy 5% podatek, który jest płacony przez podmioty i osoby posiadające aktywa kryptowalutowe.

– powiedział Zarytsky.

W zeszłym miesiącu członek antykorupcyjnego Ruchu Nowych Sił i ustawodawca Ukrainy, Yuriy Derevyanko, wzywał do całkowitego zniesienia podatków od krypto do końca 2020 r. Stwierdził on, iż kryptowaluty mają potencjał stania się jednym z największych rynków Ukrainy i siłą napędową gospodarki w tym kraju.

Uważam, że musimy nałożyć moratorium na opodatkowanie obszaru [krypto] przez następne 10 lat. Musimy uregulować i zalegalizować ten segment, który stanie się motorem nowej gospodarki.

– mówił.

Bankowy gigant wydaje pozytywny dokument o krypto

Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, działający jako doradca finansowy dla największych firm, rządów oraz instytucji finansowych stwierdził, że:

Bitcoin i altcoiny to "nowa instytucjonalna klasa inwestycyjna".

Z dokumentu o tytule „Odszyfrowanie Bitcoina: krótkie nauczanie i implikacje” wynika, że Morgan Stanley nieoczekiwanie zmienia stosunek do kryptowalut. Bank dostrzega duży rozwój nowych funduszy ukierunkowanych na ten sektor, a także wzrost kryptowalutowych kontraktów futures.

Pomimo utrzymującego się rynku niedźwiedzia i spadków cen, tak pozytywny charakter dokumentu jest bardzo silnym sygnałem wskazującym na to, że Wall Street jest coraz bardziej chętny do zaprzyjaźnienia się z Bitcoinem. Technologia DLT również została określona przez naukowców pozytywnie, jako "czyniąca świat lepszym".

Wcześniej w mediach głównego nurtu pojawiły się również anonimowe informacje, że Morgan Stanley rozważy opcje transakcji Bitcoina dla swoich klientów, podążając śladami innych dużych graczy z Wall Street, takich jak Citigroup i NASDAQ.

Rusza oficjalna sprzedaż Petro

Zgodnie z twittem Departamentu Gospodarki Wenezueli, kontrowersyjna państwowa kryptowaluta Wenezueli - Petro - jest już dostępna do nabycia w kryptowalutach i walutach fiducjarnych.

Z dołączonej infografiki wynika, że Petro można zakupić bezpośrednio ze skarbca kraju za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej monety lub z sześciu giełd kryptograficznych autoryzowanych przez rząd. Petro można nabyć za juana, euro i dolara amerykańskiego, dodatkowo w przypadku niektórych kryptowalut, przez osoby prawne i osoby, te które przeszły proces walidacji na oficjalnej stronie monety.

Na Twitterze Petro znajdziemy również informacje o tym, iż monetę można kupić za pomocą Bitcoina, Litecoina, Ethereum i Dash. Inną informację podaje natomiast National Cryptocurrency Association, które stwierdziło, że pośród kryptowalut, Petro jest obecnie dostępny tylko za BTC i LTC.

Rząd powołał dodatkowo Joselita Ramireza na stanowisko nadinspektora krypto aktywów i powiązanych z nimi działań. Będzie on odpowiedzialny za obsługę problemów obsługi klienta Petro.

Wśród giełd kryptograficznych autoryzowanych przez rząd wenezuelski do handlu Petro - Bancar, Afx Trade, Cave Blockchain, Amberes Coin, Cryptia i Criptolago - nie ma ani jednej, która jest wymieniona wśród 100 najlepszych giełd kryptograficznych wg. CoinMarketCap.

Użytkownicy Apple celem aplikacji wykradającej dane

Firma zajmująca się zabezpieczaniem komputerów, Malwarebytes, ostrzega przed aplikacją o nazwie CoinTicker. Zgodnie z firmą, na komputerach Apple instaluje ona dwa backdoory.

CoinTicker pobiera i instaluje ukradkiem dwa złośliwe programy - EvilOSX i EggShell - za pomocą których można rejestrować naciśnięcia klawiszy, ukraść dane lub wykonać określone polecenia. Dyrektor działu Malwarebytes odpowiedzialnego za MacBooki i urządzenia mobilne, Thomas Reed, mówi, że istnieje szansa na to, iż złośliwe oprogramowanie zostało zaprojektowane do wykradania kluczy kryptowalutowych.

Aplikacja CoinTicker wygląda jak zwykła aplikacja zaprojektowana do przedstawiania ceny wybranej kryptowaluty na żądanie. Użytkownik instalujący aplikację może wybrać między innymi Bitcoina, Ethereum, Monero i Zcash – co do instalacji w tle EvilOSX i EggShell nie ma on jednak wyboru.

Ponadto aplikacja nie wymaga uprawnień roota ani żadnych innych podwyższonych uprawnień, w związku z czym niedoświadczony użytkownik najprawdopodobniej nie dostrzeże żadnych oznak infekcji.

Motywy jej twórców pozostają nieznane. Reed zauważa jednak, że:

Prawdopodobnym jest, że złośliwe oprogramowanie ma uzyskać dostęp do portfela kryptowalut użytkownika w celu kradzieży tokenów. Fakt, że złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane za pośrednictwem aplikacji kryptowalutowej wspiera tę teorię.

– napisał.

BTCPOLSKA.COM

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem BtcPolska.com zajmującym się raportami z rynku kryptowalut i inwestycjami w waluty cyfrowe.

Czytaj dalej

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

2018-10-31

#43 Japonia: Przemysł szybszy od biurokracji

Kluczowa giełda wycofuje najmniej dochodowe pary tokenów. Tether usuwa ponad połowę swoich tokenów. Japonia stawia na rozwiązania rynkowe kosztem biurokratycznych w kwestiach regulacji. Opublikowano raport mówiący o skali kradzieży kryptowalut. Sony opracowało bezpieczny portfel sprzętowy oparty na technologii zbliżeniowej NFC.

Przed złotówką słaba perspektywa

2018-10-22

Przed złotówką słaba perspektywa

Obserwujemy spowolnienie niemieckiej machiny gospodarczej wraz ze spadkiem nastrojów. Polska zdaje się szykować na osłabienie złotówki, choć nie wydajemy się być na to realnie przygotowani. Amerykańska gospodarka notuje jednocześnie wzrosty na skutek obniżenia podatków, które jednak pochłaniane są przez wydatki na wojsko.

Zapoznaj się z najnowszym artykułem Rekina Finansów i poznaj więcej prognoz dotyczących USD i innych walut.

#41 Rosjanie: Blockchain - technologia przyszłości

2018-10-16

#41 Rosjanie: Blockchain - technologia przyszłości

Giełda Gemini otrzymuje kolejne pozwolenie od amerykańskiego regulatora. Giełda Coinbase dopuszcza handel pierwszym tokenem opartym o standard platformy Ethereum. Złośliwe oprogramowanie kopiące kryptowaluty wykryto w popularnej wtyczce do przeglądarek internetowych. Szeroko znany amerykański dziennik ekonomiczny postanowił zakończyć pilotażowe wdrożenie swojej waluty cyfrowej. Blockchain w centrum zainteresowań rosyjskiej korporacji energetycznej jako jedna z trzech głównych technologii przyszłości.